Že Apple pracuje na vlastních počítačových procesorech, kterými by rád po letech nahradil řešení od Intelu, je díky relativně velkému množství úniků informací již víceméně veřejné tajemství. Doposud jsme však kromě toho, že bychom se měli první vlaštovky s jablečným procesorem dočkat na přelomu roku 2020 a 2021, nevěděli o procesorech téměř nic. To se však mění dnešním dnem díky zdrojům agentury Bloomberg.
Podle informací Bloombergu je Apple již nyní napevno rozhodnut uvést Mac s vlastním procesorem na pulty obchodů v příštím roce. Co se týče detailů procesoru, ten má být vyroben 5nm technologií a obsahovat má celkem 12 jader, přičemž osm z nich má být vysoce výkonných a zbylý čtyři pak úsporná na jednodušší operace. S ohledem na tuto skutečnost se tak zdá poměrně pravděpodobné, že se procesor objeví v některém z Pro modelů, kterému zajistí dostatečný výkon. Na model Air či jakýkoliv podobně slabý je totiž dvanáctijádrový procesor příliš výkonný (budeme-li na něj nahlížet jako na klasické vícejádrové procesory od Intelu). Vždyť nyní je základní Air osazen jen dvoujádrem. Pokud bychom pak zabrousili do nabídky 13” MacBooků Pro, zjistili bychom, že jsou osazeny “jen” čtyřjádry.
Kromě modelu, který jako první v novodobé historii Applu čipset z jeho dílny dostane, visí otazníky i nad tím, jak tato novinka zahýbe cenami jablečných počítačů obecně. Obecně se sice předpokládá, že by nasazení procesorů z dílny Applu mohlo ceny Maců vyšponovat, avšak na druhou stranu s ohledem na situaci ve světě, která jej bude ovlivňovat velmi pravděpodobně ještě několik následujících měsíců či let, si Apple nemůže hazardy s cenami dovolit – tím spíš, když se v poslední době Macy prodejně trápí.
Jsem na ARM CPU od Apple zvědavý. Je škoda, že Apple nenasadil 15W osmijádrový Ryzen. Vyřešilo by to spoustu problémů s AMD Hackintoshy. Je pravda, že 12c ARM bude vypadat více bombasticky, když se bude srovnávat se špatně chlazeným 2c Ice Lakem, místo aby byl porovnán s 8c Zen2, který brzo nasadí konkurence.
Na Hackintoshe muzes zapomenout po tom, co budou mit vlastni CPU
Ještě hooooodně let bude podporovat x86 architekturu.
Mám Ryzentoshe a na žádný problém jsem zatím nenarazil, funguje skvěle, instalace v pohodě, funguje mi úplně všechno, jak na originál Macu a na rozdíl od něj je výkonově na úrovni nového singlecore Mac Pro u multicore kolem Macbook Pro 16 late s i9.
Pro Groma51, na Ryzentoshe, nebo Hackintoshe nikdo zapomínat nebude, sám Apple bude pravděpodobně podporovat x86 architekturu ještĚ mnoho let. Teprve až Apple kompletně přejde na ARM, tak pak od té doby za nějakých řekněme 5-8 let, takže pěkně dlouho s námi Hackintosh ještě bude.
Otázka je, jak zareaguje komunita a zda pak bude (ve vzdálené budoucnosti) Hackintosh na nějakém ARMovém řešení.
No a i kdyby přešel Apple na ARM příští rok kompletně u všech strojů (což je nesmysl), tak stroje z 2020 mají x86 a ty jen tak nezařízne s podporou minimálně 8 let si myslím….
Však o tom, že podpora x86 procesorů bude u Applu ještě 10 let se nehádám. Ovšem, že nemáte žádné problémy s Ryzentoshem Vám nevěřím. Neděláte-li jen Geekbench ovšem. Letmo nadhodím
Nižší výkon ve FCPX oproti Intelům | Žádný QuickSync
Nefunguje Docker
Nefunguje Adobe software bez patchů, které omezují funkcionalitu a stabilitu
Nefunguje Parallels a celkově Apple Hypervisor
Zatím žádný macOS powermanagement
Nepodpora AMD iGPU
Jadro jak jadro, hrusky a jabka
Zakladni cena pocitejme tesne pod kilco, apple vi co dela, navic v seriovce jeste zvysi marze.
S cenami budou muset být velmi opatrní. Z počátku to s aplikacemi určitě nebude žádná nirvána. Takže uživatelé si budou procházet nelehkým obdobím.
Zrovna u Applu si myslím, že se vývojáři budou snažit. Vědí, že tam jsou prostě zákazníci ochotný platit za ty aplikace.
Apple už jednou změnil architekturu CPU a prošlo mu to. Takže zkušenosti rozhodně má. Tehdy jsem na Applu nedělal, takže nevím jak to skřípalo nebo ne, ale co si pamatuji, tak systém emuloval staré CPU a všechny programy běhaly (teoreticky).
Ta emulácia fungovala takmer na 100% a bolo to fajn, neskôr už bolo možné spúšťať iba intel appky/ po snow leopardovi už Rosetta pre power PC appky nefungovala.
Nevím, jak to bylo kdysi, ale teď je situace trochu jiná, kdy poměrně slabý arm musí emulovat klasicke cpu, které je výkonově dal…
Pro jednoduše programy ok, na složitější nic moc… Otázka, jka se k tomu Apple postaví, ale osobně bych ty arm cpal do airbooku, nebo obecně do těch variant, kde lidi ani moc výkonu neocekavaji
Jasně, 12 jader je víc než 4 jádra, ale architektura je úplně jiná, takže je nesmysl to srovnat a říct, že to 12 jádro bude někde úplně jinde.
Je to od Epplu, to znamena ze je to ve vsem lepsi
Presne tak, a preto je pravdepodobnejsie, ze tymto CPU bude osadeny Macbook a nie Macbook Pro.
Zajimavy krok.
Znamena to konec naprosto vsech programu pro Mac, musi vzniknou nove ARM varianty.
Mac neni Android, ktery si dela platformni kompilaci pro instalaci programu a je mu tak vicemene jedno, jaky typ CPU je pouzit.
Znamena to i konec pro parallels, wokenice uz na macu nepojedou, leda s silene pomalem platformnim emulatoru.
Znamena to i konec pro developery, protoze by pak museli crosscompilovat na cilovou platformu a to je opruz a zbytecny zdroj chyb.
Ale pro standardni Mac vyuziti FB + Youtube to bude ok.
Proč by to mělo znamenat „konec pro developery“? Udělá se překlad s novým XCode a bude vymalováno. O CPU se nikdo nestará.
Apple má vlastný programovací jazyk, takže úplne stačí vytvoriť rozhranie, ktoré už možno aj existuje, len o tom nikto nevie a ten istý kód sa skompiluje do strojového kódu pre daný procesor a je vymaľované. Bude to ako keď prechádzali z PowerPC na Intel – predvedú sa nejaké nové verzie profi apiek a na konci sa ukáže, že vlastne Mac, na ktorom sa to predvádza, beží na ARM a funguje všetko ako má. Určite sa nebudú prepisovať existujúce apky nanovo.
čím víc jader tím víc Adidas.. myslím si že s mnoha jádry budou jen nejvyšší konfigurace, nižší verze zůstanou dvoj jádra atd
A to je cela specifikace? Procesor je to co mi ma vyrazit dech ???
Ano protoze dvanact je vic jak ctyri
Vážně?
2 jádra tohoto typu by nejspíše nerozbehly ani OS, natož něco navíc :-D tohle nebude na úrovni aktuálních CPU. Předpokládám, že i5/i7 bude pořád výkonově dal, než těchto 12 jader…
To měla být reakce na chopper
Furt se bavite, o nekolika procentech trhu, ne desitkach procent…uvedomujete si to vubec :-D
Vždy mi vyhrknou slzy do očí, když čtu takový odborný článek, který osvědčí, že pisatel je vopravdovej vodborník. Poznám to tak, že používá termíny „znalců“ – zde například „jablíčková firma“, například. Také se to pozná tak, že vopravdovej vodborník pohrdá gramatikou a text po sobě zásadně nečte. Voni jsou podobní vodborníci totiž nad tokové blbosti povzneseni.