To, že jablečná společnost do odvětví umělé inteligence sype astronomické částky a neváhá přicházet s troufalými a ambiciózními plány je poměrně známá věc. Přesto však Applu v ohledu rozpoznávání hlasu dosud pokulhával a Siri výrazně zaostávala za konkurencí v podobě Google Assisstant a za Alexou. To se ale naštěstí pravděpodobně začne postupně měnit, jelikož společnost zapojila do práce celou řadu expertů na tuto problematiku, kteří jsou již na stopě efektivnímu a reálně fungujícímu řešení.
Hlasová asistentka Siri je sice příjemnou společnicí, která za vás nastaví budík a pomůže vám vyhledat nejlepší restaurace v okolí, ale v mnoha ohledech je pořád ještě v prvopočátcích. Ač se totiž pojem umělá inteligencí skloňuje v technologickém světě čím dál častěji, nejedná se o zázračný lék na všechny problémy. O tom by mohli vyprávět experti povolaní Applem, kteří dostali za úkol vyšperkovat AI tak, aby dokázala lépe rozpoznávat hlasové příkazy a efektivně na ně reagovat. Dva odborníci na umělou inteligenci, Matthias Sperber a Matthias Paulik, své poznatky shrnuli v článku publikovaném před několika dny, kde popisují překážky při výzkumu a především technologické problémy, které jejich práci doprovázejí. Na rozdíl od ostatních publikací se však nejedná o další z mnoha potenciálních řešení, nýbrž o výzvu, jež má sjednotit vědce i inženýry pracující na umělé inteligenci a rozvinout dialog nad tím, kterým směrem by se mělo odvětví posunout.
Je však poměrně překvapivé, že jindy tajnůstkářský a „nedobytný“ Apple v podstatě veřejně přiznal, že ani jemu se nevyhýbají problémy spojené s technologickým světem. Oba výzkumníci navíc nastínili i budoucí vývoj Siri a především zlepšení technologie rozpoznání hlasu pomocí takzvaného „end-to-end modelu“, jenž má zajistit rychlejší zpracování a efektivnější výsledky. Tak či onak je podobná iniciativa rozhodně dobrým krokem a nezbývá než doufat, že se jablečná společnost do budoucna tohoto přístupu bude držet. Konec konců, je takovým nepsaným tajemstvím, že Apple na umělé inteligenci vyjma Siri pilně pracuje. O tom svědčí například zaměstnání odborníka Iana Goodfellowa, který dlouhou dobu dohlížel na AI v Googlu. Stejně tak nedávno došlo k akvizic rovnou několika společností a jejich zařazení do portfolia jablečné společnosti. Uvidíme, zda se jednou Apple pochlubí nějakým revolučním řešením.
První, co dělám po vybalení Apple produktů je, že deaktivuji SIRI. Za 1 není v češtině za 2 nevím, k čemu by mi byla? Úplně by jí mohli odstranit, jen tam zabírá místo. Primitivní věci, co umí, mám rychleji já, než SIRI!
1.Anglicky snad už umí i batole
2. Pro mě se jedná o super asistentku – přicházím domů otevře mi dveře, rozsvítí v obyváku a řekne mi aktuální stav baterii na solárech. Na procházce mi pouští písničky, posouvá je, pauzuje. Prozvoní mi telefon když je potřeba, nastaví termostat, řekne jak je venku a dokáže mi vytočit koho potřebuji a napíšeme spolu SMS. Je pravdou že každé zlepšení které přinese hlavně v zadávání pokynů (víc než nastavené fráze) by bylo super např. Alexa je opravdu o velký kus dál ale pro funkčnost je dostačující.
Nejde o anglické příkazy, ale o takovou základní věc jako je vytočení čísla podle českého jména, navigaci do města a ulice s českým názvem apod.
Ćenek
Bez aktivni SIRI ti nejede CarPlay. Tak treba proto je SIRI potreba.
Krom toho, kde je soukromí, když člověk musí dávat Siri příkazy srozumitelně a nahlas?
Vždy je lepšie mať aj inú možnosť. Super tajný hovor vyriešim diskrétne, ale ak idem sám v aute? Tam je Siri k nezaplateniu. Vôbec nemusí človek vedieť plynule rozprávať anglicky. Stačí sa (môj prípad) naučiť niekoľko jednoduchých fráz a potom je to zábava. A zároveň sa aj ja niečo naučím. Jasné, v rodnom jazyku by to bolo fajn, ale aj tak je to bezva…
Hello Emma.