Pandemie koronaviru donutila celou řadu zaměstnanců pracovat z domova a využívat pokud možno co nejvíce technologie, které umožňují komunikace na dálku a efektivní vykonávání povinností. Pracovníci v prvních liniích si ale bohužel takovýto luxus dopřát nemohou a jedinou útěchou jim může být aplikace pro iPad a Mac, která zdravotníky učí jak správně aplikovat ventilátor. Díky tomu lze provést intenzivní školení ještě před tím, než je dotyčný podobné situaci vystaven a plně doktory připravit.
Technologie se v poslední době ukázaly jako nezbytnou součástí boje proti koronaviru, zejména tedy ve zdravotnický, kde je aktuálně situace poměrně tristní a hektická. Naštěstí se však našel způsob, jak alespoň mírně zdravotníkům ulevit a připravit je na možné scénáře. A to pomocí simulátoru pro iPad a Mac, který doktory učí jak správně aplikovat ventilátor pacientovi. Původně byla sice aplikace vytvořena pouze pro studijní účely, ale její oblíbenost v důsledku nutnosti proškolit personál raketově roste. Při manipulaci s aplikací navíc dochází k takřka dokonalá simulaci reálného ventilátoru, kde si pracovník může libovolně upravovat hodnoty a nastavení tak, aby byl výsledek co nejoptimálnější. Konec konců, více než dvě třetiny hospitalizovaných pacientů pomoc přístroje potřebuje, avšak jeho zavedení je poměrně náročné a je nutné postupovat precizně a opatrně. Simulátor navíc staví na vynikajícím ventilátoru Hamilton-C6, kterého jsou aktuálně v oběhu zhruba 80 tisíc kusů.
„Trénovat aplikaci na reálném pacientovi je nemyslitelné, proto jsme vytvořili simulátor, který zdravotníkům umožní praktikovat aplikaci bezpečně. Navíc nabízíme realistické uživatelské rozhraní, které najdete na reálném ventilátoru i okamžitou odpověď pomyslného pacienta. Zatím jsme obdrželi poměrně kladnou zpětnou vazbu a není divu. Když totiž ovládnete tento simulátor, práce v terénu pro vás poté nepředstavuje žádný výrazný problém a především se nemusíte bát, že nedopatřením něco pokazíte. Mezi realitou a virtuálním světem je vždy pochopitelně rozdíl, ale i tak naše aplikace pomáhá. Sám ji na iPadu využívám, je to jako kdybych trénoval na reálném ventilátoru. Spousta nemocnic navíc rekrutuje doktory z ostatních oddělení a učí je s přístrojem zacházet, aby mohli v případě nouze pomoci,“ vyjádřil se Alexander Starcevic, ředitel marketingu společnosti Hamilton Medical AG. Ostatně, ventilace pacienta spočívá v násilném přívodu kyslíku do plic pomocí obličejové masky a speciální vzduchového balónu. Problém je však v tom, že zpětná vazba v podobě hladiny kyslíku v krvi je takřka neexistující a musí být prováděny zdlouhavé manuální testy. Ventilátory od Hamiltonu tuto nutnost potírají a místo toho nabízí přívětivé uživatelské rozhraní s přesnými daty v reálném čase.
„Pacient v ohrožení života potřebuje neustálý přísun kyslíku, jelikož jsou plíce zahlceny vodou a dalšími roztoky, které ztěžují dýchání. Díky ventilátorům můžeme měřit hladinu kyslíku v krvi a především odhadnout, zda daného pacienta přesunout do oddělení s akutní péčí, nebo ho stačí stabilizovat. Stejně tak důležití jsou ale zodpovědní operátoři těchto přístrojů, kteří ví co mají dělat. Je to nepostradatelná síla, bez níž se neobejdeme,“ vyjádřil se doktor Gram Nimmo, konzultant na Edinburské univerzitě. Tak či onak, společnost Hamilton není jediná, která disponuje podobně přesným simulátor. Zbytek firem však cílí na určité produktové řady a modely, které zdaleka nejsou tak rozšířené. Aplikace TruVent naopak nabízí více obecný přístup, který lze aplikovat na většinu ventilátorů a efektivně ovládnout jejich rozhraní i možnosti. Kromě toho společnost Hamilton nemá možnost kvůli uzavření hranic a dalším opatřením vysílat do terénu své proškolené trenéry, tudíž aplikace může z velké části jejich práci nahradit. Není tedy divu, že se simulátor dočkal zatím samé pozitivní odezvy.
„Jedná se o nanejvýš stresovou situaci a jediným naším úkolem aktuálně je vyhovět všem požadavkům a pokrýt poptávku. Ač vyrábíme ventilátory masově a chrlíme tisíce kusů, musíme si být jistí, že jsou plně funkční a připravené pomáhat. To je naší prioritou, které se zuby nehty držíme. Zároveň se snažíme zvýšit objem výroby a alespoň zdvojnásobit momentální počet dodaných kusů. Jak je vidět po celém světě, jedná se o obrovskou poptávku, kterou je třeba uspokojit, což je poměrně velká výzva. Co se simulátoru týče, zatím se jednalo spíše o prototyp. Ale má tak neuvěřitelný a nevyčíslitelný potenciál, že na něm rozhodně budeme dál pracovat a až tahle krize skončí, stane se hlavní oblastí našeho zájmu“, dodal Alexander Starcevic.
Milá redakce, netuším jestli se předháníte v tom, kdo vydá nejbizarnější článek a nebo je to jen o tom, aby jste měli z čeho výplatu.
Neberte mne zle, ale tolik zbytečných článků, které se objevují za poslední 3 týdny, co je vyhlášen nouzový stav jsem u Vás dlouho neviděl.
Myslíte si, že lidi si chodí číst na váš web o tom, jak iPady pomáhají s učením zdravotníků?
Nebo snad to, že Apple pracuje na ochranném štítu?
Ještě Vám tento týden chybí článek o Iphone 9/SE2 a pak už je to pro tuto půlku týdne snad všechno.
Prosím sáhněte si do svědomí a začněte prosím psát zajímavé články, tak jako jste to dělali dříve.
Nebo se zaměřte znovu a hlouběji na sekci návodů a nápadů. Za mne taky zajímavá rubrika.
Znovu opakuji, nejedná se o jakékoliv urážení, pouze podotýkám, že by jste se páni redaktoři měli více zaměřit na to, o čem tento web býval dříve.
JAPKU zdar.
Nohate
Pytlíku, díky za zpětnou vazbu. Nicméně věřím, že si z těch dvou desítek článků, co denně na LsA vychází, své favority vyberete. Obsah je stále velmi různorodý a cílící na širokou sortu čtenářů. Denně tu jsou návody, tipy na aplikace, vlastní články i novinky ze světa Applu. A k vaší otázce na ochranný štít a iPady pomáhající zdravotníkům – ano, lidi to zajímá a čtou to.
Nechtěl bych být na JIP v rukou zdravotníků, kteří se učí ovládat přístroje zajišťující základní životní funkce na mně a musí studovat na iPadu jak na to. Nebo je vážená redakce všechno trochu jinak?
Martin
Mozna to bude i tim ze ve zdravotnictvi ktere je ted pod velkym tlakem muze takovy ventilator z duvodu nedostatku personalu obsluhovat zdravotnik z jineho oboru. Pro priklad kožař, nekdo z alergologie apod. Takhle to vidim ja.
Vis kolik je prosimte fakultnich nemocnic v CR ? Ve vsech se nekdo na nekom zaucuje, casto to ani otom nevis.
Není to jinak ani u nás. Nedávno psal nějaký fyzioterapeut na Twitter, že dostal knížku a má si nastudovat podporu dýchání…. tak jsem se nesměle zeptal, jaké má povolené ztráty při zácviku…. technika se vyrobí, ale lidi ne.
V dnesni dobe jsou zdravotnici na tolik debilni, ze nedokazou nic bez googlu a i ipadu jak to vypada :D