Intel ve včerejších odpoledních hodinách představil nové procesory, a to konkrétně již 10. generace. Jedná se o procesory Core a jsou určené především do extra výkonných notebooků. S velkou pravděpodobností se právě tyto procesory objeví v revizi 16″ MacBooku Pro, které bychom se měli nejspíše dočkat na konci letošního roku. Zároveň je velmi pravděpodobné, že se objeví v novém 13″ (možná 14″) MacBooku Pro, kterého bychom se měli dočkat již brzy.
Nové procesory od Intelu s označením H-series jsou součástí „rodiny“ Comet Lake. Maximální TDP u těchto procesorů dosahuje 45 W, využitý výrobní proces je poté 14nm++. Představené procesory mají prakticky stejnou taktovací frekvenci, jako předchozí 9. generace. 10. generace se od té 9. liší prakticky jen v maximálním Turbo Boost taktu, který poprvé v historii podobných čipů od Intelu překročil hranici 5 GHz. Zkušenější uživatelé však ví, že se procesory od Intelu na maximálním Turbo Boost taktu neudrží moc dlouho. Jednoduše se totiž přehřejí, a poté dochází tzv. thermal throttlingu, tedy snížení výkonu kvůli vysoké teplotě. Ku příkladu, nejvýkonnější z představených procesorů s označením Core i9 má klasickou taktovací frekvenci 2.4 GHz, Turbo Boost poté dosahuje 5.3 GHz (oproti rovným 5.0 GHz minulé generace). Specifikace dalších procesorů najdete v galerii níže.
Intel u svých Core i9 procesorů uvádí, že se jedná o nejvýkonnější mobilní čipy na světě. Jak už jsem ale nakousnul v předchozím odstavci, mnoho uživatelů nadšených není. Někteří z nich uvádí, že Intel každý rok vydává prakticky úplně totožné procesory a jen u nich „nafoukne“ maximální Turbo Boost frekvenci. 10. generace procesorů dále podporuje Wi-Fi 6 (tedy 802.11ax) a samozřejmostí je tedy „údajné“ zvýšení výkonu, lepší šetření energie a další aspekty, které se v případě Intelu objevují při každé „nové“ generaci. A kdo ví, možná se letos jedná o poslední rok, kdy se v jablečných počítačích budou nacházet výhradně procesory od Intelu. Apple totiž už delší dobu pracuje na svých Arm čipech a první z nich by se měly objevit v MacBoocích již příští rok.
dufam ze sa apple konecne a velmi rychlo vykasle na cely nezmyselny intel a jeho 14nm+++++++ revizie kremiku, ktore neuchladi aki 6KW ventilator..
No když v topu stále nemá konkurenci tak nevím …
Cože??? :-D V TOPu nemá konkurenci??? :-D AMD aktuálně nabízí výrazně lepší řešení (snad po všech strankách) v serverech, top desktopech, high end i low end desktopech, a s novými ryzeny 4000U (už jsou recenze) smetl i mobilní intel – totální deklasování. Mobilní intel bude volit jen velmi specifický zákazník.
a navíc, nové Ryzeny netrpí HW bezpečnostními chybami jako všechny modely Intel za posledních 20 let, a ty novéIntely bohužel nejsou výjimkou. V dnešním světě jedině AMD a Ryzen.
„Maximální TDP u těchto procesorů dosahuje 45 W“ ehm, maximalni tdp je 135w pri boostu
Držíme se oficiálních specifikací, které uvádí samotný Intel. Je prakticky jasné, že je TDP při TB větší, avšak oficiálně bychom to rozhodně uvádět neměli. Přesnou hodnotu navíc nemůžete znát ani vy, když byly procesory teprve včera představeny.
https://diit.cz/clanek/intel-doporucuje-umoznit-mobilnimu-45w-comet-lake-h-odber-az-135-wattu
135W TDP je oficialni udaj na kterym drzi CPU boost 5.3GHz na dvou jadrech max na dobu 53s, chce to trochu hledat, informaci je uz dost
BTW je celkem jasny ze tech 45w je vpodstate nesmysl jako maximalni TDP kdyz desktopove cpu od intelu maj taky papirove 125W tdp a pri boostu zerou prez 300w
Já spíš doufám, že Apple nabídne i konfiguraci s AMD Ryzen 4800H nebo 4900H.
nemožné, mají dohodu a Apple nesmí nasadit nic jiného
Spravne za tymto, ako aj za ostatnymi vystrelkami – co by Apple mohol keby mohol su v hre miliardy dolarov… zmluvy, dohody, inverstori, vyvoje, strategie.. Skor Apple predstavy svoje procaky ako sa o nich suska akoby siel do AMD, aj ked tie momentalne asi vladnu trhu…
Ty Ryzeny teda nejsou nejrychlejší?
Zatím jsou testy pouze z jednoho Asus notebooku a výkonnostně je to asi dost podobné jako nejvyšší Intel řady z minulé generace, které budou ale v podstatě totožné jako tato generace. Nicméně spotřeba by měla být lepší.
Ryzen rozdrvil poslednú generáciu v multicore na plnej čiare a v notebooku za 1500 dolárov s procesorom pri TPD 35W prekonal doteraz najvýkonnejší mobilný Intel 9980H. Takže toto je len taký núdzový krok od Intelu a ako je hore napísané, neuchladí to bez thermal throttlingu ani vodník. A pre tých, ktorí mi tu budú písať, že ešte nie sú testy a bla bla. Je to zastaraný výrobný proces a fyzika nepustí – platí rovnako pre Intel ako aj pre AMD, ktoré už má výrobný proces lepší = menšia spotreba, menej tepla, viac výkonu.
Tak tak. Mobilní intel aktuálně zažívá klinickou smrt.
Jak si aktuálně vede desktop Intel – stačí mrknou na oficiální čísla největšího německého prodejce HW :-D.
on s i desktopový intel pomalu „potápí“ a má opravdu velké problémy, navíc je tradičně o dost dražší
jsou, a jsou hlavne mnohem uspornejsi, uz jsou i prvni kousky s 3950X coz je 16c/32t
Amd predstavilo nove mobilni ryzeny na ktere intel nema zadnou odpoved.. doufam ze apple nema moc dlouhou smlouvu s intelem aby uz ho mohl prestat pouzivat.
Mozete prosim do nadpisu uvadzat komplexne nazvy, lebo ako vieme Apple MacBook-y boli 12″ pasivne chladene notebooky.
kdyz se s novejma intelama prestehujes na secerni pol tak se mozna taky jeste zvladnou uchladit :-D
Já bych zkusil být Applem AMD.. Ty nové ntbkové ryzeny jsou jak dělané pro Macbook Pro 13″ nebo Mac Mini, ale chápu problém, že by museli překopat část jádra systému.. :/
Proč? Architektura je stejná jako Intel.
není
…. a protože Mac OS je spíše firmware než OS, je totálně závislý na HW procesoru. Proto jeho přechod na AMD není možný v dohledné době. To by se totiž musel MacOS mnohem více otevřít a šel by nainstalovat na v podstatě jakýkoli WH, což ale Apple nechce. Takže …. :-(
Jiste, a proto hackintosh normalne funguje na Ryzenu
Marek zas perlí, ho-v-no tomu rozumí a plácá tady své infantilní žvásty vycucané z prstu. Nikdy jsem takové individua nepochopil, buď jsou fakt tak je-b-lí a myslí si, že mají pravdu a že tomu rozumí, nebo si z nás jen dělají pr-del! Naštěstí stačí obyčejný selský rozum, abychom takové jako TY Marku prokoukli!
Jak psal předemnou LOLek, tak přesně tak to je, Hackintosh funguje na AMD úplně parádně a strčí do kapsy i výkonný Mac Pro, který jede na zastaralé Intelí technologii!
Marek, uz ti to napisali viaceri, nerozumies tomu, tak nesir dezinformacie.
Mohol by si to rozvinúť prečo ? Nejaká náveznosť na špecifické funkcie ?
vobec by mi v apploch nevadila ARM procesor,
inak intel zatial ok, ale radsej by som bol keby narozdiel od zvysovania frekvencie/vykonu znizovali spotrebu v maximalnej zatazi
ked som kupoval macbook tak podmienka bola „najpomalsi procesor“…
ARM v Macu znamena
– baj baj bootcamp
– baj baj parallels
– baj baj veskery stavajici nakoupeny SW, nakoupime znovu pro ARM
A vysledkem bude stroj pomalejsi nez Ryzen 4k
Ak ten SW vobec pre ARM bude.. vidno, ze si tu malokto pamata, aky bol v skutocnosti prechod PPC -> Intel, ked vela specializovanych aplikacii nebolo aktualizovanych/prekompilovanych na Intel.. a Rosetta nefungovala vzdy a vsade!