Technologičtí giganti byli v minulosti již několikrát nařčeni jak vládami jednotlivých zemí, tak uživateli z toho, že zneužívají chytré asistenty k odposlouchávání a aktivně sbírají citlivé informace a data. Nejen Apple tak byl za podobné jednání nejednou pozván na kobereček a neminula ho ani tučná pokuta. Britská advokátní kancelář Mishcon de Reya však celou záležitost povyšuje na zcela novou úroveň a doporučuje lidem pracujícím nyní z domova, aby zařízení vypínali úplně. Podle právníků může totiž přes ně dojít k úniku dat, což by mohlo potenciálně ohrozit jak jednotlivce, tak právní subjekty v podobě organizací a společností, pro které nebo s kterými pracují.
O nepříjemnostech týkajících se neoprávněného sbírání dat o uživatelích píšeme takřka pravidelně, avšak vypadá to, že technologičtí giganti a nadnárodní korporace se stále nechtějí poučit a nadále porušují soukromí uživatelů. Na to upozornila i britská advokátní kancelář Mishcon de Reya, podle níž by lidé, a zejména zaměstnanci kanceláře, pracující z domova měli vypnout své chytré asistenty a dbát na svou bezpečnost. Firma se totiž obává, že by chytré reproduktory díky „náhodným“ zapnutím zachytily i útržky rozhovorů či podrobné informace, které by v případě nechtěného úniku klientům právníků pořádně zatopily pod kotlem. V případě Mishcon de Reya se totiž nejedná o pouhé rozvody nebo banální přestupky a přečiny, za právníky totiž chodí z velké části celebrity a dokonce i někteří státníci. Společnost tak svým pracovníkům důrazně doporučuje při jednání vypínat své chytré asistenty, což se týká i Alexy od Amazonu a inteligentního pomocníka od Googlu. Apple sice explicitně zmíněn nebyl, ale soudě dle oficiálního vyjádření se doporučení vztahuje i na něj.
K celé záležitosti se vyjádřil také Joe Hancock, partner Mishcon de Reya a šéf společnosti zaměřené na kyberbezpečnosti, podle nějž jsou aktuálně největší hrozbou také chytré televize a bezpečnostní systém Ring od Amazonu. Právě tento technologický gigant byl nedávno nařčen z toho, že odesílá data třetím stranám a manipuluje s citlivými informacemi. Odposlouchávání navíc podle Hancocka nemusí být nutně cílené, chytří asistenti se totiž podle průzkumu často zapínají sami od sebe. Například univerzity Northeastern College a Imperial College London zjistily, že chybné zapnutí proběhne 1.5 až 19 krát za den, což je poměrně alarmující. Nahrávky a útržky rozhovorů poté neanalyzuje pouze počítačovými algoritmus, ale také jednotliví zaměstnanci, kteří část vzorků odebírají z důvodu zlepšování kvality služeb. Tak či onak, neberte podobné varování na lehkou váhu, někdy je lepší být mírně paranoidní, než na neopatrnost poté doplatit.
Ešte že mi sracky ako Apple HomePod a pod. nesmia do baraku ..
Skkdmxmx
Co by taky slovensky bača delal s HomePodem ?
Áno, ozval sa Pepa s Trutnova. Nedelat a vydelat, Trulik a môžem menovať ďalšie stereotypi o Čechoch a k čomu to bude dobre. Zober si svoj názor a bez rýchlo do ulíc kupovať rižu lebo už nezoženieš inteligent zakomplexovaný.
nesmia?
a ty skade maďar?
Z tvoj riti ty hlupák
ani to si nenapísal správne maďar
Tak diskuze nabrala zajímavý rozměr :)
Nicméně odposlech doma ať už od Apple, Amazonu nebo Google mi nepřijde jako dobrý nápad. Natolik líný ještě nejsem, abych vyměnil pohodlí za soukromí…
Proto tyhle pi..oviny nemám v telefonu , chytrou televizi nemám a nechci , webkameru taktéž ne . Bohužel v nových autech to chce EU nařídit , aby nás mohli lépe špehovat .
Co to meleš zas Honzo. Nic takového EU neplánuje. Zase jsi někde četl fake news a budeš kvůli tomu volit SPD.
pochybuju, ze nekdo ma home office‘ spis ‚work from home‘ pracuji z domova, kde by nekdo z CR dostal svoleni pracovat pro ministerstvo vnitra jeji velicenstva, ze? Ale kdyz 1000 vidlaku zacne pouzivat slovne spojeni nespravne bere se to jako vlastni…