Zatímco čipsety pro iPhony, iPady, iPody touch, Apple Watch či AirPods si dělá navrhuje Apple od prvopočátku sám, v případě Maců se spoléhá na řešení Intelu. S tím na svých počítačích spolupracuje již řadu let, což však vzhledem k technologickému pokulhávání Intelu nevidí mnozí jablíčkáři v posledních letech příliš rádi. Určité neschopnosti Intelu konkurovat dalším velkým hráčům na poli s procesory si však již všiml i Apple, který se rozhodl jednat. Nikoliv však přechodem ke konkurenci, ale vytvořením vlastních počítačových procesorů, kterými by v budoucnu řešení od Intelu rád nahradil. Kdy přesně se tak stane je sice zatím v tuto chvíli spíš nejasné, jasné však už víceméně je, kolik by mohl Apple tímto krokem ušetřit.
O úsporách na procesorech se v nejnovější zprávě pro investory rozpovídal přední Apple analytik Ming-Chi Kuo. Podle jeho zdrojů by měl Apple náklady na procesory po nasazení vlastních řešení snížit o těžko uvěřitelných 40 až 60 %, což jsou v řeči peněz miliony dolarů, jelikož Apple ročně prodá miliony svých počítačů. Přesnější odhad úspor například v prvním roce je nicméně v tuto chvíli nemožné vytvořit, jelikož není jasné, kolik Maců se procesorů z dílny Applu dočká. Z dlouhodobého hlediska se bude nicméně jednat o opravdu velké částky.
Co se týče příchodu takto vylepšených strojů, Kuo očekává, že se jej dočkáme buď v posledním čtvrtletí letoška nebo v prvním čtvrtletí roku příštího. Nutno říci, že jako první se velmi pravděpodobně dočkají méně výkonné stroje jako například MacBooky Air, jelikož procesory pro ně budou na vývoj mnohem jednodušší, než procesory do Pro verzí MacBooků, iMaců či snad Maců. I ty se nicméně velmi pravděpodobně do několika let dočkají osazení procesorů z dílny Applu, které by měly svými vlastnostmi nejenže Apple dohnat, ale dokonce jej i výrazně předehnat. Zda tomu tak bude však ukáže až čas.
Tak klasicky 60% při vlastní výrobě ušetří, ale prodají je v Macu o 25 % dráž než ty Intelu, protože Apple čip :)
Mám produkty Apple rád, ale marketing Applu ne :))
Ehm, asi by bylo vhodne zminit jeden prosty fakt, a to ze Apple procesoru jsou na platforme ARM, zatimco Macy jedou na platforme X86_64.
Prechod na Apple procesory tedy znamena:
– baj baj bootcamp
– baj baj parallels
– baj baj VESKERY ZAKOUPENY SW, nutno koupit znovu vsechno v ARM verzi
A to vsechno proto, aby user dostal ARM procesor s hrubym vykonem priblizne na urovni soucasneho Intelu, ktery ale nebude konkurenceschopny proti Ryzenum druhe generace.
A to se vyplati.
Tak to mě zajímá. To si jako vážně myslí, že kdo má hromadu profi SW přejde na ARM? Nebo si myslí, že donutí výrobce SW, ať dělají i verzi pro ARM? Nebo tam chtějí implementovat nějaký emulátor X86_64? Pokud jo, tak to bude pěkná prasečina.
Pokud by ale výrobci SW začli dělat i své produkty na ARM, tak pak by to byla jiná, to by se i setřel rozdíl mezi MacOS ARM a iPad OS, si myslí.
Nechápu ale, proč jen neutečou k AMDčku, v průběhu cca minimálně 5ti až 10ti let bude AMD na 100% TOP mezi CPU! AMD prostě jede a to nejen v CPU, ale také v GPU světě.
Ale je mi to fuk, mám nově postavený Ryzentosh, výkonově lepší, než Mac Pro (Late 2019) (Intel Xeon W-3265M @ 2.7 GHz (24 cores) ) a funkčně naprosto 100% vše funkční, iMessage, iTunes, Appstore, Continuity, prostě všechno parádně pracuje.
Ty víš že to bude ARM architektura?? Protože na ARM neběží myslím ani MacOS…
Uměl by zde nějaký programátor nastínit, jak složité by mohlo být prekompilovat aplikaci pro ARM? Samozřejmě za předpokladu, že Apple poskytne všemožné tooly, které jsou třeba.
Rekompilace na ARM sama o sobe problem neni.
Problem je v tom, ze stavajici SW baze je pro X86 optimalizovana, na ARMu to bude zoufale pomale, inkdyz treba ten procesor bude mit stejny papirovy vykon.
Dalsi problem je Java, Java pro ARM je zoufala, ale to je spis problem pro servery, na desktopu to nevadi.
Mac useri jsou ale zvykli na mizernou kompatibilitu stareho softu. Ja si na woknech dodnes spoustim treba DeusEx z roku 2000 nebo Fallout NV z roku 2010. To je v Mac svete nemyslitelne. Tyhle veci fakt nikdo znovu buildovat pro ARM mebude.