To, že nejnovější iPhony mají naprosto skvělou fotosoustavu, která bodovala v nejednou testu mobilních fotoaparátů, nemusíme vést dlouhé diskuze. U nejnovějších vlajkových lodí od Applu jsme se navíc dočkali také přepracované aplikace Fotoaparát, která konečně nabízí například možnost fotit v různých formátech, nastavit noční režim a mnoho dalších funkcí. Bohužel, prozatím však umí v rámci nativní aplikace iPhone fotit pouze do formátů JPEG a HEIC. Stále chybí možnost formátu RAW, který využívá praktický každý profesionální fotograf, a to kvůli rozsáhlým možnostem pro úpravu. Pojďme se v tomto článku podívat, jak tedy můžete nejen na nejnovějších iPhonech fotit do RAW.
Obscura
První aplikací, která vám focení do formátu RAW dovolí, je Obscura. Tuto aplikaci jste si mohli v jedné z předchozích akcí od samotného Applu stáhnout naprosto zdarma, bohužel už však tato akce neplatí. O možnosti stažení zdarma jsme však psali na našem magazínu, takže je dosti možné, že aplikaci Obscura máte „zakoupenou“, a ani o tom nevíte. Jinak si ji musíte zakoupit, a to za 129 korun. Pokud chcete v aplikaci Obscura nastavit focení do formátu RAW, tak stačí ve spodním menu najet na kolonku Format, a odsud jej po rozkliknutí vybrat. Kromě toho nabízí Obscura další rozšířené možnosti, mezi které patří například ruční nastavení expozice, zaostření, filtrů, přiblížení, mřížky a mnoho dalšího. Tato aplikace je tedy naprostým základem pro každého fotografa, jenž vlastní nejnovějších iPhone.
Halide
Podobnou aplikací, jako je výše zmíněná Obscura, je Halide. Obě aplikace jsou si velice podobné a nabízí prakticky totožný zážitek z používání. Liší se prakticky jen v rozložení některých funkcí. I v tomto případě si musíte za Halide zaplatit, a to konkrétně 149 korun. Některé z vás by mohl k instalaci Halide přesvědčit také fakt, že má oproti Obscura lepší hodnocení v App Storu. Obscuru můžete samozřejmě použít i na starší iPhone a získáte prakticky totožný požitek, avšak v případě Halide získáte pro iPhone 11 a 11 Pro (Max) mnoho funkcí navíc (tím samozřejmě nechci říct, že Halide není k dispozici na starší iPhone). Pro přepnutí do formátu RAW stačí, abyste v pravé dolní části aplikace klepnuli na ikonu formátu a zde možnost RAW zvolili. Kromě toho si samozřejmě i v Halide můžete nastavit mnoho dalších funkcí, společně s možností fotit i portrétové fotografie.
Halid je normálně dostupný i pro starší iphony, mám ho na iphonu X a předtím jsem měl na iphonu 7
Zdravím, o dostupnosti Halide i na starší zařízení samozřejmě vím, jen jsem to ve článku špatně zformuloval. Chtěl jsem původní formulací říct, že nejvíce funkcí má Halide právě u nejnovějších vlajkových lodí, a nikoliv, že je k dispozici jen na ně. Článek jsem upravil, děkuji.
Super, díky
Ahojte! Vie niekto z praxe povedať, ktorý soft na úpravu RAW súborov z iPhone-ov je najvhodnejší? A či vôbec má zmysel fotiť do RAW?
Pokud myslíte úpravu RAW fotek v počítači, tak mohu doporučit Adobe Lightroom. Před nějakou dobou jsem vydal obsáhlý článek, ve kterém se dozvíte prakticky úplně vše, co byste o úpravě fotek a práci v Adobe Lightroom měl vědět. Mrkněte zde: https://www.letemsvetemapplem.eu/2019/08/03/jak-na-profesionalni-fotografie-smartphonem-krok-po-kroku/
Zpracovávat raw soubory zvladne i Photos/Fotky.
A ne, nemá smysl fotit mobilem do raw formatu, pokud nemas aspon podprumerne fotografické znalosti/zkušenosti/schopnosti.
Pro iPhone a iPad doporučuji Raw Power
Tak jsem vyzkoušel opěvovanou aplikaci Halide do mého iPhone 11.
Na rozdíl od původního fotoaparátu iPhone zde nejsou obrázky z této aplikace vůbec jasně zaostřené. To, že umí převádět formátu Raw ji nijak nevylepší protože jasné a ostré fotky jsou základ a to tato aplikace neumí. Už jsem pár takových a podobných aplikací vyzkoušel v Iphone i v minulosti kdy jsem vlastnil Samsung a je to vždy ten stejný problém. Tyhle aplikace jsou jen šidítka a nabízejí něco co je spíš lákavé marketinkově než, že by to opravdu vylepšilo pořizované fotky. Tady ještě a hlavně u smartphones obecně bude ještě nějakou dobu trvat, než zvládnou to co umí pořádný fotoaparát když k němu máte dobré sklo a umíte to. Např hloubku ostrosti, portrétní fotografie a bokeh. Stejně tak kvalitní fotky zvířat v pohybu a lidí při sportu. Tak, že pořizování si těchto rádoby foto aplikací a ještě za ně platit je zbytečné utrácení peněz a ztráta času.