Říká se, že mnohá vylepšení, která Apple do operačního systému iOS dodal, původně pochází právě z tweaků z jailbreaku. V některých případech je to pravda, ale jailbreak stále nabízí o mnoho více skvělých funkcí, které iOS (prozatím) nikoliv. V minulém díle jsme se podívali na skvělý tweak LowBatteryBanner, který dokáže skrýt otravné notifikace o vybité baterii. V dnešním díle tohoto seriálu se podíváme na tweak s názvem Sakal, díky kterého si můžete jednoduše nastavit zobrazení nadcházejícího budíku na uzamčené obrazovce.
Když si na vašem iPhonu nastavíte budík, tak se v oznamovacím centru zobrazí malá ikona, díky které můžete zjistit, že je nějaký budík aktivní. Ruku na srdce, tato ikona sice dokáže informovat o tom, že máme nastavený nějaký budík, ale neřekne nám přesně to, o jaký budík se jedná, a popřípadě za jak dlouho začne zvonit. Přesně v tomto případě se může hodit tweak Sakal, který na uzamčené obrazovce zobrazí, zdali máte aktivní nějaký budík, a pokud ano, tak zobrazí také čas, za jak dlouho začne zvonit. Jedinou malou vadou na kráse je fakt, že je tento tweak v angličtině – i na tohle však autor myslel a do nastavení přidal možnost, díky které si můžete celý tweak „počeštit“.
Jakmile tweak Sakal nainstalujete, tak je nutné si nastavit, kde přesně na uzamčené obrazovce se bude informace o budíku nacházet. Toho docílíte tak, že přejdete do nativní aplikace Nastavení, a poté sjedete níže k nainstalovaným tweakům, kde kolonku Sakal rozkliknete. Zde stačí sjet o kus níž, kde se nachází posuvníky. Pomocí nich už si jednoduše nastavíte pozici na klasické obrazovce, a také v landscape módu. Zároveň si nahoře můžete zvolit, zdali se na obrazovce zobrazí pouze informace, kdy bude zvonit, anebo informace, za jak dlouho bude budík zvonit (popřípadě obojí). Zároveň zde máte možnost již zmíněného počeštění a změnu formátu data – v případě, že chcete využít český formát, tak do příslušné kolonky vepište EEE HH:mm. Níže si poté můžete nastavit také velikost či barvu písma. Tweak Sakal můžete stáhnout z repozitáře Packix (https://repo.packix.com) zdarma.
Je to bezpečné?
Je to zdarma a jailbreak. To asi mluví samo za sebe. Udělat si jailbreak telefonu za cca 20 tis a popřít výhodu bezpečnosti ios mi přijde velmi neuvážené
Jailbreak osobně používám již několik let a nikdy jsem se nesetkal s žádným problémem, který by se týkal porušením bezpečnosti či soukromí. Ale samozřejmě je to na zvážení každého uživatele. Dle mého je jedno, jestli máte telefon za 2 nebo 20 tisíc. Jailbreak, v podobě rootu, se dělá jak na nejlevnějších Androidech, tak na nejdražších iPhonech.
Root, Android. 🤦
Pavle, já ti nevím, ale zatím vše, co bylo v tomto serialku o tweakach ukázano, mi osobně přijdou jako ptákoviny pomalu jak z dob Nokii 3210 a zmenou obrazku misto operatora… Tenkrat to bylo aspon super, ale tohle vubec nekoresponduje s nadpise “nejlepsi tweaky…”
Užitečné drobnosti nebo spíše užitečné prkotiny je mnohem vhodnější titulek. Protože jestli tohle je to nejlepši co JB nabízí, tak je to nuda.
Jak už jsem zmínil v jednom z předešlých dílů tohoto seriálu, tak krása jailbreaku je dle mého názoru právě v maličkostech, a proto považuji právě tyto tweaky za ty nejlepší. Nevím, jestli nějaký uživatel iOS touží po kompletní změně vzhledu, včetně ikon a dalších prvků. V jednoduchosti je krása.