Loni představený iOS 13 přinesl na iPhony celou řadu zajímavých novinek v čele Optimalizovaným nabíjením baterie. Jedná se o funkci, jejímž hlavním cílem je prodloužit životnost baterií v iPhonech a to konkrétně jejich chytrým nabíjením. Hlavní princip spočívá v tom, že se iPhone pozvolna učí režim uživatele včetně toho, kdy dává telefon nabíjet a podle toho řídí příjem energie z elektrické sítě. V optimálním případě by měla funkce fungovat tak, že pokud například denně uleháte ve 22 hodin, telefon se v průběhu noci nabije zhruba na 80 %, na kterých se drží, a zbylých 20 % dobije těsně před vaším probuzením, čímž má šetřit baterii. Funguje však tato funkce i v praxi?
Na funkci Optimalizované nabíjení baterie se v dlouhodobém testu zaměřil ZDNet. Výsledek jeho testu je přinejmenším smutný. Zdánlivě skvělá funkce totiž nefunguje ani zdaleka tak chytře, jak si mnozí jablíčkáři po vyslechnutí Applu mysleli. Obecně se předpokládalo (a ze slov Applu na loňském WWDC to i víceméně vyplývalo), že iPhone při aktivní funkce Optimalizované nabíjení baterie bere dlouhodobě v potaz velké množství proměnných, ze kterých vytváří denní režim uživatele a podle něj následně nabíjí telefon. To se sice děje, ale bohužel jen částečně. Například reakce na nastavení budíku, události v kalendáři či zkrátka věci, které je schopen telefon z dat v sobě uložených vyčíst, nejsou ve funkci zohledněny a ta je tudíž svým způsobem zkostnatělá a využitelná jen v případě, že má uživatel stálý denní režim bez výkyvů. Pokud tomu tak není a uživatel je nucen někdy vstát mnohem dřív než obvykle, může odpojovat telefon od nabíječky nedobitý.
Problémů je víc
Nešťastné vytváření denního režimu není nicméně jediným problémem této funkce. ZDNEt totiž dále znovu upozornil na to, že některým uživatelům se denní režim stále nevytvořil a telefon se jim tedy i přes aktivní funkce nabíjí zcela standardní rychlostí bez jakéhokoliv přiškrcení a prodlužování dobití. Jiní zase hlásí, že k dobití telefonu dochází i při stálém denním režimu a aktivní funkci Optimalizované nabíjení baterie vždy v jinou dobu. Tento problém můžeme potvrdit i my v redakci, jelikož se několika našim členům stává, že i přes zaběhlý denní režim vidí po sejmutí telefonu z nabíječky každé ráno na displeji jiný čas dokončení nabíjení, který navíc většinou absolutně nereflektuje náš denní režim. Funkčnost této vychytávky je tedy zatím poměrně mizerná.
Spolehlivý recept na “rozchození” Optimalizovaného nabíjení baterie bohužel podle všeho nefunguje. Některým uživatelům sice stačilo funkci v nastavení jen vypnout a znovu zapnout či přeinstalovat telefon, mnohým však nepomohlo ani to. V tomto směru tak nezbývá než čekat na to, zda se Applu podaří tuto zajímavou funkci dotáhnout k dokonalosti některým z budoucích updatů. V opačném případě totiž bude i nadále jen slabým odvarem velmi dobrého nápadu, který má prodloužit životnost baterie o dalších několik měsíců.
Mne to funguje v pohode.. teda, ked davam nabit mobil vzdy rovnako.. cize vecer a rano ho odpojim.. Akonahle ale si nabijem mobil v praci, alebo v iny cas, tak sa to vsetko zrusi.. Bol by som rad keby si to viem sam nastavit, ze kedy chcem mat mobil nabity.. Lebo ja to viem urcite a lepsie, ako to predpoklada iphone..
takže Vám to vlastně nefunguje :-)
Používaš občas mozog? Učí sa to podľa návykov.. keď tieto návyky porušíš, tak to nevie nič.. keď si mobil náhodne nabíjaš, ako to má poznať kedy sa má dokončiť nabíjanie?
MCinges: a ty mozek alespoň občas použiješ? Funkce nazvaná optimalizované nabíjení, která je založena na tom, že aby fungovala, tak musíš ty jako uživatel přesně dodržovat denní/noční režim je celkem směšná. Takže žádné optimalizované nabíjení, ale nabíjení výhradně a jedině podle automaticky vytvořeného denního/nočního plánu. Sorry jako, ale tohle fakt s optimalizací nemá vůbec nic společného. To je prostě časové nabíjení podle budíku. Nic víc, nic míň. Ono to totiž ten nabíjecí plán neupraví ani tehdy, když máš výjimečně nastevný budík na vstávání před obvyklou hodinou. A teď zkus nějaké technické argumenty, než začneš plácat nesmysly.
Mne to funguje tiež v pohode. Apple si vysledoval, že vstávam obvykle najskôr o 5 (budík teda) – ale niekedy o 6 – tak sa snaží ho mať o 5 nabitý na 100%. A vidím aj podľa priebhu nabíjania, že to často používa. Efekt to asi má – iP11PRO má teraz stále 100% stav aku a to ho mám od prvého dňa predaja. iPXS, čo som mal – ten za rovnaký čas už mal stav aku okolo 96%. Ale bohvie, čím to je. Lebo 11PRO má výrazne lepší a kapacitnejší aku ako XS. Používanie je rovnaké a nemenné.
Od prvního dne prodeje kde? Je to důležitá informace, tak ať víme, jak moc první jsi byl. 😂😂😂
Mě to funguje na jedničku. Ale je fakt, že mám stálý program – večerku mám nastavenou na 22:00 (i když kolikrát jdu spát později), budík v pracovní dny na 7:00, o víkendech vypnutý. Občas ho dávám na nabíječku i přes den (typicky když potřebuju navigaci), ale podle grafu se i přesto večer nabije napřed na 80% a tak 2 hodiny před budíkem jde na 100%.
Pokud tedy nefunguje optimalizované dobíjení podle nastaveného budíku je to špatně, asi to zkusím :D
Nevidím důvod proč by to nemělo fungovat, když to funguje už 3 roky na Androidu.
Nemixis
Jezis dalsi androidak na foru Apple.
a jak jsi to poznal? Že jen napsal objektivní skutečnost? Že Apple s velkou slávou spustil něco, co jiní mají delší dobu? A jsi rád, že to Applu funguje jako automatický budík? Ty jsi teda chytrolín.
A s čím to mám asi kromě Androidu porovnat? Všechny alternativní mobilní OS jsou mimo trh, a to včetně webOS u kterého se často inspiroval Apple i Google.
Chodím na dvanáctky do práce, takže u mě to absolutně nefunguje.
Tak že pro mě, kterej nabíjí mobil tak nějak jak se to hodí, je to úplně zbytečná funkce, kterou můžu mít v klidu vypnutou? :D
ano, pokud nemáte pevně stanovenou denní a noční dobu, je tato slavná Apple funkce úplně na ……. nic. :-)
Od začátku nepoužívám , nikdy nenabijim v noci, mam absolutne podle představ Applu nepravidelný režim … zbytečná vec , funguji podle svých potřeb kazdy den jinak, a ne podle představy Applu
Co ja pozoruji, tak mi to funguje 2 dny ze 3. Trochu podezrivam jestli nemuze byt problem v levne ikea bezdratove nabijecce. Kdyz vecer dam mobil na nabijecku tak mi to nic o optimalizovanym nabijeni nenapise.
Telefon mám tak vytížený že bez nabíječky nemůžu nic, takže jedna v autě, v kanclu, v kufru na služební cesty. S láskou vzpomínám na Nokii 6210 ta měla baterku.
možná je na čase si koupit telefon s lepší výdrží :-)
Taky si s láskou vzpomeň, že zdaleka neuměla co mobily dnes. Pokud chceš jen volat kup si něco méně smart a budeš na tom zase dobře :)
Nefunguje to a tosem si to stahoval nejmíň 5 ktat
Co jsi si stahovala moje milá? 😂😂😂
Apple a jejich šunt baterie :D
a při tom by stačilo kdyby to fungovalo pokaždé podle tupě nastaveného budíku ;-)
Mě by stačil i hloupý přepínač
Nabíjet na 80% x 100%
Na iPhone 7 Plus to fungovalo fakt dobre lebo som nabíjal každý večer. Asi mesiac dozadu som upgradol na iPhone 11 a keďže baterka mi niekedy vydrží až 2 dni nabíjam obdeň v noci prípadne cez deň. A popravde som na túto funkciu úplne zabudol keďže sa nejak nezapína.
Takovy selmostroj kvuli takive blbosti, a to aby se prodlouzila zivotnost baterky o 5%
Pro svuj cinskej android si zkratka koupim za 300 novou baterku a vymenim si ji
Tahle funkce mi byla divná a pro mě nepoužitelná už od začátku. Může fungovat jen pro lidi s pevným režimem. To je pak vážně divné když to nefunguje lidem s pružným režimem ;-). Nejlíp vypnout a našťouchnout telefon co nejrychleji, když mám možnost.
„Zdánlivě skvělá funkce totiž nefunguje ani zdaleka tak chytře, jak si mnozí jablíčkáři po vyslechnutí Applu mysleli.“ takhle je to se vším od Applu. Jen iDioti ten marketing furt žerou jak prasata kukuřici.
Vsem co to nefunguje, zkuste pripojit tel na slabsi zdroj a uvidíte ze to jde. Ověřeno iphone 11 pro na zdroji z iphone 11.