Filantrop a legendární zakladatel Applu Steve Jobs z tohoto světa nešťastně odešel již před 9 lety ve věku 56 let. I tak však za sebou zanechal obrovské jmění v hodnotě miliard dolarů, které připadlo z velké části jeho manželce, Laurene Powell Jobs. Ta se na rozdíl od tehdejší ikonické tváře jablečné společnosti na veřejnosti příliš neobjevuje a spíše se drží v ústraní, avšak v minulosti se již mnohokrát zasloužila o poměrně zajímavé projekty, které pomohly statisícům lidí. V nejnovějším rozhovoru Laurene nastínila, jak plánuje s financemi svého manžela naložit.
Když se řekne jméno Steve Jobs, drtivá většina lidí, i těch pohybujících se mimo technologickou sféru, si okamžitě vybaví zamyšleného vizionáře v černém roláku a džínách. V případě jeho manželky, Laurene Powell Jobs, ale podobný obraz chybí. I přes to, že se jedná o vlivnou filantropku, která v roce 2004 založila nadaci Emerson Collective a pozitivně se podepsala na životech statisíců a milionů lidí. Ve své práci se věnuje především dětem, kteří si nemohou dovolit studovat, imigrantům, nadaným sportovcům a podpoře nezávislých novinářů. V rozhovoru pro New York Times dokonce Laurene naznačila, že ještě zdaleka nekončí a plánuje utratit až 27.5 miliard dolarů na dobročinné účely. Zároveň se negativně vyjádřila na adresu bohatých a mocných lidí, kteří shromažďují jmění a nechávají nižší střední třídu napospas svému osudu.
„Není fér, aby hrstka jedinců hromadila tak obrovské množství peněz a vlastnila tolik majetku, na který dohromady nedosáhne ani několik milionů lidí z nižší třídy. Z mého pohledu je to zkrátka neakceptovatelné. Nechci být jednou z nich a zařadit se po bok podobně nenasytných individuí. Steve v tomto jednání také neviděl smysl a nikdy neměl potřebu se takto chovat. Pokud se toho dožiji, mým cílem je vymýtit tento trend a stát se posledním člověkem, který takto velké jmění spravuje. Dělám to i kvůli svým dětem. Zároveň bych se ráda zmínila o slavném sloganu mého manžela, který tak rád proklamoval. Svým rčením měl Steve na mysli to, že každý z nás může ovlivnit okolní prostředí a struktury, jež drží naši společnost pohromadě. Právě tyto struktury by měly totiž sloužit jako pevné základy a opora pro všechny lidi, nezávisle na podmínkách. Každý z nás může žít naplňující a osobitý život,“ vyjádřila se Laurene v rozhovoru.
Rozhodně se jedná o zajímavou iniciativu, o které v budoucnu rozhodně ještě uslyšíme. Rčením svého manželka myslela Laurena motto „We’re here to put a dent in the universe“, tedy ve volném překladu „Jsme tu proto, abychom dosáhli až za hranice hvězd“. Kromě toho se manželka Stevea Jobse zmínila také o rodinných příslušnících podporujících Donalda Trumpa, smířením se se smrtí jejího otce v mládí a její práci ve školních institucích. Uvidíme, zda se rozhodne svého plánu držet a své jmění poctivě rozdělit mezi potřebné tak, jak slibuje.
„We’re here to put a dent in the universe“ … ten váš volný překlad myslíte vážně? Jako fakt za hranice hvězd? :))) Proboha proč se snažíte něco přeložit když o angličtině nemáte ani páru?
Je to takovy prekladatelsky orisek … :)
Ale rozhodne bych to prelozil radeji “zanechat za sebou ve vesmiru stopu”, ci neco na ten zpusob.
Předpokladam, že sice věnuje část peněz na dobročiné účely, ale ponechá si tolik aby milostivá nemusela už do smrti pracovat a to samé aby nemuseli ani děti jejich dětí. Beru, že má nazor nějakej, ale z jakyho titulu chce rozhodovat o tom co budou dělat druhý ? Z titulu Jobsovi žíněnky která by bez něj rozhodně nebyla tam kde je ?
Danieli ty jsi ale krásný příklad zmrda.
Proč ? Protože nechci druhejm určovat co a jak maj dělat se svejma penězma ? Ať si s nima dělá co chce, ale nemoralozuje druhý