V minulém rozohovoru jsem Štěva vyzpovídal o tom, jak funguje servis iPhonů a dalších iOS zařízení. Tentokrát jsme se společně podívali na to nejzajímavější ze servisu Maců. První článek si přečetlo během týdne přes 10 tisíc čtenářů a věříme, že i tento se vám bude líbit a dozvíte se to, co vás zajímá. Pokud byste se však rádi zeptali na jiné otázky ohledně servisu svých produktů, pak je rozhodně napište do komentářů pod tento článek a Štěvo na ně odpoví buď přímo do komentářů nebo z nich uděláme další rozhovor.
Ahoj Štěvo, náš první rozhovor vyvolal velký zájem a proto jsem rád, že jsme se dohodli na dalším tématu, které společně rozebereme. Tentokrát bych se tě rád zeptal na to, jak je to s opravami a problémy Maců. Rovnou bych rád začal tím, co je dle vašich zkušeností nejčastější problém, se kterým vás navštěvují majitelé MacBooků a jaký naopak trápí majitele stolních počítačů.
Ahoj Roman! Som veľmi rád, že to ľudí zaujalo, dokonca sme mali aj zopár prípadov kedy nás, s odvolaním sa na článok, kontaktovali. K otázke, asi najčastejšia porucha je momentálne výmenný program na klávesnice na Macbookoch s butterfly technológiou. Musím však jedným dychom dodať, že daný problém nie je vôbec taký, ako by si ľudia mohli myslieť. Bohužiaľ žijeme v dobe, kedy na počítači pracujú ľudia takmer neustále, či už na cestách, doma, v práci alebo v kaviarni. Veľmi často je jediným problémom špina, ktorú toto náročné využívanie prináša. Viem, že si týmto vyslúžim vlnu kritiky zo strany používateľov, ale je to tak. Používateľ veľakrát fajčí, pije kávu, obeduje nad svojím počítačom a to prináša svoju daň. Je úplne bežné, že pri tom sem tam niečo kvapne, drobné čiastočky jedla spadnú na klávesnicu, ktorú síce používateľ utrie a myslí si, že je všetko v poriadku, ale opak je pravdou.
Pri dnešnom zmenšovaní stačí aj to málo, čo sa dostane pod klávesnicu na to, aby neklikala dobre, lepila sa a v konečnom dôsledku spôsobovala používateľovi problém. Na druhú stranu musím povedať, že to nie je dobre konštrukčne vymyslené, na čo prišiel už aj sám Apple, nakoľko drobná omrvnika nemôže spôsobovať ľuďom takýto problém. Reálne cca 70% týchto opráv sme schopní vyriešiť len vyčistením. Samozrejme ďalšou kategóriou sú mechanické poškodenia. Zabudnutý predmet na klávesnici a následne poškodený displej, ohnuté rohy, ktoré sú niekedy tak rozsiahle, že až praskne displej, poškodený topcase snahou používateľa o vyčistenie Macu, či už preto, že mu zle kliká klávesa, alebo preto, že sa mu na ňu niečo vylialo/kvaplo. Samozrejme ide aj o výmenu batérie, ktorá je už po svojej životnosti.
Pri stolných Macoch, ktorých chodí na servis o poznanie menej, ide väčšinou o vylepšenia, ľudia pochopili, že svojpomocnou úpravou si môžu spôsobiť viac zlého. Nakoľko má Apple veľmi prepracované adhezíva, tak drvivá väčšina ostatných výrobcov nie je schopná ich vyrobiť tak, aby dobre držali, preto sme mali zopár prípadov, kedy si používateľ menil sám disk v lepenom iMacu a odpadol mu displej. Na záruku idú väčšinou chybné disky a preto musím povedať moju obľúbenú vetu: Dáta, ktoré nie sú zálohované, nie sú dôležité! Prípadne opravy iMacov po zásahu elektrickým výbojom, tam to ma Apple veľmi dobre odfiltrované na zdroji, že aj keď nie je použitá prepäťová ochrana tak to zatiaľ vždy chytil len zdroj.
Jaký je u vás zhruba poměr mezi opravami počítačů od Apple a ostatními zařízeními jako jsou iOS zařízení nebo Apple Watch a další? Odpovídá podle tebe tento poměr počtu prodaných kusů nebo se zkrátka něco kazí víc než něco jiného?
Pomer je asi 4-5 iOS zariadení na jeden počítač, čo by asi aj sedelo na pomer predajov. Ale k tomu nie som až tak kompetentný sa vyjadrovať, nakoľko predávame veci len v malom.
Jak se mají o počítač starat lidé, kteří používají MacBook v podstatě jako stolní počítač? Často jej tedy mají doma na stole a přenáší jej jen jednou za čas. Mají jej mít neustále zapnutý v nabíječce nebo jej naopak přes noc nabít a přes den pracovat na baterii?
Pokiaľ sa budeme baviť o počítači s tou problémovou klávesnicou, určite by som ho používal zavretý, alebo minimálne len čiastočne otvorený, pokiaľ používateľ pracuje s externou klávesnicou a myšou. Ak pracuje priamo na danom Macbooku a má len pripojený externý monitor, tak je to v pohode nakoľko sa prach tak neusádza na klávesnici. Ale keď vidím niektoré počítače, kde nie je používateľ schopný si aspoň handričkou pretrieť vrch s klávesnicou, tak sa mi zastavuje rozum, že sa vôbec sťažuje na problém s tým spojený. Ale k inej veci, na ktorú si asi narážal viac, batéria. Batéria je kapitola sama o sebe, zaujíma to veľmi veľa ľudí a nájde sa mnoho názorov, či už odborných alebo laických.
Nejdem sa tu hrať na najväčšieho odborníka na batérie, ale odovzdám tebe aj čitateľom moje rokmi nadobudnuté skúsenosti. Niektoré možno budú v rozpore so všetkým, čo v dnešnej dobe o batériách, hlavne lítiových (ďalej označovaných len Li), vieme. Budem hovoriť o veciach, ktoré by sme nemali robiť, alebo mali robiť a treba si uvedomiť, že mali a nemali neznamená, že musíme alebo nesmieme. Pokiaľ tie dobré nebudeme robiť stále, nič sa nestane, tak isto pokiaľ budeme robiť veci ktoré sa nemajú, pravidelne, tiež sa svet nezrúti a batéria sa nepokazí zo dňa na deň.
V prvom rade batérie vždy treba používať, nerobí im dobre pokiaľ sú stále len na nabíjačke alebo nebodaj dlhodobo vybité. Určite si vravíš, čo to znamená používať, odporúčam ročne “nabehať” aspoň 100 nabíjacích cyklov. Vždy sa pousmejem, keď vidím inzerát: Macbook vo výbornom stave, 2 ročný, 60 nabíjacích cyklov. Počet nabíjacích cyklov zistíte: / O tomto počítači Mac / Hlásenie o systéme / Napájanie a tak je položka Počet cyklov. Ako môžete vidieť, môj Macbook Air ktorý používam ako druhý stroj, má po niečo vyše roku 117 nabíjacích cyklov.
Verejne známa informácia je, že by sa batéria nemala nabíjať na 100% a vybíjať pod 20% a pokiaľ viem, že ju nebudem dlhšie používať, tak by sa mala skladovať pri cca 50% nabitej kapacity, ale tak isto sa tvrdí, že batériu je možné nabíjať z akejkoľvek kapacity, ale najlepšie do plna. Ako vidíš, veľké množstvo z týchto informácii si protirečí. Zo skúsenosti ti poviem, neviem si predstaviť, že by som išiel na rokovanie, služobnú cestu alebo podobnú udalosť, kde budem moje zariadenie potrebovať, s 80% baterkou. Batériu sa snažím nabíjať do plna, odkiaľkoľvek. Kľudne ju aj vybijem, ale vždy sa ju snažím čím skôr nabiť. Problém Li batérii je v tom, že pokiaľ ich napätie klesne pod určitú úroveň, proces nabíjania nie je možné tak úplne ľahko začať. Nazýva sa to podbitá batéria. Čo znamená, pokiaľ som potreboval pracovať a vybil som svoju batériu a napríklad idem na druhý deň na týždeň na dovolenku, na ktorej si chcem oddýchnuť a neberiem Macbook so sebou, určite ho aspoň trochu dobijem, úplne postačí 20-30%, ale môžem kľudne aj do plna. Povedzme si to na rovinu, zariadenia Apple su robené pre americký trh a tým pádom sú robené “ blbuvzdorne „čiže 0% na batérii neznamená, že je úplne vybitá a vždy je tam určitá rezerva, aby sa minimalizovala možnosť podbitia batérie. Áno, zariadenie si už bez nabíjačky nezapneš, ale ochráni Ti to batériu. Za mňa je to super vlastnosť. Pri bežnom používaní neriešim či nabíjam, nenabíjam, či som už nabitý, musíme si uvedomiť, že ide o veci ktoré majú slúžiť nám a nie my im. Ale pokiaľ mám Macbook, s ktorým pracujem prevažne doma/v práci, neprenášam ho a som väčšinou na nabíjačke odporúčam aspoň 1-2 krát do týždňa spraviť nabíjací cyklus. Napríklad v utorok prídem do práce, ráno odpojím Mac od nabíjačky a zapojím keď ma upozorní, že má už len 10% batérie.
A v poslednom rade, nabíjačky. Rozdeľme si to na dva druhy. Magsafe nabíjačky všetci určite poznajú, v tomto prípade platia dve zásady, nepoužívajte menej watovú nabíjačku ako potrebuje váš Mac, škodí to hlavne tej nabíjačke, ktorá sa može preťažiť a pokaziť. Silnejšiu nabíjačku som používal takmer vždy, kľudne môžete ja vy. Pri nových USB-C nabíjačkách je to už trošku inak. Stále síce platí, že môžeme používať silnejšiu nabíjačku, ale pokiaľ použijeme slabšiu, tak je už ochránená štandardom PD, čo znamená, že nie je na preťaženie tak náchylná, ale naopak v tomto prípade oveľa viac trpí batéria. Tu si ale treba dať pozor na dve veci, nie len slabá nabíjačka môže spôsobiť problém, ale aj poškodený alebo neoriginálny kábel nemusí mať potrebnú priepustnosť, alebo redukcia cez ktorú nabíjate tiež nemusí zvládnuť preniesť toľko watov, koľko by bolo treba. Informáciu o watoch nájdete presne tam, kde je zobrazený počet cyklov, ale informácia sa nachádza úplne dole v položke napájanie.
Opravám počítačů se věnuješ již téměř patnáct let a většinu z nich pak konkrétně opravám Maců. Je podle tebe pravda, že poslední dobou jsou počítače od Applu méně kvalitní než dříve a je potřeba řešit více oprav?
Nemôžem to takto povedať, nie sú zlé. Áno, pri každom uvedení majú nejakú tú muchu, ale čo nemá? Jednak je to tlakom na výrobu, kde sa stane chyba priamo vo fabrike, alebo potom prinášanie nových funkcií, ktoré zlyhajú na softvérovej časti. Ale vždy sa snažia všetko opraviť. Skôr sa mi zdá, že je viac výmenných programov, takže by som skôr povedal, že si viac priznávajú určité chyby. Na druhú stranu keď používateľ vidí výmenný program, každá jeho porucha je presne šitá na jeho problém, určite tým trpí aj jeho Mac a podobne. Veľakrát je to ako s Coronavírusom. Bol som v Taliansku, určite ho mám.
Když už jsme u té minulosti, jednou z nejlepších vychytávek, které kdy Apple podle mě udělal, byl MagSafe. Když jej přestal nadále využívat a přešel na USB-C nabíjecí konektory, lidé si hojně stěžovali na bezpečnost. Je to skutečně poznat i na opravách? padají po zrušení MagSafe počítače víc než dřív?
Vôbec nie, reálne som videl jeden Mac, ktorý ma výrazne poškodený port po páde, ale nešlo vôbec o to, že niekto zavadil o kábel, ktorý sa neodpojil. Všetko má svoje pre a proti. Magsafe sa zase rád odpájal, USB-C celkom dobre drží. Ale nepovedal by som, že by to bolo prehnané a vie sa bez problémov odpojiť.
V poslední době se medializují problémy s takzvanými butterfly klávesnicemi u nových MacBooků. Z pohledu servisu je to skutečně problém, který řešíte na denním pořádku, nebo je to medializována záležitost, která se týká jen malého počtu uživatelů těchto počítačů?
Áno, zariadenia s týmto problémom chodia takmer na dennej báze, ale ako som vravel, väčšinou je možné zariadenie opraviť obyčajným prečistením.
Jak často je podle tebe dobré nechat počítač kompletně pročistit co se hardware týká. Vím, že mě to děláš zhruba jednou za dva roky, kdy se kompletně rozebere vše, co jde a vyčistí se veškerý prach a ostatní nečistoty. Jak často bys to ale doporučoval a k čemu je to důležité?
Toto je veľmi subjektívne. Teraz som mal klienta, ktorému som Mac čistil cca 3-4 roky dozadu a zvnútra vyzeral takmer ako nový s minimom prachu. Na druhú stranu, mám kamaráta, ktorý robí veľa v teréne a jeho Mac po cca 14tich mesiacoch vyzerá absolútne odstrašujúco, veď posúďte sami. Čo myslíš, potešíme vašich čitateľov ak pripravíme pre nich špeciálnu akciu na prečistenie ich zariadení pred letom? Ja sa pozriem na to, čo vieme ponúknuť, aby sa lepšie dýchalo aj ich zariadenia. :)
Ať nezůstáváme jen u hardware, co takové softwarové čištění MacOS? Je podle tebe dobré instalovat aplikace třetích stran, které ti pomohou vymazat nejrůznější Cache a přebytečné soubory, nebo to je rozumnější nechat čistě na MacOS, který se o vše postará?
Pokiaľ sa používateľ odosobní od zvykov z Windows, nebude svoj Mac vypínať na noc, ale len uspávať, tak optimalizácia prebieha v noci, bez interakcie používateľa a pravidelne. Jediné, čo používam je aplikácia, ktorá mi pri odinštalovaní aplikácie nájde všetky jej komponenty a vyčistí aj tie. Z mojej skúsenosti, väčšina aplikácii na optimalizáciu behu systému vie narobiť viac problémov ako úžitku. Minimálne si za žiadnych okolnosti neinštalujte aplikáciu MacKeeper, je masovo propagovaná na každú stranu, ale jej schopnosti sú úplne nulové. Keď si chcete prečistiť Mac, lebo vám otvára rôzne stránky sám, neviete zmeniť predvolený vyhľadávač, nebojte sa nejde o vírus. Použite aplikáciu od firmy Malwarebytes s názvom Anti-malware a týmto ste si všetku optimalizáciu splnili a nie je nutné nič viac.
Na závěr mi ještě řekni, jaké jsou nejstarší Macy, které k vám lidé ještě nosí na opravu s tím, že je běžně používají na denní práci?
Práve sme mali na servise iMac 20” z roku 2007, áno výkonovo už je to horšie, aj kompatibilita je obmedzená, ale napríklad takému dieťaťu na základnej škole na projekty úplne postačuje.
Děkuju moc za další zajímavý rozhovor a jsem si jistý, že brzo vymyslíme další téma.
Roman aj ja ďakujem a teším sa na diskusiu pod článkom, som veľmi rád, že sa tam nájdu ľudia, ktorý dokážu pochváliť, dať konštruktívnu kritiku, alebo rozprúdiť debatu, ktorá všetkých baví. Prajem vám prijemný deň.
Perfektni, vic takovych clanku prosim!
Zdravím, plánujem výmenu batérie u iPhonu 7. Viete mi odporúčať e-shop kde kúpim originál ? Ďakujem
Nikde, originál batérie sú dodávané len oficiálnym servisom.
Odporucam autorizovany servis, zaruka originalneho dielu, zaruka nepokazenia si telefonu a opatovnej obnovi vodoodolnosti
výměna v originálním servise mě přišla levněji jak v neatorizáku,
na ceny je potřeba se podívat je to rozdíl a je to servis od servisu.
Hodně zajímavá věc :) ty USB-C překvapily. Chlapi, co udělat něco podobného i na Apple Watch?
Postupne :)
Skvělý rozhovor; děkuji.
Může mi prosím někdo objasnit, jak je zmíněno ve článku, proč při nabíjení přes USB-C slabší nabíječkou trpí baterie? Přece je to spíše dobře nabíjet baterii menším proudem, nebo ne? Nebo je to v článku myšleno tak, že nabíječka je tak slabá a nestíhá při zátěži živit ani macbook a pak část jde z baterie a při nižší zátěži se zase pomalu dobíjí baterie? Děkuji
Jiri, nabijanie je stavane na to aby zvladalo jednak nabijat bateriu ale popri tom aj zivit zariadenie. Presne ako pisete v pripadoch slabsej nabijacky dochadza k nedostatocnemu napajaniu ci uz pre nabijanie alebo pre zariadenie a neustalim prehadzovanim stavu nabijania/necinnosti/vybijania sa danej baterii skodi. A ani to, ze je dobre nabijat bateriu skor mensim prudom ma svoje limity. Ale ako som pisal, raz za cas jej to nic nespravi. Ale mal som klienta ktory vyuzil retazenie nabijanie cize mal display ktory mal pripojeny do externeho disku a ten do macu. Display daval 100w, ale disk pistal von uz len 60w a tym ze mal 15” macbook pro tak za cca rok a pol sa mu bateria z tohoto nafukla.
Dobrý den, měl bych na toto podobný dotaz, mám MacBook Pro Touchbar 13″ 2018, standardně na cesty používám originální 60W nabíječku, do ma na stole však používám na nabíjení HDD G-Tech USB-C, který dává jen 45W a to tak že po příjedu domů připojím vypnutý, či uspaný MacBook a jakmile je nabitý začnu ho používat, stačí tedy 45W na používání/nabíjení, pokud ani jedno z toho neprobíhá současně? Koukal jsem že procesor má TDP 28W. Děkuji za radu
vK, ano v tomto pripade by to malo byt uplne v poriadku
Posledni dobou jsou zde cim dal vic zajimave clanky, paradicka hosi
Dakujeme! ;) treba trosku sirit osvetu
Dobrý den.
Můžete to přeložit do češtiny?
Dobry den, ne nebudeme to prekladat. Drtiva vetsina lidi v CR rozumi Slovensky a pokud nekdo ne tak bohuzel.
Pavel, dost dlho sme boli jeden stat a myslim si, ze tak ako slovaci nemaju problem rozumiet cechom tak ani cesi slovakom. Ale ked mi napisete comu nerozumiete, skusim Vam to napisat zrozumitelne :)
si děláš kozy? do češtiny? všichni se chvastaji jak umí jazyky a slovensky to nezvládáš.? jsem šťastný za slovenčinu lebo je to moj rodný jazyk..
takže za mě slovenština palec nahoru..napadá mě co nový moderátor webu ze Slovenska? oživilo by to obsah webu..
A nechtěl bys ještě redaktora z Německa, Polska…….?
Nic proti Slovákům, nic proti slovenštině, nic proti tomuto článku (spíše naopak, ten je velice kvalitní, vůbec v tomhle případě nevadí, ze jsou odpovědi ve slovenštině-je to v tomto případě zcela pochopitelné) ale nevidím jediný důvod proč by měly být běžně na českém webu články ve slovenštině (které se slovenském nemají nic společného). A už vůbec ne slovenské články s českým titulkem, tak jak tomu tady bylo dřív.
Ještě jednou chválím tento článek, je mnohem přínosnější, než články 4x do týdne o tom, jak bude vypadat iPhone SE2. 😉
Take jsem necetl, protoze slovensky tak dobre nerozumim.
Pouzi google translate ;) sk->cz ;)
Diky za zajimavy rozhovor, mel bych tez dotaz: mam MacBook 12″ 1.generace, koupeny presne pred 4 lety, 354 nabijecich cyklu, ale kapacita baterie jiz jen 68 % :/ V menu baterie je napsano „predejte baterii do opravy“… je to normalni ? Vzdyt zivotnost by mela byt cca 1000 nabijecich cyklu, ne ? Je mozne, ze jsem mel baterii vadnou jiz z vyroby ? Ke stroji jsem se vzdy choval slusne, nabijel beznym zpusobem atd.. Lze vubec baterie u tohoto stroje vymenit a kolik to pripadne stoji ? Dekuji.
Daniel, vymena baterie prebieha spolu so spodnym krytom macbooku vo Vasom pripade a cena u nas je 240€ s DPH. Je sice povedane, ze stav baterie pri 1000cykloch by mala byt 80% ale je tazko povedat preco sa toto stalo.
Jak jsi dosel na udaj 68%? Nepouzivas na to nějakou aplikaci třetí strany, která muže zobrazovat tento údaj mylně?
Mirek77, tieto aplikacie poznaju vyrobnu kapacitu baterie a vedia si vycitat udaj o aktualnej maximalnej kapacity baterie.
Otazka, zda lze kazde aplikaci duverovat. Neverim, ze vsechy ukazuji spravne data.
Je to aplikace Battery monitor… Mam ji jiz pomerne dlouho a pamatuju doby, kdy ukazovala i 90 %… Bohuzel i fakticky pozoruju, ze MacBook jiz nema takovou vydrz jako drive… Jen me proste prekvapuje, ze ta baterie degradovala pomerne rychle… :/
Mal som MacBook Pro 15 2017. Nefajčim, kávu nepijem, notebook som používal len doma čiže žiadne prenášanie a napriek tomu do mesiaca už som mal problém z klávesnicou!!! Na vine je nespoľahlivý výrobok a nie my užívatelia ako sa tu snaží pán majiteľ servisu tvrdiť!
Nsnsmdmyk, nevravim nikde, ze je to tak vzdy, vravim len, ze je to casto nie len sposobene vyrobnou vadou :)
pozor často se tu objevují tyto fejk komentáře poškozujíci tento web i produkty Apple..prosím Ban na danou IP adresu..
Mám MB pro z roku 2017, po roce a půl žádný problém, vše, včetně klavesnice funguje v pořádku. 😋
Vtipny ted si totiz kvantum lidi stezuje na novy klavesnice, protoze se na ni nevztahuje apple program. Lidi totiz ty klavesnice umyslne nici, aby dostali novou baterii.
Presne 👍🏻
Na tom článku je krásně vidět, že některé věci byste rád rozvedl, ale nemůžete, protože Vás omezuje co můžete a nemůžete jako Apple partner říkat.
Nicméně, osvěta dobrá, i když se jedná jen o takovou „omáčku“ – nic ve zlém :)
Myslím, že se tu celkově pohybuje dost lidí, kteří s Applem spolupracují trochu víc než většina čtenářů a dost mě pobavilo, když říkáte, že někteří uživatelé se ke svému zařízení chovají tak jak se chovají. Teda, mě alespoň ano. Na člověka z AASP je to dost odvážně, vzhledem k Fundamental testům, které jistě máte a víte co v nich je obsaženo.
Ohledně čištění má třeba Apple článek https://support.apple.com/cs-cz/HT204172. Dobrý i vzhledem k antireflexu Retina displejů atd. Minimálně před odevzdáním do servisu by bylo fajn zařízení vyčistit.
Asi bych doplnil, že u Maců je docela důležité jak ta závada je uživatelem popsána a je dobré být detailní, což ale platí celkově k reklamacím. Dost to pomáhá při zjišťování vady.
Taky by bylo fajn zmínit reset PRAM a SMC, protože to asi většina techniků udělá jako první, před samotnou diagnostikou, a dost věcí to vyřeší. Pořád si myslím, že dost uživatelů o tomhle resetu neví.
Hezký den a ať se daří.
“…..dost mě pobavilo, když říkáte, že někteří uživatelé se ke svému zařízení chovají tak jak se chovají. Teda, mě alespoň ano. Na člověka z AASP je to dost odvážně….”
Je to ale pravda. Já dělal kdysi servisního technika pro internetového poskytovatele, byl jsem kolikrát nucen lidem nastavit PC a je neskutečné jací jsou někteří lidé prasata. Dotknout se jejich klavesnice či myši byl opravdu “zážitek”. Pán to řekl ještě hodně slušně.
Ano, mate pravdu ale niekedy aj ta „omacka“ je urcite lepsia ako nic :)
vyborny clanok, az na tie gramaticke
chyby… to je des :( len predpokladam ze ste to nepisali vy, len ste skopirovali odpovede
Pokud to přepisoval česky hovořící redaktor, tak se to dá bez problému prominout.
Omlouvame se, clanek jiz prosel korekturou. Melo by to byt lepsi :)
Vzhladom na to, ze mozu cestovat letecky a vo velkych mnozstvach su baterie nabite maximalne na 20% kedy je najmensie rizoko vzlanutia. Baterie maju oznaceny mesiac a rok vyroby, chodia vzdy aktualne tak max 3-6 mesiacov stare. Ale hlavne, baterie chodia deaktivovane a treba ich pred prvym pouzitim softwareovo aktivovat, tym je zabezpecene ze by nemali v tomto stave degradovat.
Za me konecne palec nahoru za clanek. Vynechal bych koronavirusy a co by si uzivatele prali V instagramovych aplikacich a nejake pitomosti a vic se venoval takovym clankum. Inteligentni rozhovor. A jestli nekdo nerozumi slovenstine, tak je to podle me uplny hlupak. Taky se mi to necte dobre jak cestina, jelikoz to neni muj rodny jazyk, ale radsi budu konzumovat obsah ktery je kvalitni a nebudu kefrat, ze ctu neco cemu rozumim, ale je uplne o nicem.
Dakujeme! Predpokladam, ze je to kazdemu jazykovo blizsie ako anglictina :)
Ja nemam problem ani s anglictinou. Vetsinu novinek a vsemozneho obsahu sleduju v anglictine, protoze je toho obsahu samozrejme vic A kolikrat driv. Ale kazdopadne ocenim kazdy dobry at uz Cesky nebo Slovensky obsah. A tenhle clanek mi konecne prisel kvalitni a chtel jsem ho pochvalit, protoze casteji tady clanky kritizuju, kdyz se mi nelibi. Ale vic takovych clanku bych samozrejme ocenil. Dokud budete mit nejake nove temata, sem s nimi.
Jsem šťastným majitelem MacBook Pro 2014, retina. Když jsem byl poprvé v servisu s problémem s antireflexní vrstvou, dostal jsem informaci, že zařízení je po záruce a mám smůlu. V prosinci loňského roku jsem byl opět v servisu ohledně jiného problému. Problém mi vyřešili a taky mi řekli, že na displej byl výměnný program, ale mám smůlu, jelikož už je pozdě. Existuje ještě nějaká možnost displej vyměnit, nebo mám skutečně smůlu?
Díky za za zajímavý článek! Jen houšť! :-)
Marek, je mi to luto ale narok na vymenu mal stroj len do 4 rokov od zakupenia. Neviem v akom servise bol prvy krat, ale museli spravit chybu.
Prosím o upřesnění – ten Malwarebytes – Anti-malware je ten prográmek, o kterém mluvíte, že vám při odinstalaci najde všechny soubory, které k tomu patří a vymaže je též? Moc díky, hezký článek a díky za info!