Plány Evropské unie nadělají zřejmě letos Applu nepěkné vrásky na čele. Po nedávném schválení univerzálních nabíječek, kvůli kterému čeká kalifornského giganta velmi pravděpodobně v budoucnu rošáda s obsahem balení jeho produktů, si totiž nyní vzali evropští politici na paškál baterie ve smartphonech a jiné elektronice. Ty se jim zdají příliš obtížně vyměnitelné, s čímž je třeba zatočit.
Zatímco ještě zhruba před deseti lety bylo zcela běžné v případě nutnosti výměny baterie oddělat zadní kryt telefonu a baterii jednoduše vyměnit za novou, nyní si již podobný luxus neužíváme. Naprostá většina současných telefonů je totiž konstruovaná tak, že aby byla výměna baterie možná, je nutné nejprve odmontovat displej a potažmo další komponenty v telefonu, aby se k ní uživatel vůbec dostal. To je samozřejmě pro mnohé naprosté sci-fi a bez profesionálního servisu se proto neobejdou. Právě v tom však vidí Evropská unie problém.
Místo návštěvy servisu, která není zpravidla levnou záležitostí, totiž volí mnozí uživatelé smartphonu cestu pro ně snadnější – koupi zcela nového telefonu. To však podle Evropské unie tak úplně neprospívá životnímu prostředí a proto je nutné vyrábět telefony tak, aby v nich byly baterie snadno uživatelsky vyměnitelné. Díky tomu by se tak měla zvýšit recyklace, poklesnout by naopak měl objem elektronického odpadu. Zdánlivě skvělá myšlenka má však minimálně pro výrobce smartphonů a jiné elektroniky trpkou pachuť. Vždyť zavedení podobného nařízení by pro ně znamenalo mnohdy od základu překopat jejich produkty – tedy alespoň ty budoucí. Evropští zákonodárci by navíc rádi viděli snadno vyměnitelné baterie nejen u telefonů, ale také u tabletů či sluchátek.
Evropská komise, která má podle nizozemského ekonomického deníku FD celý plán na starosti, by měla svoji vizi představit zhruba do poloviny března. Pokud bude schválena, v následujících měsících bude její podoba ještě upřesněna a poté už bude zřejmě na samotných výrobcích, jak si s ní poradí. Je však jasné, že pro mnohé z nich včetně Applu by představovalo její odklepnutí velký problém. Změna konstrukce jeho produktů, která by měla usnadnit výměny baterií, by totiž velmi pravděpodobně byla velkým krokem zpět a to minimálně z hlediska designu. Jen těžko si lze představit například uživatelsky snadnou výměnu baterie u produktů typu AirPods, jelikož na ně jsou v současnosti krátcí i profesionální technici. Malovat čerta na zeď je však zatím předčasné.
EU reprezentanti by si hlavně měli napřed vytáhnout hlavy ze zádelí.
hned na zaciatku clanku pisete ze sa jedna o nariadenie tykajuce sa mobilnych telefonov a na konci clanku to porovnate s airpods :D :D :D
Co takhle kdyby se všichni ti co tyhle nesmysly navrhujou vzali společně za ruce a táhli tam kde slunce nesvítí. To by byl klid od takovejch hovadin.
Mě se to zdá jako dobrý nápad. Nahradit lepidlo šroubky by nikoho nezabilo.
Je to dost diskutabilní. Na jednu stranu s vámi souhlasím, na druhou se však obávám toho, že jakékoliv user-friendly výměny baterií by se dost negativně podepsaly třeba na voděodolnosti produktů, potažmo jejich celkovém tvaru.
user friendly vymena – ved od toho su technologicki giganti – ja verim ze najdu sposob ako to dosiahnut, osobne dam prednost zdravemu zivotnemu prostrediu pred mobilom o 0,1 mm tensi, tazko sa to popisuje, ale nie sme daleko od toho, kedy rozvojove krajiny prestanu prijmat elektroodpad z rozvinutych krajin a vtedy to bude brutal, nech sa prihlasi ten kto bude chciet byvat v okruhu 30 km od takej skladky
Voděodolnost je pseudo featura. Když mobil utopíte, nikdo vám ho nereklamuje. Jeden z důvodů, proč oneplus nikdy nežádalo oficialni certifikaci IP
Myslím, že si pletete voděodolnost s vodotěsností.
jasne ze je to fajn napad, a ti co hejtuju ekologiu, nech sa najprv prestahuju ku skladke elektroodpadu kdesi v indii alebo indonesii a odtial pisu nenavistne nazory, staci sa pozriet do africkych statov kde na skladkach ludia vyhrabavaju vzacne kovy z elektroodpadu po miligramoch a potom sa im rodia deti ako po cernobyle, tazko sa to ale vysvetluje ludom co nikdy nikde neboli a nic nevideli, verim tomu ze taki giganti ako apple, samsung, huawei a ini veeelmi rychlo najdi sposob ako navrhnut telo telefonu aby sa dala baterka vymenit, kolko ludi aj tak nekupi original baterku po 2-3 rokoch lebo so servisnym ukonom je to drahe? alebo je tazke priznat ze vyrobcom vyhovuje nevymenitelna bateria aby mohli ludi zmykat?
Jasně, že je to genialni aby se v tom vrtal každej blb a vyrobce musel dat nést na sobě záruku když se Vám s tim něco stane.
Takze idioti chcu cestu naspat k 20mm vysokym mobilom. Ok, tak nariadenie iba pre nich: svietit mozu iba svetluskami a budu mat vyriesenu aj bio otazku.
Normálne žasnem nad touto diskusiou. Očividne „vzdelaný“ ľudia v oblasti EÚ nariadení. Získavať info len z bulvárnych nadpisov nie je všetko. V každom prípade. V obyčajných hodinkách sa dá vymeniť batéria. Problém s vodotesnosťou sa rieši tým, že výmena prebieha u certifikovaných servisných predajniach. Kde je problém niečo podobné zaviesť aj u smartfónov?
Souhlasím a zároveň v tom vidím problém, který se vlastně řeší, že lidé v aktuální chvíli raději koupí nový telefon, než platit a čekat na výměnu baterie. A pokud člověk z toho nepocítí pocit, že si to může vyměnit doma u televize, tak bude vždy jednodušší varianta kterou popisují. Též si ale nemyslím, že by byla taková drtivá většina lidí, co to dělá, ale určitě to nějaké procento je.
Jo a ona se dneska v telefonech neda baterka vyměnit ? A srovnavat to s hodinkama hodně mimo
Prosím, napíš mi v čom je to iné. Ak sa šasi časom prispôsobí, naviac sa výmena zjednoduší prístupom k batérií, kde je problém? Aj hodinky sa museli prispôsobiť tak, aby sa dala baterka vymeniť. Sú mnohé vodotesné, mám do 10ATM a kontrolujú pri výmene aj vodeodolnosť.
Je to kravina. Způsobilo by to brutální problémy s voděodolností telefonu a s tou ekologií je to taky kravina, když už tu baterii chci vyměnit, tak ji nechám vyměnit i dnes a rozhodně mě od toho neodradí to, že to nemůžu udělat sám (i když já si to sám udělal). To že to půjde vyměnit jednoduše doma, neznamená, že to ti uživatelé budou dělat…
Tom tu ide o to, ze clovek A, po dvoch rokoch kupi cely novy mobil a ten stary, len kvoli baterke, konci na skladke, mozno aj s nabijackou. Clovek B, si idealne doma (alebo v rychloservise niekde v obchodno centre, alebo na rohu ulice na pockanie) vymeni baterku do svojho dvojrocneho mobilu a na skladku putuje len baterka … preco v restauracii akceptujes sklenene flase ale recyklacia elektroodpadu by nemohla byt narovnako ? len treba odfiltrovat odpad – samotne baterie sa daju spracovat, ak vyhodis cely mobil aj s nabijackou a inym prislusenstvom, lebo tvoj noby mobil ma inu koncovku – to uz ide tazsie
U telefonů, čert to vem … klidně si zajdu do servisu, ale u sluchátek mě štve, že nelze vyměnit baterii. Proč kupovat sluchátka co vydrží rok dva a jen kvůli baterii je vyhodit :-(
Souhlasím a zároveň v tom vidím problém, který se vlastně řeší, že lidé v aktuální chvíli raději koupí nový telefon, než platit a čekat na výměnu baterie. A pokud člověk z toho nepocítí pocit, že si to může vyměnit doma u televize, tak bude vždy jednodušší varianta kterou popisují. Též si ale nemyslím, že by byla taková drtivá většina lidí, co to dělá, ale určitě to nějaké procento je.
navrhujem aby sa dali svojvolne a jednoducho menit akumulatory aj v elektroautach a ostatnej elektronike (napriklad aj v takych kardio stimulatoroch,…)
V tomto případě nejde jen o plast, ale i o další prvky které se musí výměnou celého telefonu recyklovat. Při výměně baterie zůstává vše ostatní původní a recykluje se pouze stará baterie.
Každopádně… doufám, že situace jednoho dne nebude tak špatná, že telefony dopadnou jako kartáčky a nebudou z bambusu :D
Drtiva vecsina ludi si beztak kupi dalsi telefon skor nez umre baterka v tom aktualnom, tudis by EU musela nutit ludi nenakupovat. ?