Zatímco rozměry 5W a potažmo 18W nabíjecího adaptéru z dílny Applu lze stále brát za vcelku příjemné, v případě nabíjecích adaptérů s vyšším výkonem to už je s rozměry horší. Rozměry nabíjecích adaptérů totiž s vyšším výkonem postupně narůstají, kvůli čemuž se stávají hůře skladné či transportovatelné. Podle zdrojů portálu Caifa News však chce s touto skutečností Apple letos zatočit, tedy alespoň částečně. V plánu má totiž vydat nabíjecí adaptér GaN, jehož hlavní zbraní jsou právě malé rozměry při zachování vysokého výkonu.
Za zkratkou GaN se neskrývají žádné zapeklité technologie, ale “jen” nitrid galia, který je vynikajícím polovodičem, jenž svými vlastnostmi přesahuje standardně využívaný křemík. Díky tomu je možné GaN nabíječky konstruovat výrazně menší než ty křemíkové a to při zachování stejného výkonu. A když říkáme výrazně menší, myslíme tím skutečně o pořádný kus menší. Apple údajně chystá jako první GaN nabíječku model s výkonem 65W, přičemž ten má být o těžko uvěřitelných 48 % menší než nynější křemíková verze podobně výkonné nabíječky, kterou Apple přibaluje k 13” MacBookům Pro (ta nabízí výkon “jen” 61W). Pro využít nabíječky budou potřeba kabely s koncovkou USB-C. Pozitivní je i to, že se u ní dočkáme podpory chytrého nastavení výstupního proudu, díky čemuž jí bude možné využít k nabíjení prakticky čehokoliv.
Kdy přesně v tomto roce Apple novou nabíječku světu představí je v tuto chvíli ve hvězdách. Jelikož se však bude jednat o malou nabíječkovou revoluci v jeho nabídce, dá se očekávat, že jí světu ukáže coby samostatný produkt a nikoliv jen jako příslušenství například k MacBooku. Poměrně zajímavé přitom je, že GaN nabíječka z jeho dílny nebude první GaN nabíječkou, kterou bude ve prodávat. V jeho Online Storu totiž už nyní naleznete například GaN nabíječku z dílny společnosti Anker, která se chlubí výkonem 30W a rozměry 5,5 cm x 3,5 cm x 4,1 cm při váze 58 gramů. Její cena je 1149 korun, což je víceméně standardní cena podobných nabíjecích adaptérů od ověřených výrobců. Lze tedy předpokládat, že ani GaN verze nabíječky od Applu nebude nijak přehnaně drahá.
len to trosku rozvediem, GaN tranzistory mozu byt postavene na kremiku (ten je ako zaklad, takze stale sa jedna o kremikovy tranzistor), ale mozu byt ulozene aj na safire – co je drahsie a zlozitejsie, ale kremik urcite staci.
normalne zdroje pouzivaju klasicke MOSFET tranzistory, ktore maju maly prechodovy odpor, ale cim je frekvencia vysia tak sa nestihaju uplne uzavriet a ten prechodovy odpor je potom horsi a vznikaju na nom vyssie straty a viac sa zahrieva.
v impulznych zdrojoch je okrem tranzistoru aj transformator a cim je frekvencia vyssia tym ten transformator moze byt mensi, lenze zvysenim frekvencie dochadza k velkym stratam na tranzistore, preto sa hladaju nejake kompromisy medzi frekvenciou a vykonom.
GaS tranzistory umoznuju zvysit frekvenciu, pri zachovani parametrov klasickych MOSFET tranzistorov a preto transformator moze byt mensi, aj celkove naroky na chaledenie budu mensie a preto cely zdreoj moze byt mensi
Díky Bože za někoho jako jsi ty 🐺
Jsem rád, že existují diskutující jako ty, kteří tomu rozumí a obohacují diskuzi smysluplným a poučným komentářem. Bohužel je vás málo, většinou jsou v diskuzích jen hateři, trollové nebo hlupáci. Uznávám, že občas taky rád zatrolím, ale když o problematice něco vím, snažím se pomoci, nebo přidat svoji zkušenost.
Za oba palec nahoru :- )
vlk – diky