Je tomu již téměř týden, co se Samsung rozhodl svět opět přesvědčit o tom, že ohebným smartphonům z hlediska budoucnosti věří. Na své konferenci Unpacked totiž minulé úterý představil svůj druhý telefon s ohebným displejem. Ten nese název Galaxy Z Flip a dle Samsungu by měl být v mnoha ohledech lepší než jeho nepřímý předchůdce Galaxy Fold. Oproti němu nabídne novinka třeba i unikátní ohebnou skleněnou obrazovku s názvem Ultra Thin Glass, která má být dle slov Samsungu naprosto úchvatná. Jak se však zdá, toto tvrzení o displeji jako takovém zcela neplatí.
Displej ohebného Galaxy Fold je vyroben z revolučního polymeru (alespoň dle slov Samsungu), který mu zajišťuje jeho ohebnost. I díky tomuto tvrzení tak mnozí fanoušci ohebných telefonů vcelku bez problému přijali to, že je displej Foldu vcelku měkký a tudíž i náchylnější na různá poškození typu vrypů. Od skleněného Ultra Thin Glass použitého na Z Flipu proto mnozí očekávali, že posune odolnost ohebných smartphonů na novou úroveň, jelikož vsadí ve své podstatě na materiál, na který vsází v případě displejů i klasické smartphony. První větší testy odolnosti zveřejněné na youtubovém kanálu JerryRigEverything nicméně ukazují, že ani u tohoto telefonu se o dobré odolnosti displeje hovořit nedá. V testech se totiž podařil displej poškodit jak různými nástroji s plastovými hroty, tak i nehtem na prstu, kterým tester na displej zatlačil.
Samsung na crash test svého telefonu zareagoval vcelku pohotově tvrzením, že poškození nastalo na ochranném filmu skla a nikoliv přímo na skle. Tato ochrana by měla být podobná té, která je použita i u Galaxy Fold, takže by se mělo jednat de facto o velmi tenkou fólii, která je velmi pevně uchycena na displej. Nevalnou odolnost displeje pak jihokorejský gigant nepřímo potvrzuje tím, že do telefonu přidal upozornění nabádající uživatele při jejich zapnutí k opatrnému používání a žádným velkým tlakům na displej. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že až se Ultra Thin Glass tváří jako zajímavá revoluce na poli ohebných smartphonů, faktem je, že minimálně z hlediska odolnosti (kterou od skla uživatelé zkrátka očekávají) se o revoluci rozhodně nejedná – ba naopak. Nezbývá tedy než doufat, že se Samsungu podaří všechny podobné mušky do budoucna vychytat a další generace jeho ohebného telefonu nabídnou už skutečně odolné displeje, srovnatelné s displeji klasických smartphonů. Potenciál na to Samsung rozhodně má.
To, že je displej opravdu skleněný, bylo obratem dokázáno „rozebráním“ onoho displeje.
Svrchní vrstva je opravdu měkčený polymer, nicméně pod ním se skrývá opravdu ohebné UTG sklo – je to z důvodu, aby v případě sevření nějakého ostrého předmětu nedošlo k poškození skla, ale pouze oné svrchní fólie.
Proto také všichni recenzenti hovoří o tom, že displej je pocitově mnohem tvrdší, i přes polymerní svrchní vrstvu.
A k cemu ti to asi tak bude dobre kdyz si “displej” poskrabes blbym nehtem.. naprosto useless phone, ikdyz konstrukcne zajimavy
A proč bych do takového displeje měl cíleně rýt nehtem? Když mě na to upozorňuje výrobce?
Přece nebudeš cíleně rýt do takového drahého zařízení.
Jde o to, že se tak prostě může nechtěně stát. A děje se to.
Nebo máš snad dojem, že lidem např. záměrně padají mobily z rukou?
Údajně má jít ta svrchní polymerová vrstva vyměnit v servise.
Tak to je naozaj nevhodny display. Pri trocha nesetrnom zaobchadzani po roku uz nebude presvitat obraz.
A já se vůbec nedivím 😂😂😂
Když si nedá samsung říct 😀
Ako by dopadlo prisadnutie v zadnom vrecku, ked v zavretom stave je medzera pri klbe.
ohebne disleje je opat chybna vetva – toto nebude pouzitelne nikdy
👎🏻👎🏻👎🏻
Nedělaj folii na ohebný displej jako kdysi na telefony než přišly Tempered Glass?