Pokud si myslíte, že je na světě tak málo počítačových operačních systémů, že byste je zvládli spočítat na prstech jedné ruky, tak se šeredně mýlíte. Windows, macOS a Linux jsou sice nejznámější operační systémy, to však ale neznamená, že jsou jediné. Pojďme se v rámci tohoto článku podívat na 10 operačních systémů, o kterých jste nejspíše ani neměli tušení.
FreeBSD
Pokud používáte nějaký operační systém, který je k dispozici zdarma, a nejedná se o Linux, tak nejspíše používáte systém založený na BSD. Operační systém FreeBSD je jeden z několika systémů, jenž jsou stavené na platformě UNIX. Kromě FreeBSD je k dispozici například také NetBSD, OpenBSD či PC-BSD. Většina těchto systémů je velmi podobná Linuxu – jsou zdarma, open source a k dispozici prakticky pro každého. Některé zdrojové kódy z FreeBSD se dokonce objevily i v jiných operačních systémech, například v macOS, operačním systému pro Sony Playstation 4 a v dalších.
ReactOS
Některé operační systémy, které jsou k dispozici zdarma, se snaží podobat některým z větších operačních systémů, a tím je také ReactOS. Hlavním „posláním“ tohoto operačního systému je, aby na něm bylo možné spouštět aplikace z Windows, a to bez nutnosti toho, aby si uživatel musel koupit originální kopii systému Windows. ReacOS je zdarma a samozřejmě také open source, díky čemuž si jej může přizpůsobit kdokoliv. Tento operační systém byl částečně implementován v mnohých API od Windows a spolupracuje s projektem Wine.
FreeDOS
Pamatujete si na tu dobu, kdy počítače ještě neměly grafické rozhraní a všechno se dělo uvnitř terminálu? Pokud ano, určitě si vzpomínáte na MS-DOS. Operační systém FreeDOS vás dostane zpět do této éry, a to se vším všudy. Díky FreeDOS můžete spouštět staré DOS programy na počítačích s moderním hardwarem. Nesmíme zapomenou také na fakt, že můžete ve FreeDOS hrát spoustu starých her.
Haiku
Operační systém Haiku si vzal velkou inspiraci u BeOS. BeOS byl grafický operační systém vyvíjen společností Be Inc. Původně měl běžet na BeBoxu, a to v roce 1995. BeOS byl „na živu“ po dobu pěti let, kdy se v roce 2000 dočkal své poslední aktualizace. I když nebyl BeOS nejoblíbenější operační systém na světě, tak měl řadu svých věrných uživatelů, kteří se jej rozhodli zachránit. Vytvořili tak systém Haiku, který je zdarma a open source. Hlavní myšlenkou je to, aby na Haiku běžely všechny programy z BeOS (podobně, jako to má ReactOS s Windows).
illumos
Společnost Oracle se starala o vývoj svého vlastního operačního systému Solaris. Původně se jednalo o projekt, k jehož zdrojovému kódu nebyl umožněn volný přístup. V roce 2008 se však Oracle rozhodl Solaris učinit open source a stejně tak učinil i o dva roky později s operačním systémem OpenSolaris. V roce 2011 však Oracle vydal další operační systém, a to s názvem Solaris 11, u kterého se vrátil zpět k uzavřenému kódu. Operační systém illumos se tedy snaží udržet OpenSolaris naživu.
Syllable
Operační systém Syllable je stavěn na AtheOS (klon AmigaOS), jehož vývoj byl ukončení již před více než 20 lety. Narozdíl od AtheOS je však AmigaOS stále naživu, a to na mnoha počítačích z 80. let minulého století. Hlavním cílem operačního systému Syllable jsou domácí uživatelé, kteří hledají jednoduchý systém s mnoha nativními aplikacemi, společně s prohlížečem stavěném na WebKitu, a také s e-mailovým klientem. Ke správné funkci tohoto operačního systému se všemi programy je třeba jen 64 MB paměti RAM a celková instalace zabere na pevném disku pouze okolo 250 MB.
AROS
Operační systém Syllable je stavěn na klonu AmigaOS, stejně tak jako operační systém AROS. Ten to však bere lehce jinak, jelikož je s AmigaOS kompatibilní na úrovni API – podobně jako ReactOS a Windows, anebo Haiku a BeOS. Oproti AmigaOS je AROS k dispozici zdarma, takže se hodí všem uživatelům, kteří za operační systém nechtějí platit. AROS nabízí mnoho programů z AmigaOS zdarma a zároveň je také open source.
MenuetOS
Hlavní výhodou operačního systému MenuetOS je to, že se vleze na jedinou disketu. To byly „flashky“ z 90. let minulého století, které měly maximální kapacitu 1,44 MB. Vzhledem k tomu, že se v dnešní době mnoho operačních systémů nevleze ani na CD o velikosti 700 MB, tak je určitě MenuetOS velmi pozoruhodný. Je psán přímo ve 32/64-bit assembleru a je navržen tak, aby mohl fungovat s velmi nízkými hardwarovými specifikacemi – a to i přesto, že podporuje až 32 GB paměti RAM.
DexOS
Přijdou vám všechny počítačové operační systémy podobné? DexOS je operační systém, který se rozhodně nepodobá ani jednomu z nich. Operační systém DexOS vám bude připomínat spíše herní konzoli, než opravdu funkční operační systém. Kromě hraní her toho na něm nic moc více nesvedete. Dobrou zprávou je, že se také vleze na jedinou disketu. Někteří uživatelé si jej dokonce spouští i na Raspberry Pi.
Visopsys
Podobně, jako DexOS, tak i Visopsys je projekt jediného nezávislého vývojáře. Visual Operating System (původní název systému Visopsys) je ve vývoji od roku 1997. Kupodivu není stavěný na žádném již hotovém operačním systému. Používá však různé předpřipravené zdrojové kódy. Najdete v něm například GNU nástroje a ikony, které jsou velmi podobné z operačního systému KDE Plasma.
A kde je TempleOS? :( https://www.youtube.com/watch?v=t9l058vrURo
Dočetl jsem se tu prakticky jen o jednom operačním systému, a to o Linuxu; co jste zde zmínili jsou pouze vydání a verze.. :)
BSD rozhodně není linux.
To jsi dost mimo :)
Kdyz tomu nerozumis, radsi nic nepis…
BDS a dalsi maji s linuxem spolecneho asi jako ty s clovekem ktery se aspon prumerne vyzna v IT.
To je ale nesmysl. Ani amiga os ani BSD a dalsi nemaji s Linuxem spolecne ani jadro
Přesně, klidně sem mohl prdnout Ubuntu, ale to je Linux. Amiga a BSD jsou jinde 😉👍 Pěkný článek. Konečně i něco mimo iOS 👏🙏👌👍😅
Přesně už mě taky štve jak tu pořád píšou jen o iOs, iPhonech, iPadech, iMacích atd.. jen furt samej Apple… pomalu to tu vypadá jak nějaký stránky o Applu.
😅
Nevím, proč bychom neměli mít tušení o existenci FreeBSD. Ostatně z jádra BSD vychází i jádro MacOS.
Ono opravdu spousta lidí netuší co je FreeBSD, nebo UNIX.
Je to tak. Letemsvetemapplem je prece o windowsech, ne?
Docela by mě zajímalo, jak postoupil ten ReactOS . Když jsem ho před mnoha lety ze zvědavosti a nenávisti k woknům zkoušel, tak to moc použitelné nebylo. Dnes to vypadá už zastarale, tak snad to aspoň funguje. Po neúspěchu jsem zakotvil na Ubuntu a na neApple počítačích ho používám dodnes. Kdyby se hry programovali i pro Linux spláchlo by Ubuntu za chvilku Wokna do hajzlu…
Prakticky to vyzerá rovnako ako pred 10 rokmi. Za tie roky pribudlo kopec bugfixov, ale stále je to len liaheň pre Wine. Ako komunitný projekt super, ale nič reálne použiteľné. Ono pravda, tak začínal aj Wine a kde je dnes. ^^
AmigaOS je stále aktivní system, není třeba používat AROS atd jen pro zajímavost…
poslední verze pro Amiga comp. je AmigaOS 4.1 dokonce i v češtině.
Další klon Amiga OS jako AROS je MorpOS -> řekl bych asi nejznámější klony ve kterých se spoušti staré SW samozřejmě v emuláci.
Pro “on-line” spouštění 68k “aplikaci” je system AmigaOS 3.1.4 z roku 2018 zvaný taky jako Workbench 3.1.4 (upgrade původního WB3.1)…
Pak jeste AmigaOS3.9 který jede jako posledni na Amiga comp nejlepe s PPC turbínou.
Krásné na tom je že základní HE těchto compu nemá daleko od původních MAC.
Kdyby něco jsem k dispozici. Amiga forever!!
Sorry, ale pro seriózní práci je to opravdu nepoužitelné – navíc i požadavky na HW vzrostly.
FreeBSD, po několika („miliardách“) hodin je pro práci mnohdy daleko víc použitelnější než Wokna.
Pokud to bylo na mne, tak to je jasné že to je z nostalgie a fandovství!! Já chtěl jen upozornit na to, že tyto systémy jsou stále vyvíjeny a dokonce HW v prodeji jako např Amiga X5000 atd…
Na práci právě proto máme Mac 😉
Sun Solaris