Dnes je to přesně osmadvacet let, co je Česká republika připojená k internetu. Dnes už si život bez internetu neumíme představit. Potřebujeme ho k práci, studiu, zábavě, nebo třeba k provozu domácnosti. Když se Česká republika jako 39. země na světě připojila 13. února roku 1992 k celosvětové síti, byl internet zpočátku výsadou akademiků, vědců a odborníků. Do domácností a komerční sféry se začal šířit až později.
Internet v Česku nebyl ve svých počátcích rozhodně levnou záležitostí. Zatímco dnes se průměrná cena za normální připojení pohybuje v řádech stovek korun, v roce 1995 činil měsíční paušál za internetové připojení okolo tisícovky, přičemž průměrná měsíční mzda byla zhruba 8500 korun. Mnozí tedy jako řešení volili internetové kavárny – zde si člověk mohl zaplatit internet na určitou dobu a vyřídit vše potřebné – odpovědět na e-maily, pročíst si zprávy, vyhledat informace pro studium nebo jen chatovat s přáteli, a ještě si u toho dát dobrou kávu nebo zákusek. Spolu s poklesem cen internetu kavárny postupně zanikly, z některých jejích provozovatelů se ale časem stali právě poskytovatelé internetového připojení. Rozmohlo se také podnikání na internetu – jedním z nejznámějších příkladů firmy, která začala v devadesátých letech a vydržela dodnes, je třeba Seznam Iva Lukačeviče.
Zatímco podle studie Monitor.cz bylo v roce 1998 k internetu připojeno jen 480 tisíc aktivních uživatelů (necelých pět procent populace), dnes je to podle údajů českého statistického úřadu více než 81 %. Chcete si připomenout, jak vypadaly první české webové stránky? Podívejte se do naší galerie. Česká republika se k internetu slavnostně připojila 13. února 1992 v posluchárně č. 257 v sídle Fakulty elektrotechnické ČVUT v pražských Dejvicích, rychlost připojení se v té době pohybovala okolo neuvěřitelných 19,2 kb/s.
Zadny duvod k oslave! Jak je zvykem ceskeho naroda, spousta lidi i-net zneuziva na ukor jinych a hlavne, ze je zpoplatnen, je nejvetsi ostuda.
Napr. nabizeny i-net za Kc 350,— je vydirani, protoze kvalitu neudava poskytovatel, ale prisl server. A v zavislosti na poctu prijemcu je to casto horor.
Pokud se nemylim, napr. ve Finsku existuje dokonce pravo i-netem disponovat a to bez zpoplatneni, jelikoz je povazovan za nejpristupnejsi zdroj informaci apod.
Navic ti sasci operatori, to je vubec banda dementu, a to vcetne te pseudovyhodne site 5G.
A to nemluvim o totalni absenci soukromi!
Nezbývá než se zeptat na jediné, proč se neodstěhujete do Finska? Podle mě by bylo všem lépe. Nebo proč vy osobně sám neposkytujete internet zdarma, Elon Musk už se na to chystá, Google to dělá na spoustě míst, proč vy ne?
Já bych ho poslal do USA … tam jsou připojení snad nejpomalejší, co jsem kdy viděl … a několikanásobně dražší … on by se ještě rád vrátil do ČR :)
Musíte si najít jiného providera…
@Radim
350Kč … je cca 1-2% průmernáho výdělku jednoho dospělého a internet pak může používat celá rodina
„absence soukromí“ – co jako očekávate, za komančů stát nijak nachránil Vaše soukromí – spíš naopak, zatímco aktualně tu na to zákony jsou a s použitím VPN můžete mít soukromí i na internetu, tak tu prosím neplačte.
Jsem pamětník. Webové stránky přišly mnohem později než přístup na internet. V začátku nám stačil Telnet a hlavně Gopher. To byla tenkrát cesta na zahraniční servery. Hlavně knihovny a univerzity. Ale bylo to krásné když to nikdo v okolí neměl a vůbec netušil oč jde.
Jo to byly krasne casy.
V roce 1994 vsichni jeli na telnet BBS a gopheru, Netscape Navigator teprve vznikal.
A hlavne, na internetu jsi tehdy potkal jenom lidi z mozkem, vetsinou studenti a vedecti pracovnici.
Nekdy v roce 96 byly kripojeny strahovske koleje.
Pozdeji, kdz se pripojila bezna populace volicu Milose Z. to slo do kytek. Jak bylo bez tupcu krasne.