Společnost Apple svou programovací aplikaci s názvem Swift Playgrounds představila již v roce 2016. Aplikace, určená pro výuku programování v jazyce Swift, oficiálně spatřila světlo světa spolu s vydáním operačního systému iOS 10. Až dosud mohli Swift Playgrounds využívat pouze majitelé iPadů, tento týden ale aplikace dorazila také na Macy, a to především díky projektu Catalyst. Ten umožňuje vývojářům snazší portování jejich aplikací pro iPad do prostředí operačního systému macOS.
Uživatelské rozhraní macOS verze aplikace Swift Playgrounds se nijak výrazně neliší od jeho sourozence pro iOS (respektive iPadOS). Stejně jako na iPadu mají uživatelé nyní i na Macu možnost osvojit si základy i pokročilé principy programování v jazyce Swift. Aplikace je vhodná i pro naprosté začátečníky, kteří se s kódy dosud nesetkali. Základy programování podává uživatelům stravitelným, srozumitelným, hravým způsobem, a navzdory zdánlivě „dětskému“ designu ji ocení i dospělí uživatelé.
Kromě výukové části nabízí aplikace Swift Playgrounds také řadu zábavných cvičení a výzev, při kterých si uživatelé mohou otestovat své nově nabyté znalosti. Aplikace Swift Playgrounds je zcela bezplatná, bez reklam a bez dalších nákupů v aplikaci. Její vydání je součástí dlouholeté snahy společnosti Apple naučit základům programování co nejširší publikum. Doporučený věk pro práci ve Swift Playgrounds je dvanáct let, skvěle se v ní ale orientují i mladší uživatele. Nudit se u ní ale jistě nebudou ani dospělí.
Malá drobnost, musíte mít zcela nejnovější macOS, takže Catalinu a to dokonce 10.15.3 a vyšší.
Aha, no tak to je trapný :/ Asi už nevědí, jak by na tu jejich zabugovanou Catalinu přetáhli co nejvíc uživatelů… Každopádně macOS se aspoň pořád dá snadno downgradovat.