Smrtící koronavirus se stále nedaří zastavit. Nákaza si vyžádala již přes 38 tisíc nakažených a 800 obětí na životech, což je dokonce vyšší bilance než v případě viru SARS, který pustošil Čínu přes 17 lety. Situace dokonce zašla tak daleko, že spousta zemí ruší všechny letové spoje do Číny, zatímco tamní vláda nařídila pozastavení meziměstské dopravy a vnitrostátních vlakových i autobusových spojů. Omezený je i pohyb občanů ve Wu-chanu a dalších konglomeracích, což by podle dosavadních odhadů mohlo vyústit v až 50% pokles prodejů smartphonů na čínském trhu v prvním čtvrtletí letošního roku.
Náhlá epidemie v podobě koronaviru posledních několik týdnů nepřestává zaplňovat titulní strany všech médií a nevypadá to, že by se měla situace v brzké době jakkoliv měnit. Následky tak pociťují nejen samotní obyvatelé, kteří se v důsledku rozšíření onemocnění musí vypořádat s nespočtem bezpečnostních opatření, ale také nadnárodní korporace a technologičtí giganti. Podle nejnovější analýzy společnosti Canalys by se virus mohl zasloužit až o 50% pokles prodejů smartphonů v Číně, alespoň tedy bezprostředně po vypuknutí, což znamená v prvním čtvrtletí letošního roku. Za dramatický propad může podle analytiků nejen hromadně uzavření továren, ale také nejrůznějších obchodů a nákupních center. Konec konců, Apple není jediná společnost, které hrozí potenciální opoždění dodávek a problémy spojené s výrobou nové generace chytrých zařízení.
Rychlé šíření nákazy bude mít vliv také na 5G, kterému Čína neodmyslitelně dominuje. Applu se sice tento problém netýká, jelikož má v plánu odhalit 5G iPhone až v září, ale i tak následky pocítí. Ostatně, jablečná společnost byla nucena zavřít všechny své kanceláře, obchody i centra, což se na výsledných prodejích přinejmenším částečně podepíše. Veřejné objekty sice měly být znovu otevřeny již dnes, tedy 10. února, ale nakonec společnost své stanovisko přehodnotila a znovuotevření o nějakou dobu prodlouží. Potíže má také Foxconn a jeho síť továren nedaleko města Čeng-čou, které zodpovídají za výrobu iPhonu 11 a generace chystané na jaro letošního roku. Jak moc se koronavirus na Applu nakonec podepíše je zatím ve hvězdách a dlouhodobé následky se naplno projeví až časem, ale i tak lze očekávat, že z toho společnost jen tak lehce nevyvázne. Optimistický není ani analytik Ming-Chi Kuo, podle nějž dojde až o 10% pokles dodaných kusů iPhonu, a to konkrétně na 36 až 40 milionů kusů. To samé se týká sluchátek AirPods, kde technologický gigant nestíhá pokrývat poptávku. Největší ztráty však utrpí zejména čínští výrobci v čele s Huawei, kteří se podílejí na výstavbě 5G infrastruktury a nečekané opoždění výroby by jim mohlo narušit dlouhodobé plány.
Jak vážně nechápu, proč uvádíte v článku počet nakažených a obětí, když to vždy máte úplně blbě, a to víceméně o 20%. Naposledy jste hovořili o čísle 14000, bylo jich v té době přes 17000, dnes 800 nakažených, je jich přes 1000… A to jsou ty správné statistiky vždy o několik hodin starší než ty vaše články. Čím to je?
no, dnes ráno, ofiko data, více než 1000 mrtvých, více než 40 tis nakažených, ale nemá smysl se hádat, je jich prostě hodně.
Btw. na takové posty jako od Marka nemá smysl regovat, pro spoustu lidí je totiž mnohem snažší cokoli kritizovat, než něco vytvořit :-)