Před pár dny ukázala společnost Apple finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, které jsou jako z říše snů. To, co dokáže Apple vydělat v čistém zisku za tři měsíce, odpovídá částkám, za které se ty největší společnosti světa prodávají celé. Není v podstatě nic, co by si Apple nemohl koupit a když investuje miliardy dolarů, investuje v podstatě jen pár dní svého zisku. Před těmito výsledky můžeme samozřejmě jen smeknout a obdivovat je. Přece jen se totiž Applu podařilo něco, po čem touží snad každý člověk na světě.
Na druhou stranu výsledky, které Apple rok co rok doručuje, těší zejména akcionáře a pro fanoušky mohou být spíše kontraproduktivní. Apple totiž dokázal najít dokonalý recept na zisk – tedy na to, jak svým akcionářům doručovat přesně to, za co si koupí akcií zaplatili. Ovšem tak jako vše, i tato situace má svůj rub a líc. Když Apple v roce 1995 téměř zkrachoval a Steve Jobs jej začal tahat doslova ze dna nahoru, měl jediný cíl – dělat ty nejlepší produkty na světě, teď a tady! Právě spojení teď a tady je extrémně důležité. Steve Jobs totiž nepřemýšlel nad tím, co bude za rok, za deset let. Nemohl si to dovolit a musel vyrábět produkty, které chtěli lidé kupovat dnes.
Apple si zkrátka nemohl dovolit dělat si zadní vrátka a myslet na to, na co myslí nyní. Potřeboval prodávat miliony kusů těch nejlepších produktů na světě a nejlepší produkt na světě v oblasti IT vytvoříte jen tak, že použijete ty nejmodernější technologie, dáte jim nejlepší design a využijete vše, co je aktuálně dostupné a možná i něco navíc. Dokonce ještě v době, kdy Apple představil světu v roce 2007 první iPhone v historii, použil věci, které v podstatě v té době ani nefungovaly. Použil věci, jež byly tak moderní a nové, že je nedokázal na svou konferenci dát dohromady tak, jak je po pár měsících od uvedení začal prodávat zákazníkům. Podle některých to byl hazard s businessem za miliardy dolarů. Podle mě to bylo to nejlepší, co mohl Apple v té době dělat, a to díky čemu je Apple dnes tím čím je.
Když totiž Apple ukazoval první iPhone, věděl, že musí být revoluční a přelomový natolik, že se rozhodl riskovat a udělat dokonalou show s tím, co v té době ještě ani neměl. Bylo to pro fanoušky Applu nádherné období, během kterého jsme měli možnost získat vždy to nejlepší, co šlo z nejmodernějších technologií poskládat dohromady. Ano, samozřejmě vím, že Apple nikdy nepoužíval ty nejrychlejší procesory, největší paměti nebo nejrevolučnější sběrnice na trhu, ale z hlediska nových technologií se snažil vždy použít to, s čím ostatní buď jen experimentovali nebo to neuměli prodat.
Někdy v době, kdy Apple udělal iPhone 3G a iPhone 3Gs se zrodil nápad dělat co nejvíce svých produktů v řadách, které bude možné aktualizovat rok co rok. Postupně se tak k iPhone přidal iPad, Apple Watch a AirPods. Pro Apple vznikl mnohamiliardový business, který funguje rok co rok. Bohužel pro nás fanoušky a uživatele však vznikl také fenomén, který nutí vývojáře a inženýry přemýšlet nad tím, co bude za rok. Každý nový produkt z dané řady totiž musí být dostatečně revoluční na to, aby si jej koupili zákazníci, jenž mají stávající produkt a zároveň ne tak moc revoluční, aby další dva roky nebylo co přidat novým modelům.
Technologie se sice stále vyvíjí, ovšem za 12 měsíců se obvykle neobjeví revoluční senzor, revoluční baterie, display nebo něco zcela zásadního, a tak se setkáváme s tím, že produkty jsou zkrátka evoluční, nikoli revoluční. Vývojáři myslí na zadní vrátka a z hlediska zisků je to samozřejmě dobře. Ovšem z pohledu fanouška je mi to celkem líto. Opravdu totiž stojí Always-on display a digitální kompas za to, aby vznikla nová generace Apple Watch? Podle mě ne a nestál by za to ani Applu samotnému a jeho duchu dělat vždy ty nejlepší produkty na světě.
Na druhou stranu jsou zde akcionáři, kteří nechtějí vidět upadající prodeje již rok starých hodinek, a tak Apple zkrátka vezme to, co má k dispozici a prodá to jako novou generaci. Zároveň do ní nemůže nacpat to, co se teprve chystá, protože si není jistý tím, jestli do příští generace dorazí ještě něco revolučnějšího a proto si vždy něco musí nechat na příště. Poslední roky tak již nemáme k dispozici produkty dělané pro záchranu businessu, do kterých dali inženýři 120 % všeho, co bylo dostupné, ale produkty, které jsou dělané s ohledem na jejich příští generaci.
Nejde přitom odpovědět na otázku, zda je to dobře nebo ne. Pokud máte akcie Applu a dozvěděli jste se před pár dny, že vlastníte akcie společnosti, jenž dokáže za tři měsíce vydělat v čistém zisku 20 miliard dolarů, pak máte jistě úsměv na rtech. Pokud jste fanoušek, který sleduje Apple od jeho znovuzrození v roce 1995 až 1997, pak vás nejspíš současný stav příliš netěší a říkáte si, že by to přece jen chtělo opět něco, v čem je vidět pot a krev inženýrů z Cupertina. Ať tak či onak, produkty jsou stále perfektní, a i když nejsou již pár let revoluční, přesto je milují miliony a dnes již dokonce miliardy lidí po celém světě.
Tleskám autorovi článku za první střízlivý pohled na Apple a jeho produkty na této stránce.
Pridavam se, to se tu fakt moc nevidi a rozhodne to vitam. Gratulace autorovi!
Pripojim se, pekny clanek a lehke zamysleni nad soucasnym stavem nasi oblibeny spolecnosti.
Dovolim si mensi rypnuti, radeji bych videl na teto strance mene clanku, kde delate senzaci nad novym patentem, kterych si apple denne registruje nekolik a vic clanku toho typu prosim. Mam takovy dojem, ze se ze stranky stava IT bulvar, kde se honi jen a pouze sledovanost.
Prosim vic takovychto zajimavych clanku, palec nahoru !
Co se tyka zamysleni, osobne bych radeji videl misto rocniho cyklu takovy dvourocni, kde novinky budou markantni. Poslednich par let me pocitace od apple docela zklamaly a co se tyka poslednich Apple watch, hruza. Petkovou radu si mohli odpustit, tech zmen je minimum, ipad to same.
Velmi dobře napsaný článek, jako jeden z mála článku jsem ho přečetl celý a nedá se než nesouhlasit, i když se člověk podívá do minulosti a vezme si do ruk na sebe navazující generace např. iPhonů, tak rozdíl mezi 2g a 3g je uživatelsky prakticky nulový, stejně jako 3g a 3gs. Největší rozdíl v kvalitě fotek, displeje, materiálů a celkového pocitu „luxusu“ v ruce je mezi 3gs a 4, tu bych označil za revoluční telefon, 4 a 4s same old thing, 4s a 5 větší displej 5 a 5s otisk prstů 64bit architektura (normálnímu uživateli je to jedno) 6 větší displej 6s 4k kamera, 7 optická stabilizace u malé verze, 8 bezdrátové nabíjení, x jiná forma identifikace oled panel, XS oproti x těžko říct 11 pro foťáky… pokud to někdo dočetl až sem tak tím chci prakticky napsat pouze to, že v životním cyklu ip je to zaběhlý model od 4g… to stejné iPad, Apple Watch a Mac a vlastně plus minus všechno od apple, stejně to vypadá že samotný apple se ze sebe snaží udělat spíše firmu poskytující různé formy předplatného a hw je pouze věc na které to běží a je ve firemním plánu spíše v závěsu
Hezky napsáno. To se četlo samo.
Souhlas, článek roku :) Už jsem to tu psal několikrát, já prostě nerozdejchávám hyper marži Applu. Celý obchodní model je založený na tom, vyrobit v Číně levně a prodat předraženě, zisky rozdělit pupkatým miliardářům k Vánocům. Poslední dva roky mi to hlava nebere, když vidím co má konkurence a co má apple. Už bych se to sám styděl v divadle S. Jobse vůbec prezentovat, připadal bych si totiž jak na předváděčce v horní dolní, kde chtějí šmejdi nachytat najivní důchodce na předraženou elektroniky nebo kastroly.
Bohužel jedno je jisté, tohle se už nikdy nezmění, mamon bude na prvním místě a kdo si dá na asijské komponenty +60% marži je u mne šmejd.
VYGOOGLETE si „chine apple factory“ – přepněte si na obrázky v google .. a vemte si kýbl na zvratky. Za 1 ipad dělníci vydělají 8$.
No ja vybudoval nejvetsi apple magazin v cr a sr. Z nuly jsem udelal magazin jenz cte dle auditovaneho netmonitoru 1,4 milionu ctenaru mesicne a je to 47 nejvetsi web v cr. Napsali jsme o Apple 45 000 clanku, ja sam dalsich cca 7000 na jine weby o Applu. Koupil jsem druhy nejvetsi Apple magazin v CR ktery byl v krachu a dluzil penize redaktorum za posledni 3 mesice a mel skoncit ze dne na den. Napsali jsme s nasimi zamestnanci tisice navodu, rad, tipu a triku. Vybudovali jsme nejvetsi Apple bazar v CR/SR. Jedno z nejvetsich diskusnich for o Apple. A pokud tento clanek povazujete za clickbaitovy nebo za neco na cem si magazin se 100 000 000 impresemi rocne dela navstevnost, pak je videt ze nejen o Applu, ale ani o mediich nevite absolutne nic. Co ze jste to udelal pro ten Apple ktery tak milujete vy?
Díky za zajímavé čtení. Střízlivý pohled na věc a nadhled.
👏👏👏 bravo, konečně jablkem nezaslepený pohled na současnou situaci. Opravdu mě udivuje, jak někteří dokážou obdivovat novinky Applu bez čehokoliv nového, a ty drobnosti co se jako novinka tváří, vychvalovat do nebes, jako něco převratného. Ještě jednou děkuji a doufám ve více takových pohledů z druhé strany mince :)
Ta cvičená opice budeš nejspíš ty.
Čo iného sa dá očakávať od firmy , ktorú vedie človek s orientáciou na chlapov…a ešte bojuje proti Trumpovi, proti globálnej elite ktorú Trump zastupuje… veď ten Gay chcel prestať vyrábať hw bežiaci na OSX… toľko strateného času, kvôli jednému človeku, čo si mysli že cely svet zaujíma jeho orientácia a uchylne hodnoty poporovanim LGBTI…
Tobě tak vadí jeho sexuální orientace? V tomto směru jsou většinou nejvíc militatntní právě ti 4%, kteří ještě neměli odvahu přiznat si to.
Podle tvojí logiky jsou všechny apple ovce androiďáci.
Jablko – co ma prosim Ta toto spolocne s orientaciou ci uz sexualnou alebo politickou?? Clanok je napisany super triezvo. Na druhej strane narvat najnovsie technologiebpokial este nemaju ,,vychytane muchy,, by tiez asi nebolo dobre… ale ano vylepseni je minimum
Z tvého příspěvku je cítit, že sice jsi schopen se na problém podívat i z druhé strany, ale nejsi ochoten o tomto pohledu přemýšlet nebo částečně či zcela jej i připustit. Klasická Apple ovce.
PS: Já sám nemám Android už několik let a jsem postaven zcela na Apple. To až se do mne pustíš, aby jsi měl základní výchozí fakta :)
Cítím to podobně. Chytře a logicky sesmolený klikbajt, postavený na povrchních a snadno uchopitelných tezích.
Však já také chválím vaši mediální profesi. To je ale úplně něco jiného, než chtít vnímat realitu Apple. Všichni víme, že na Applu jste svůj byznys postavil a že na něm stojí. Ale. Zatímco on potí skutečně krev, aby dělal pořád skvělé produkty, vy o tom jen píšete a píšete o tom tak, abychom to chtěli přečíst a pak se o tom pokud možno pohádali. Aneb to prastaré známé „práce kritika je v mnoha směrech snadná, sám nic neriskuje….“ Dál už to znáte.
Nesdílím tento názor, že by Apple vyměnil pokrok za zisk. Nechápu také, proč je mu vyčítáno až záviděno, že má tak velké příjmy. Vždyť to je nejlepší vizitka toho, že to děláte správně. Mě osobně by spíš zajímal článek, proč skoro všichni ostatní nevydělají ani desetinu z toho a to ani dohromady. Tam bych hledal otázky co za co vyměnili a proč jim to nejde ani když mají před očima takový vzor.
Protože v android světě je obrovská konkurence, hlavně čínská. Kdyby byl ios opensource, taky by apple neměl takové marže a musel by s cenou dolů, protože konkurence by ho rozdrtila.
— vyměnili sami sebe a možnost být sami sebou za opensource. Takže jak vidíte, každý si zvolí cestu.
Souhlasím, hezký článek. Nicméně Apple budu mít rád pořád a nevím, co by mě muselo donutit přejít na něco jiného, ale už to zkrátka není a podle mě nikdy nebude tzv. Jobs. Někdy si představuju, jaké by byly produkty, kdyby Steve žil a co by řekl dnešním produktům, třeba Apple Pencil, který by určitě za života Steva nikdy nevznikl :-) Ale je to hlavně o té kvalitě, s výjimkou iOS12 byly iOS11 a 13 dost velké propadáky z hlediska chyb, atd. To si myslím, že by Steve nikdy nedopustil i na úkor akcionářů („Na které zvysoka kašlal“ – citace z filmu Jobs).
Spravně napsané,ale pro většinu nepochopitelné