Ještě před zhruba deseti lety bychom si zřejmě jen těžko pomysleli, že mnoho zařízení v domácnosti bude možné v budoucnu ovládat skrze počítač, telefon, chytré hodinky či dokonce svým hlasem. Neuvěřitelně rychlá doba nás však chytrými produkty doslova zahltila a mnohé technologické nadšence „donutila“ přizpůsobit si jejich domovy tak, aby se v nich žilo ještě pohodlněji. Pokud byste si své příbytky podobnými hračkami rádi přizpůsobili i vy, ale nevíte, jak na to, pokusíme se vám v následujících týdnech na Letem světem Applem pomoci. V novém seriálu Začínáme stavět chytrou domácnost na HomeKit si totiž vše potřebné k jejímu vytvoření společně vysvětlíme a krok po kroku alespoň elementární Smart Home postavíme. Dnes se zaměříme konkrétně na automatizace.
Automatizace jsou dle mého názoru alfou a omegou HomeKitové domácnosti. Právě ony totiž dokáží člověku skutečně usnadnit život, jelikož automaticky aktivují přednastavené funkce produktů přesně dle gusta uživatelů. Aby je bylo možné využívat, je nutné mít v HomeKitové domácnosti HomePod, Apple TV či iPad nastavený jako domácí centrum, který musí být pro funkčnost automatizací neustále doma (tedy v HomeKitové domácnosti) a zároveň nabitý či připojený k elektrické síti. S ohledem na tuto skutečnost je tak samozřejmě mnohem lepší pořídit si HomePod či Apple TV – tím spíš, když jablečnou televizi předposlední generace seženete už za méně než 4 tisíce korun. Samozřejmě pak platí, že Apple TV, HomePod či iPad musí být spojen s Apple ID člena Domácnosti.
Vytvoření automatizací
Vytváření automatizací je naprostá hračka, byť začátečníkům může zlehka zamotat hlavu. Vytvářecí rozhraní dostupné přes + v sekci Automatizace totiž nabízí relativně dost možností, díky kterým si lze jednotlivé automatizace skutečně skvěle přizpůsobit. Na výběr je při vytváření konkrétně z pěti možností, kdy se automatizace spustí:
- Někdo přijde – Pokud vy nebo někdo z vaší Domácnosti přijdete domů, spustí se proces. Platí, že spuštění procesu můžete nastavit jak na jednotlivé členy domácnosti, tak i jednoduše na první příchozí osobu domů. Jinými slovy – můžete si klidně nastavit to, že se určitá automatizace může spustit až ve chvíli, kdy dorazíte domů přímo vy osobně, a před vámi už domů dorazila celá rodina. Nastavit jde ale i to, že se automatizace spustí s jakýmkoliv prvním člověkem, co dorazil domů a je ve vaší Domácnosti.
- Někdo odejde – Tato možnost funguje de facto přesně opačně jako výše zmíněné “Někdo přijde”. Pokud tedy vy nebo někdo z vaší rodiny (ať už konkrétně či nikoliv) opustí domov, automatizace se zaktivuje.
- Nastane určitá denní doba – Tato možnost je zřejmě nejvyužívanější mezi začátečníky s HomeKitem. Jak již její název napovídá, umožňuje nastavit start funkce různých produktů přesně na časy, které budete chtít. Osobně tento typ využívám třeba u difuzéru, který se mi denně spouští ve 20:00 a osvěžuje mi do 21:00 nebo na 45% vlhkost vzduchu ložnici. Nicméně nastavit si přes tuto možnost můžete třeba i světla, rolety a vlastně víceméně cokoliv, co vás napadne a od čeho očekáváte denně v určitou dobu nějaký úkon.
- Změna stavu příslušenství – Jedná se o funkci, která funguje svým způsobem jako spouštěč větších celků. Lze přes ní nastavit třeba to, že jakmile rozsvítíte světlo, zapne se vám zásuvka, difuzér, Apple TV a opět de facto cokoliv, na co si vzpomenete. Jediným dotykem tak jednoduše spustíte hned několik zařízení a to přesně tak, jak vy uznáte za vhodné.
- Čidlo něco detekovalo – Jak již název funkce napovídá, jedná se zkrátka „jen“ o to, že jakmile vaše HomeKitové čidlo cokoliv zaznamená, spustí se vámi přednastavený proces – tedy klidně opět rozsvícení světla, spuštění televize a podobně.
Všechny možnosti automatizace nabízí skutečně spoustu možných úprav, se kterými je rozhodně dobré si co nejlépe vyhrát, jelikož jen tak si svou domácnost přizpůsobíte k obrazu svému. U automatizací závislých na poloze je samozřejmě nutné mít aktivní polohové služby, ze kterých Domácnost rozpozná polohu vašeho příbytku. Pokud by ta byla jakkoliv nepřesná a automatizace by proto fungovaly špatně, lze ji přes aplikaci Domácnost spravovat přímo na mapě. Nicméně z vlastní zkušenosti můžu říci, že s tím mít problém na 99,9 % nebudete, jelikož rozpoznání příbytku Domácností funguje velmi spolehlivě.
U časových automatizací, které bude naprostá většina z vás velmi pravděpodobně využívat nejčastěji, lze nastavit jak přesná denní doba, tak třeba i aktivace automatizace podle západu či východu slunce, potažmo její opakování v jednotlivé dny v týdnu. Pokud pak hodně cestujete nebo například studujete v jiném městě, ve kterém býváte vždy pár dní i přes noc, je dobré nastavit si automatizaci tak, aby se zaktivovala jen ve chvíli, kdy jste doma – respektive v domě či bytě s HomeKitovým příslušenstvím. Kromě toho lze nastavit aktivace automatizace i ve chvíli, kdy je doma kdokoliv z vaší Domácnosti.
Vytvořené automatizace se zobrazují v sekci Automatizace, přes kterou je samozřejmě můžete i bez problému dále spravovat. Pokud se vám tedy nepovede nastavit automatizace „na první dobrou“ (což vcelku pravděpodobně nepovede), není problém s jakýmikoliv dodatečnými úpravami, potažmo jejím úplným odstraněním a jejím znovuvytvořením. Každou automatizaci si můžete po vytvoření rovnou otestovat přes možnost „Otestovat automatizaci“ právě v jejím upravovacím rozhraní. Vytvářet automatizace pak může samozřejmě každý člen vaší Domácnosti.
Nemáte nějaký typ na náhradu za Jablotron? Díky.
Tohle z té aplikace domácnost pochopí každý, chtělo by to spíše praktické zkušenosti, co by se měly čtenářům sdělit..
Za mne:
HomeKit je dobrý jako pomocná technologie, ale nelze se na ni spoléhat na 100%. Apple to má často zabugované, občas s aktualizací zcela nepochopitelně přestanou některé věci trvale nebo permanentně fungovat. Občas taky někomu zmizí nastavení a podobně, což třeba při 50 automatizacích a 10 místnostech “zamrzí”… Na to je třeba při návrhu myslet a nepostavit to jako že funkční HomeKit je požadavek pro funkci systému, jinak se vám velice snadno může stát, že odjedete na služební cestu a manželka si týden doma ani nerozsvítí, protože zrovna teď se ta naše supervymakaná chytrá domácnost rozjebla a máte game-over navždy :-)
Dobrý den, koupila jsem si chytrý zámek Danalock a měl by se dat spárovat s homekitem ale pořád jsem nedošla na to jak a qrkod z vnitřní strany zámku mě nejde následovat a 8 místný kód jsem nenašla!!! Navíc je vše v angličtině!! Nemůžete mě poradit nebo napsat článek ? Moc děkuji s pozdravem Michala
A máte Danalock V3 HomeKit verzi ???
Existuje více verzí a jen jedna komunikuje s Apple HomeKit.
ZÁNOVNÍ Chytrý zámek Danalock V3 chytrý zámek bez cylindrické vložky – Bluetooth to asi je ten špatného že?
Ano, je to špatná varianta.
Za mě špatná investice. Koupil jsem a namontoval. Dokoupil jsem i ibeacon aby mě zámek otevřel dveře když se k nim přiblížím na cca 5m. Ač téměř všechny e-shopy udávali podporu, tak až výrobce mě napsal, že home kit varianta nepodporuje ibeacon. Takže v současné době je rychlejší vyndat klíče a odemknout než vyndat iPhone, odemknout iPhone, počkat 1-2s než se zámek začne odemykat a počkat 2-3s než se zámek odemkne.
Asi jste zakoupil zmetek protože, já při načtení Wi-Fi dostanu zprávu že je zámek připraven a funguje na 10 metru na 100% a na 20 metru s výpadky Wi-Fi. Fabku mám gerdu. Ještě jsem ověřovala na Alza jestli je zámek kompaktní s HomeKit a řekli že ano!!??
Ono je zábavné mít všechno v HK. Mám asi 100 věcí. Méně zábavné je už to, když nastavená automatizace se posune o minuty a až hodiny než je skutečnost, případně se někdy prostě časové automatizace náhodně vypnou úplně. (přestal jsem se smát u vypnutého filtru pro rybičky, kdy se filtr vypínal na 10 minut kvůli krmení a už se nezapnul…kdo zná co udělá několik hodin vypnutý filtr pochopí mé zděšení). Také je častý problém s lokalizací a automatizací a všeobecně rodinou a lokalizací. A v neposlední řadě jakákoliv absence zálohy připravených automatizací. Opravdu bomba dávat dohromady 60 nastavených věcí při nějakém problému, a to netrvá minuty, ale spíše hodiny a vzpomenout si co vlastně vše bylo nastaveno. A proč má konkurence daleko větší možnosti nastavení automatizací je také na zamyšlenou. Tedy je to sice moc krásné, ale jako u většiny těchto věcí chybí spolehlivost, robustnost. Takže jsem zase vylezl zpět na strom a dle toho upravil chytrou domácnost. Z druhé stránky díky za HomeKit oproti konkurenci. Jen je třeba posunout to 18 století o kousek dál milý Apple. ;-)
Musím souhlasit s některými příspěvky výše a to, že Automatizace v HomeKit je dost nespolehlivá…
Já jednu nastavil a bohužel, nic… Takže jsem ji smazal a kašlu na to. Světlo po odchodu s domova vypnu raději sám.
Na druhou stranu, zkoušeli jste někdo „jinou“ chytrou domáctnost ? Třeba Xiaomi a nebo Samsung Smarthing a nebo Google Home ? Já ano a můžu říct, že Apple je o 1000 let napřed. Všechno ostatní je velká bída, Google Home je neskutečný paskvil, který má sice podporu X krýt více výrobců, ale to je vše. Je to nespolehlivé, bez notifikací a rozhraní vypadá jak ze začátku Androida…
Xiaomi je sice docela pěkné, ale pokud to má chodit se všemi jeho senzory je třeba použít Chinese servery.
Takže suma sumárum, je Apple HomeKit docela gut…
Já teda nemůžu porovnávat. Mám přeci jen google home a to ve své místnosti (žárovky, zásuvky, jelikož to je vše co potřebuji a nepociťuji žádný problém.
Je fakt, že tam nemám přidán termostat nebo jiné komplexnější a „náročnější“ věci. Ano google home nevypadá, tak pěkně jako home kit, ale důležitější je pro mě funkčnost. Přeci jen do aplikace lezu minimálně.
Jinak dotaz. K čemu jsou potřeba například notifikace?
Notifikace je super věc, pokud mám venku čidla pohybu a nebo senzory dveří a oken.
Mám přední a zadní zahradu, mám čidla na vchodové dveře vstupní a zadní, dveře do kotelny a senzory oken.
Navíc mám čidlo kouře v kuchyni, atd…
Takže toliko k notifikacím. Snad si dokážete představit k čemu jsou dobré…
Napsat o HomeKitu že je 1000let napřed je docela odvážné.
Docela by mě zajímalo v čem, protože tam neběhá korektně snad nic. A to ani když je připojena jen jedna věc. Jestli teda 1000 let znamená, že to nefunguje a raději vše zase odpojíte, tak pak ano.
Asi bude problém jinde, mám na Homekitu postavenou celou domácnost (termostat, čidla, žárovky, žaluzie, chytré zásuvky, meteostanice, zámek atd.) a vše funguje naprosto bezproblému a to i včetně automatizací. Na propojení nehomekit produktů s homekitovými používám ifttt a nemůžu říct špatný slovo ani na jedno. Vše funguje už cca rok bez jakýchkoliv problémů.
Nevím jak vy, ale já skutečně můžu porovnávat.
Za poslední rok mi HomeKit nešel asi 2x… A to ještě byla chyba u mně v síti. Nepamatuji si, že by měl Apple výpadek.
Za sebe můžu říct, že jsem spokojený…