Lidé se svými iPhony dělají ledacos. Někteří se ihned po koupi nového iPhonu chopí kamery a natáčí, jak si jablečný telefon vede z hlediska odolnosti v droptestech na dlažbu. Jiní se pouští do větších extrémů a rozhodnou se iPhone pustit z letící helikoptéry. Výkonný ředitel společnosti SpinLaunch, která vyvíjí alternativní možnost pro vyslání různých zařízení či satelitů do Vesmíru, se však rozhodl pro ještě větší extrém – vystavení iPhonu pětinásobné rychlosti zvuku.
Vědecká společnost SpinLaunch vyvíjí speciální odpalovací systém, díky kterého by mohli lidé dostávat různá zařízení do vesmíru pomocí kinetické energie bez nutnosti využití raketového paliva. Jednoduše řečeno, SpinLauch pomocí speciálního nástroje roztočí zařízení určené do vesmíru do vysokých otáček, a poté jej jednoduše „vystřelí“. Jonathan Yaney, výkonný ředitel společnosti SpinLaunch, se do tohoto speciálního nástroje rozhodl za zajímavosti vložit a přivázat iPhone. Poté nástroj nastartoval a sledoval, jak se iPhone točí dokola pětinásobnou rychlostí zvuku.
„V posledních letech jsme provedli stovky různých testů. Ve většině případů jsme studovali a upravovali systém, ale mnoho testů bylo také určeno pro nedůvěřivé a skeptické investory a potencionální zákazníky, kteří jednoduše nevěří, že může náklad vydržet tak závratné rychlosti. Tomuto testu náš tým podrobil solární baterie, radiové systémy, teleskopické objektivy, baterie, GPS moduly a další zařízení. Všechna tato zařízení vysoké rychlosti překonala. V jednom testu dokonce Yaney nechal svůj iPhone roztočit k rychlosti 6 500 kilometrů za hodinu,“ okomentovali vědci své husarské kousky.
A jak iPhone od zakladatele společnosti SpinLaunch dopadl? Podle dostupných informací Yaney po testu svůj iPhone vzal a ihned zavolal přes FaceTime svému kolegovi. Bohužel však z testu nevznikl žádný videozáznam, tudíž se nedá toto tvrzení se stoprocentní jistotou potvrdit. Vzhledem ke snaze společnosti vydobýt si ve světě dobré jméno se však zdá být nepravděpodobné, že by v tomto směru lhala – tím spíš, když má v plánu další podobné testy, které budou veřejností po ohlášení tohoto prvního pokusu bedlivě sledovány. V těch by měl Yaney vyzkoušet zavolat na iPhone, který se zrovna točí rychlostí 6 500 kilometrů za hodinu, a podělit se o výsledek.
Řekl bych, že je v tom článku „něco“ hodně špatně, protože samotná rychlost, jakožto ustálený děj, nezpůsobuje vůbec nic. Problémy způsobuje zrychlování na tuto rychlost a při rotaci pak také odsředivé a dostředivé síly. To, že jakýkoli předmět odolá vysoké rychlkosti je celkem normální. :-)
Myslel jsem si, že to bude z článku čtenářům jasné, ale radši tedy upřesňuji, že největší „problémy“ mohly nastat při zrychlování na vysokou rychlost a vlivem odstředivé a dostředivé síly.
Presne tak, všeobecne je problémom len zrýchlenie, pohyb po kružnici je pohyb so zrýchlením (zrýchlenie je jav, pri ktorom dochádza k zmene vektora rýchlosti a nezáleží pritom na tom, či sa mení jeho smer, alebo veľkosť) :-)
Tak a teď ještě vymyslet, aby iPhone fungoval i mimo pokojové teploty, v létě aby se nepřehřál na sluníčku (typicky pár minut navigaci za čelním sklem) a v zimě, aby šlo uskutečnit alespoň 5minut hovoru s telefonem v rukavicích. Pak ať si lítá klidně do vesmíru jako Krteček :D
Byl bys prvni, ktery by rval, kdyz by mu mobil na palubovce kiksnul. Ten mobil vypina pri teplote, kdy nejde pomalu udrzet v ruce, tak co bys jeste chtel? Kdyby ses lip ucil, mohl si mit vestavenou navigaci nebo mit info s mobilem propojeny a pak bys neresil kraviny.
Kdybyste se lepe ucil Vy, nemusel bych Vas upozornit na to, abyste se lepe ucil.