Technologickým gigantům se finančně v posledních měsících zkrátka daří a Apple na tom není jinak. Analytická společnost Sensor Tower nyní přichází se zprávou, která jistě potěší jak akcionáře jablečné společnosti, tak i vývojáře, kteří svými aplikacemi aktivně přispívají do App Storu. Obchod totiž pokořil další rekord a vypadá to, že růst se jen tak v dohledné době nezastaví. Útrata uživatelů iOS za předplatné 100 nejoblíbenějších aplikací meziročně v USA povyskočila rovnou o 16 % a celková útrata za něj se vyšplhala na 15,3 miliard dolarů za rok.
Velké společnosti i samotný Apple postupně čím dál tím častěji migrují od placených aplikací k předplatnému, které vám za menší či větší měsíční obnos nabídne k dispozici veškerý obsah. A není se čemu divit, v případě Apple Arcade, Spotify a spousty dalších služeb se tato strategie nanejvýš vyplatila a zajistila technologickým gigantům jak stálý příjem, tak nový příliv uživatelů. Na této bázi již v dnešní době funguje spousta platforem a z nejnovější analýzy společnosti Sensor Tower vyplývá, že v případě 100 nejoblíbenějších a nejvyužívanějších aplikací se jedná o ideální dlouhodobou taktiku. Útrata uživatelů za předplatné jednotlivých aplikací se v případě iOS totiž oproti roku 2018 zvýšila o 16% na 3.6 miliard dolarů, zatímco v případě Google Play se částka pohybovala okolo 1.1 miliardy, což i vzhledem k třikrát nižšímu číslu představuje 42% nárůst z původních 775 milionů.
Co se nejvýdělečnějších aplikací týče, první příčku samozřejmě obsadilo YouTube se svým Premium předplatným, jenž nabízí oproti verzi zdarma mnohé výhody. Není tedy příliš překvapující, že služba poprvé v historii překonala útratu v hodnotě miliardy dolarů. Populární platformu na přehrávání videí od Googlu následovala seznamka Tinder, jež sice placená není, ale většina dlouhodobějších uživatelů raději volí předplatné. Celkem oba obchody, tedy jak ten od Applu, tak od Googlu, utržily přes 4.6 miliard dolarů, což představuje 21% nárůst oproti předchozímu roku. Útrata se navíc vztahuje výhradně na 100 nejoblíbenějších a nejpoužívanějších aplikací nabízejících předplatné, tudíž celková čísla jsou o poznání vyšší. Podle společnosti Sensor Tower se prvních TOP 10 aplikací dočkalo 10% růstu, zatímco zbytek dosáhl dvouciferných hodnot a povyskočil až o 35%. Je tedy vidět, že ač je placení měsíčních poplatků často v nemilosti a rozděluje komunitu, i méně populárnímu softwaru stačí k zajištění stabilního příjmu právě tento monetizační model. Uvidíme, zda se v budoucnu najde více vývojářů, kteří přijdou s pravidelným měsíčním předplatným.
Nikdy sa nedám nahovoriť na žiadne predplatné a pokiaľ už nebudú iné aplikácie a pod. iba predplatné, tak migrujem na Android. Je to chorý trend, ide hlavne o to, že keď máte viac predplatných služieb tak vlastne ani neviete za čo Vám každý mesiac strhávajú peniaze z účtu, a to ani nemusíte danú službu využívať, je to postavené na zabúdaní človeka, odporné.
Presne tak, ani ja.
Šibe Ti? Si natoľko neschopný, že nevieš čo si objednáš? Alebo si nevieš ísť do nastavení skontrolovať svoje predplatné? Alebo si nevieš dať pripomienku, že vtedy a vtedy Ti skončí v prípade testu apky trial? Ako takýto ľudia dodnes prežili.. nechápem…
Hlavne sa uklidni ti hrdina. Keby tie spoločnosti neriadili idioti dala by sa služba objednať na presne obdobie. Ked niekto vie, že to chce vyuzivat mesiac, nepotrebuje tieto sprostosti vôbec riesit. Ale takto je prinuteny ako si uz napisal.
Rekl bych, ze uz ted je tech aplikaci s predplatnym presprilis. Kdyby to bylo opravdu par kurun mecicne – rekneme do 25 korun za rok, tak by se to dalo snest, ale platit mecicne 50+ korun za kazdou druhou aplikaci mi prijde ujete. Na druhou stranu se vyvojarum nemuzu divit, protoze taky chteji vydelat a navic musi Applu kazdy rok zaplatit $100 a z vlastni kapsy to samozrejme platit nechteji. Takze Apple nejdriv podoji uzivatele na predrazenem HW, pak podoji vyvojare za to, ze muzou dal aplikaci na store a ti to pak chteji po uzivateli, ktery vlaste porad jen plati. Android je mnohem levnejsi, ale bohuzel nikdo nedela poradny telefon s cistym Androidem a pravidelnymi aktualizacemi. Samsung umi HW, ale neumi SW a Google zase naopak, takze si Apple muze mnout ruce a vesele vydelavat, protoze konkurence neexistuje.
On jde udelat komromis – pouzivat na ios nejake aplikace google. Vzhledem k tomu, ze apple chce za vetsi uloziste icloudu nemaly mesicni pausal (mam 300GB fotek), tak fotky ukladam zdarma na Google fotky. Kdyby apple vetsi uloziste prodal za nejaky jednorazovy poplatek, tak bych s tim nemel problem.
To ale z logiky veci nejde udelat, protoze disky sa kazi, a tym padem je i udrzba diskoveho pole nutna a to zdarma neni.
Hm OneDrive jednorázově 89,- na aukru a 5TB cloudu plus všechny licence na office… lepší než Google zadarma s downgradem kvality fotek
Záleží jaká je aplikace a jaký je poměr cena/kvalita. Donedávna jsem platil předplatné za navigaci TomTom, cca 500,-Kč ročně – což byla za navigaci perfektní cena. Teď už je to minulostí a všude jezdím s Waze. Ale platit 779,-Kč ročně vývojářům aplikace Pillow za monitoring spánku mi už přijde mimo. Zpravidla se těm předplatným snažím vyhýbat a buď zaplatím jednorázově nebo vůbec.
Predplatne ani omylem.
Za sygic s dozivotnimi updaty jsem dal 1500 a stejne nyni pouzivam waze.
Detto, ale občas Sygic používam
Neboj oni to v budoucnu stejne zmeni na predplatny, je to jen otazka casu.
V clanku mi chyba informacia, ze su to informacie iba za US trh
Já bych to s tím předplatným neviděl tak černě. Prostě jsou lidé co si užijí aplikaci s reklamou (Android) a nebo jsou lidé co si za to připlatí. Určitě by byl každý nejradší, kdyby to byli jednorázové nákupy, taky takové preferuji. Ale jsou aplikace jako Yazio, Carrot Weather, Pocket casts, které mi za to předplatné stojí. Na druhou stranu jsou tu aplikace jako Pillow, atd., které mají nesmyslné předplatné. Když na mě vyskočí platit 250 Kč týdně za aplikaci, tak kroutím hlavou a divím se, že to vůbec někdo využívá.
Naštěstí každé předplacence existuje alternativa jednorázovky. Také nejsem fanda pronájmu sw a nemám nic takového. Život se dá žít i bez appek.