Porota soudu v kalifornském San Diegu minulý týden rozhodla, že cupertinská společnost musí zaplatit kanadské firmě WiLan celkem 85 milionů dolarů kvůli porušení patentu. Koncem týdne o tom informovala agentura Bloomberg. Jedná se o znovuotevřený případ z minulého roku, kdy měla společnost WiLan na základě rozhodnutí poroty získat od Applu 145 milionů dolarů, kvůli přehodnocení výše náhrady škod bylo se ale konalo nové řízení. Předmětem sporu je dvojice patentů, popisujících možnost provádění telefonických hovorů a souběžného stahování dat.
Od vývoje k držení patentů
Jeden z patentů hovoří o „řízení šířky pásma v bezdrátové síti“, druhý pak o „adaptivním řízení přístupu k volání prostřednictvím bezdrátových komunikačních systémů“. Společnost WiLan podala na Apple žalobu již v roce 2013, tehdy ale neuspěla a soud o nemalou peněžní částku nakonec vyhrál cupertinský gigant. Společnost WiLan byla založena v roce 1992 s cílem vyvíjet bezdrátové technologie. V roce 2006 ale firma změnila svou podnikatelskou strategii a stala se subjektem s patentovým vlastnictvím. Společnost WiLan sama sebe popisuje jako „jednu ze světově nejúspěšnějších firem, poskytujících patentové licence“ Jejím cílem je podle vyjádření jejího vedení „pomáhat firmám odemykat hodnotu duševního vlastnictví pomocí správy a licencování patentových portfolií“.
Obnovené řízení
Společnost WiLan vede právní bitvu s Applem již bezmála deset let, a většinou neúspěšně. Po cupertinském gigantovi žádá částky, založené na prodejích iPhonů, Apple se ale hájí tvrzením, že WiLan neposkytl soudu dostatek důkazů, dokládajících oprávněnost žaloby. Soudkyně Dana Sabraw dala při loňském řízení Applu za pravdu a potvrdila, že společnost WiLan použila k výpočtu dlužné částky nesprávnou metodu. WiLan poté dostal na výběr mezi přijetím částky ve výši deseti milionů dolarů nebo novým soudním řízením, přičemž zvolila druhou možnost. Podle agentury Bloomberg má licencování patentů zásluhu na více než polovině z celkových 107,6 milionů dolarů, které v prvních devíti měsících vydělala na prodejích společnost Quarterhill, pod kterou WiLan spadá.