Technologičtí giganti se snaží svá zařízení co nejlépe zabezpečit a nabídnout uživatelům soukromí, komfort i bezpečnost údajů. Nejinak je tomu i u Applu, který se často chlubí tím, že jsou jeho telefony takřka neprolomitelné, což se v podstatě téměř blíží pravdě. Pro úspěšné nabourání iPhonu je totiž třeba kromě času také pořádně drahé vybavení, které si může dovolit jen málokdo. Jedním z několika vyvolených jsou ale i newyorské bezpečnostní složky, jež operují v laboratoři za 10 milionů dolarů. Do té nyní mohli nahlédnout zpravodajci z Fast Company.
Digitální forenzní analýza se dnes již stala standardem, který využívá jak policie, tak i vládní bezpečnostní agentury. Smartphony jsou totiž v dnešní době nepostradatelnou součástí mnoha, což může pomoci právě vyšetřovatelům při objasňování nejrůznějších trestných činů. A právě v tom pomáhají speciální laboratoře zaměřené na získávání digitálních stop. Ta v čele s místním okresním advokátem Cy Vancem Jr., jenž má na starost tým specialistů, spravuje forenzní laboratoř za téměř 10 milionů dolarů, jež slouží k jedinému účelu – co nejefektivnějšímu prolomení telefonů útočníků a podezřelých osob. Samozřejmě mezi vybavením nechybí ani extrémně výkonný hardware a izolační radiofrekvenční komora, díky níž nelze smartphone na dálku nabourat a vymazat existující data. V laboratoři se momentálně nachází údajně tisíce jablečných telefonů v různém stádiu prolomení, za které zodpovídá superpočítač schopný vygenerovat až 26 milionů hesel za sekundu. Doprovází ho robot umožňující sejmutí paměťových čipů bez použití tepelné metody a speciální nástroje, pomocí nichž lze opravit a zrekonstruovat i rozbitá zařízení.
Počítač dokáže simultánně generovat hesla pro všechny připojené iPhony a prochází desítky tisíc numerických kombinací za sekundu. Většina pracovníků, včetně ředitele laboratoře Stevena Morana, se snaží zúžit možnosti například na narozeniny, významná data a další podstatné informace, které uhádnutí hesla zjednoduší. Celý proces prolomení mezitím sledují programy zajišťující prioritu jednotlivých telefonů a efektivitu, s jakou se počítač snaží kombinace rozlousknout. Konec konců, Vance byl jedním z nejhlasitějších kritiků Applu když přišlo na šifrování a volal po zákoně, jenž by zajistil lehčí přístup k informacím ve smartphonu, což by výrazně urychlilo vyšetřování. Laboratoř má sice dle dostupných informací velmi slušnou procentuální úspěšnost prolomení, nicméně veškeré techniky pro tyto účely jsou kvůli novým a novým bezpečnostním prvkům ve smartphonech čím dál složitější.
„Jedná se o vyšší princip, v němž figurují pachatelé i samotné oběti a v tomto případě by neměly rozhodovat společnosti jako Apple a Google, ale spíše ti, co dokáží bezpečí veřejnosti zajistit,“ vyjádřil se Cy Vance. Podle jeho slov je jednání Applu a Googlu, které znemožňuje efektivní proniknutí k informacím v telefonu, jednoduše neetické, protizákonné a především neférové, ať už k zákazníkům nebo bezpečnostním složkám. Mezi bezpečím uživatelů a zásahem státu by měla být rovnováha, která není podle okresního advokáta naplněna. Apple však argumentuje tím, že veškerá data poskytuje pomocí iCloudu, a není tedy nutné snažit se zařízení násilně obejít. V mnoha případech je ale cloudová technologie vypnutá, nebo neschopná zaznamenat průběh zločinu. Ač tedy mohou vládní agentury zjistit například data hovorů a pomocí jakého operátora byly učiněny, Vance zmiňuje, že je to jako rozdíl mezi zapečetěnou obálkou a samotným dopisem, k němuž lze volně přistupovat. Uvidíme, zda se v tomto ohledu Apple zamyslí, nebo nás čeká další nekonečný boj státu a technologických gigantů.
takze skoncili len pri hrubej sile :D no cakal som viac
A ruznych fazich prolomeni :D
Opravte si označenie okresni advokat… ide o zly preklad… ma ist zjavne o okresniho statniho zastupce (prokuratora)
Protože státy se snaží o prolomení hesel a obhajují to bezpečím obyvatel, nazrála doba, kdy státy nebudou existovat. To státy tisknou nepodložené peníze a nyní se to globálně projevuje pádem trhů. To znamená, že státy nebudou mít na svůj provoz nic, než natisknuté bankovky. Již nyní brzdí ekonomiku stejně tak, jak se to dělalo za války, kdy se zdvihala uměle inflace tiskem nepodložených peněz. Banky jdou ale ještě dál a snaží držet peníze jenom na účtech. O jejich podloženosti netřeba mluvit. Lidé nemohou živit státy donekonečna. Proto se nyní hraje o konec této civilizace.