O společnosti Cellebrite, která se zaměřuje na prolomení zabezpečení smartphonů včetně iPhonů jsme psali v minulosti mnohokrát. Tato firma se konec konců stala oblíbencem jak u FBI, tak u dalších vládních agentur, které jí a její technologie právě k prolomování zabezpečení smartphonů využívají. Nejinak je tomu i v případě skotské policie, která zařízení od Cellebrite využívá na denní bázi. Právě ta se nyní podělila o video, ve kterém tento zajímavý proces ukazuje.
Technologičtí giganti jsou oproti mnohým kybernetickým společnostem takřka bezradní a ač se pokouší o co nejlepší zabezpečení, vše se dá eventuálně prolomit. Toho si je vědoma i firma Cellebrite, která kromě svých služeb poskytuje také různorodá zařízení, jež lze využít k efektivnímu sběru dat. Například skotská policie je v tomto ohledu natolik uvědomělá, že se rozhodla jedno z těchto zařízení využívat i při řešení běžných případů. S minimálním zásahem do hardwaru a softwaru telefonu totiž dokáže získat přístup k různým datům, včetně textových zpráv, fotek, záznamů v kalendáři a dalších důležitých detailů. Díky tomu lze snadno určit, zda smartphone obsahuje nějaké důkazy, nebo může být navrácen zpět majiteli. Zatímco doposud trvalo měsíce, než se policie k jednotlivým položkám dostala, nyní se jedná o záležitost trvající o poznání kratší dobu, což ve finále ulehčí jak obětem zločinů, tak případným svědkům.
„Lidé napříč všemi věkovými kategoriemi žijí většinu jejich života online a rádi bychom, aby tomuto faktu odpovídaly také vyšetřovací postupy a důkazy předložené u soudu. Díky většímu zapojení elektronických zařízení a jejich v podstatě neomezeným možnostem je poptávka po forenzních vyšetřovatelích digitálních stop vyšší než kdy jindy. Doposud nás zatěžovalo to, že relevantní prošetření všech důkazů a podnětů trvalo měsíce, a to i s ohledem na telefony obětí a svědků, kteří vlastně nic neprovedli. Pomocí rychlé analýzy jednotlivých zařízení můžeme podobným situacím předejít a zároveň minimalizovat dopad,“ vyjádřil se Malcolm Graham, zástupce náčelníka skotské policie. Tak či tak se v případě nalezení důkazů telefon z policejní skříňky jen tak nepodívá, ač zařízení od Cellebrite umožňuje vytvářet kopie. Uvidíme, s čím společnost ještě přijde, ale zatím jen dokazuje své rovnocenné partnerství s bezpečnostními složkami i vládními agenturami.
Naštěstí mi nejde konektor, jsem v bezpečí :DDD
Toto všetko sú len komediálne správy. Kým je mobil pripojený k sieti tak skrátka zabezpečený neni. Stačí mať nainštalovanú aplikáciu od Facebooku, alebo akúkoľvek inú. Takéto aplikácie majú bežne prístup k veškerému obsahu telefónu. Takže o čo ide?
Ide o to, že ty aplikace nemají přístup k veškerému obsahu telefonu. Alespoň ne v iOS.
iPhone má sandboxové aplikace, takže je nemožné, aby jedna aplikace tahala data z jiné. To prostě nejde – to je jako kdybyste chtěl z vašeho bytu koukat přes zeĎ do druhého a jít si tam udělat jídlo
Durus
Mas pravdu ale pouze v pripade ze usetris a koupis si Android.
iPhone funguje jinak.
tento nastroj je ak je telefon odblokovany, tzv. sluzi na rychle nacitanie obsahu z mobilu a inych ulozisk, v pripade ze nieje odblokovany tak si ani neprdne, tento softver je kombatibilny len s Android telefonmi…
:-D Užij si svoji sladkou naivitu.
ten nastroj je na nete k stiahnutiu asi tolko ;)
Spíš tomu nerozumíte (Aplfckr). iPhone by takhle nevysosali
Cellebrite licence stojí víc jak 30 tisíc ročně. Navíc jen home. A i ta dokáže ze zamčeného (vyzkoušen až po iPhone Xs, zatím nebyla možnost vyzkoušet 11) vytáhnout téměř vše. Cuká se jen u aplikací třetích stran. U těch je to 50/50. A to si netroufám odhadovat co umí plná licence co používá policie.
Pro asi jablickar: takze mohu dojit s 11tkou, 8ckou a SEckem a predemnou z nich vytahnes data? :) A natocime to i na video. Pevne verim ze na YT to bude mit miliony shlednuti behem tydne kdyz tomu dame ty spravna klicova slova :D
Na videu jsem videl jen androidy ;)
Dle vlastní zkušenosti musím bohužel potvrdit víceméně vše, co se píše v článku a to včetně faktu, že jde data vytáhnout i ze zamčeného iPhonu!
Konkrétně iPhone XS Max s iOS 13.1 a zapnutý faceID, 6místný číselný kód, odpojení telefonu z konektoru po 1 hodině a zapnuté vymazání telefonu po 10 neúspěšných pokusech…
Při přebírání uzavřeného spisu z vyšetřování Policie ČR byly k mému překvapení doloženy i veškeré zprávy přes iMessage a různé fotky které byly pouze v zařízení! Naštěstí nic, co by u soudu mělo nějakou vypovídající hodnotu… bohužel velké překvapení pro všechny z nás, kteří si mysleli nebo nadále myslí, že iPhony jsou nedobytné!
Samozřejmě čím novější model a nejaktuálnější firmware, tím menší pravděpodobnost k prolomení, respektive výšší šance ochránit svá data. Snad bude Apple o krok napřed v oblasti hardware i software zabezpečovacích komponent před těmi, kteří se je snaží prolomit…