Bohužel, někteří uživatelé operačního systému macOS, potažmo Macu či MacBooku, si bohužel s jablečným systémem nevystačí. Proto na svůj jablečný počítač musí instalovat konkurenční Windows. Nejčastěji je to kvůli nekompatibilitě programů a různých aplikací, které nemají svou verzi pro macOS, ale jen pro Windows. Tento „nezvyk“ se sice pomalu stává minulostí, avšak stále existují programy, které jednoduše pro jablíčkáře k dispozici nejsou.
V macOS je k dispozici možnost pro jednoduchou instalaci Windows, a to buď pomocí asistenta Boot Camp, anebo pomocí aplikace třetí strany. Pokud jste si pomocí Boot Campu Windows nainstalovali, tak se teď možná potýkáte s tím, že se po restartu Macu namísto macOS automaticky primárně spouští právě Windows. Naštěstí lze ale i tohle nastavení jednoduše změnit. Pokud vás zajímá, jak na to, tak určitě dočtěte tento článek až do samotného konce.
Jak nastavit, aby se po instalaci Windows na Mac spouštěl primárně macOS
Pokud se vám po instalaci Windows skrze Boot Camp automaticky po restartu zařízení spouští právě tento operační systém a chtěli byste automaticky spouštět macOS, tak postupujte následovně. Na vašem Macu či MacBooku klikněte v levém horním rohu na ikonu a z rozevíracího menu vyberte možnost Předvolby systému… Po kliknutí na tuto možnost se otevře nové okno s předvolbami, kde rozklikněte sekci Startovací disk. Zobrazí se vám veškeré pevné disky a systémy, které jsou na Macu k dispozici. Pokud chcete změnit prioritu disků, tak v levém dolním rohu okna klikněte na ikonu zámku a pomocí hesla k vašemu účtu se autorizujte. Poté v tomto okně klikněte na systém, který chcete spouštět prioritně a klepněte na tlačítko Restartovat… Pak už stačí restart potvrdit a je hotovo.
Po restartu už se ve většině případů začne automaticky spouštět operační systém macOS, namísto Windows. Občas se i skrze tohle opatření stane, že se spustí Windows, avšak to z vlastní zkušenosti platí tak pro jeden start z deseti. Všeobecně mi přijde instalace Windows skrze Boot Camp v poslední době méně spolehlivá a samotný systém často selhává. Proto doporučuji instalaci Windows pomocí aplikace třetí strany, například v podobě Parallels Desktop.
Otázka na bootcamp. Mám jej nainstalovaný jak na svém Macbooku, tak na iMacu. Bohužel, zatímco na Macbooku funguje Win10 svižně a bez problémů, na iMacu se systém spouští klidně i 3 minuty a celkově má pomalejší odezvu. Máte s tím někdo zkušenosti? Je to dáno výkonem iMacu? (i když si myslím, že výkon by neměl bát problém). Na anglických fórech jsem nic moc nenašel.
bude to tím, že mac os je uložený na interním ssd disku na desce a windows máš na fusion disku je to klasický plotnový disk.. tím pádem musí komunikovat mac os ssd s plotnovým diskem windows a tím pádem je to pomalé a chroustá to.. měl jsem to stejně jako ty.. dal jsem tam ssd disk místo plotnového obnovil data s time maschine a windows mi startují spolu s parallels cca 40 vteřin..
disk mě stál 3 tis a práce v servise jen výměna disku 1300 kč
mám imac 2019 27″ ještě v záruce
Díky moc :)
Jak je to při výměně disku se zárukou?
iWant vyměnili disk a převzali záruku za iMac a nebo jsi oželel klasickou záruku?
já používám na imacu 2019 parallels, jedou mi oba systémy a mám výhody obou.. parallesl používám na cad programy..jinak bych ho mít nemusel.. o windows prakticky ani nevím, parallels umí dost dobře windows skrýt.. pokud se budete ptát na výkon macu lze v parallels nastavit množství ramky, ramku mám 40gb koupenou na czc a klasický fusion disk sem si nechal vyměnit za ssd disk 1TB crucial v iwantu, který sem si koupil sám.. takže jsem zatím spokojený imac jede jak má, nic se neseká–..
Bootcamp jsem využíval hlavně kvůli hrám, ale nechtěl jsem mít stále připojené Windows disky (mám pouze 256GB SSD). Při vytvoření FusionDrive s USB C SSD diskem je sice prostoru víc, ale nejde vytvořit Bootcamp.
Naklonoval jsem si tedy pomocí WinToUSB Windows 10 na USB C SSD disk a doplnil je ovladači z bootcampu. Když si chci zahrát nějakou Windows hru, tak stačí disk vytáhnout z šuplíku, připojit a nabootovat (přes Option) na tento externí, Windows disk.
Hry běží v rozlišení 2560*1440 bez nejmenších problémů a když mě Windows přestanou bavit, tak stačí restart a disk odpojit.
takto to mam podobne, disk s win v sufliku a obcas sa zahram, na pracu jedine mac
při použití parallels s windows si ho můžu spustit kliknutím na ikonku kdy chci nebo úplně vypnout.. popř pokud je windows spuštěný a není používaný parallels ho automaticky uspí..
jak na tom jedou hry ale netuším nezkoušel jsem..
Bohužel právě že blbě. Na klasickou práci je Parallels OK a lze si rozjet díky výborné virtualizaci klidně doménové prostředí.
Parallels 15 sice mají implementovanou podporu DX11, ale i tak se jedná pouze o emulaci.
Co na tom hrajete hosi?
Wowko, Team Fortress 2, SAN Andreas on-line verzi😄
Ios je najlepši