Na veletrhu CES 2020 letos nechybí mnoho obrovských společností. Vedle Applu se jej účastní například společnost AMD, která představila nové procesory nejen pro mobilní zařízení. Přímý konkurent AMD, společnost Intel, na tomto veletrhu nechyběl také. Pokud sledujete technologický souboj mezi AMD a Intelem, tak jste již dost možná zaregistrovali, že Intel poměrně zaostává a zaspal dobu. Mezitímco se AMD chlubí procesory vyrobenými 7nm výrobním procesem, Intel již po dobu několika let představuje procesory stavěné na 14nm výrobním procesu. Na veletrhu CES Intel představil již desátou generaci jeho procesorů s názvem Comet Lake a ani ty nejsou vytvořeny jinak.
Pokud si v hlavě říkáte, že se jedná o další Lake, a už v tom máte pěkný zmatek, rozhodně nejste sami. Dá se říct, že nová generace procesorů od Intelu toho nic moc nového nepřináší. Jak už jsem zmínil v úvodu, 14nm výrobní proces zůstává již po dobu několika let neměnný. Ke zlepšení došlo jen v případě taktovací frekvence. V případě Core i7 atakuje frekvence 5 GHz a v případě vrcholných Core i9 se Intel dostal za magickou hranici 5 GHz. TDP procesorů je poté 45 W. Intel oficiálně ohledně těchto procesorů nezveřejnil žádné další informace, avšak portál AnandTech uvádí, že bychom se měli dočkat s příchodem těchto procesorů také technologií Turbo Boost Max 3.0 a Velocity Boost. Jak můžete podle názvů tušit, tak se budou tyto technologie starat o poskytnutí maximálního možného výkonu v zátěži.
Nových procesorů desáté generace od Intelu by mohl využít Apple u svých budoucích počítačů, klidně třeba i u budoucí aktualizované verze 16″ MacBooku Pro. Dále těchto procesorů ve svých noteboocích využije Acer a Lenovo. Na výkonnostní testy a recenze nových procesorů si však budeme muset ještě nějakou tu chvíli počkat. Rozhodně se ale nebude jednat o nic průlomového a oproti deváté generaci nebude mít desátá bůhvíjak velký náskok.
Nejen pro jablíčkáře je pak velmi zajímavé představení nového portu Thunderbolt, tentokrát s pořadovým číslem 4. Intel uvedl, že Thundebolt 4 není jen dalším obyčejným nástupcem. Číslo 4 v názvu má podle Intelu značit fakt, že je tento konektor 4x rychlejší než USB 3.2 Gen 2×2. Tento standard nabízí přenosovou rychlost až 20 Gbps, což znamená, že s Thunderboltem 4 bychom se měli dostat až na 80 Gbps. Podle dostupných informací to však vypadá, že je tato rychlost až příliš vysoká a se spuštěním by mohly být určité problémy – například při výrobě kabelů, anebo u starších PCIe 3.0.
„Intel uvedl, že Thundebolt 4 není jen dalším obyčejným nástupcem. Číslo 4 v názvu má podle Intelu značit fakt, že je tento konektor 4x rychlejší než USB 3.2 Gen 2×2.“
Co je to od Intelu za kec, 3jka taky neznamenala že je 3x rychlejší! Jen se jim to teď hodí do krámu, tak žvaní nesmysly facepalm!!!!! Intel jinak v CPU zaspal dobu, ale dost negramotů, noobek, lam a další ubohé negramotné lůzy bude dál kupovat jejich šitové CPU!!!! To vidím furt, kdo má rozum, kupuje AMD, je to prostě nyní TOPka! I hackintoshe se staví na AMDčku.
Souhlas!! PC MASTER RACE forever! AMD Ryzen rulezz
Souhlas, Intel se vlace jako slimak, citam na zive ze dokonca este ani pCIe 4.0 nemaju a AMD uz hej.
Jsem zvedav jestli Apple představí nějaký macy s ryzeny a taky NAVI grafikou. Intelu hodně ujel vlak. Bylo by to vykonejsi a na součástky i levnější :-D. Takovém Macu PRO by hodně slušel treadripper a byl by porad o hodně levnější a o dost vykonejsi
Jestli tam Apple bude pořád cpát ty predražené procesory od Intelu, tak musí mít podepsanou nějakou šílenou smlouvu. Nepoužít u highendu levnější, výkonnější, energeticky efektivnější threadrippery, je EPIC FAIL.
Xeony i i9 se akorát hodí k vytápění větší garsonky.
cely problem je ze amd nema thunderbolt, takze apple musi pockat na usb 4
TLDR:
– osobne si myslim, ze thunderbolt 4 im za vendor lock in na intelu nestoji, jedine keby chceli pouzivat externe ssd s prenosom 5GB/s ale v tom nevidim hlavny prinos tb. Ten vidim v grafickych kartach a tam uz teraz staci tb3 s prepadom vykonu asi 10%. Jediny dovod preco by mohli zvazovat intel a tb4 je kvoli akceleracii internal displeju na macoch
inak tiez cakam na oficialny amd mac odkedy vydali prvy ryzen tak snad sa coskoro dockame
AMD mac by byl fajn. Stačí se podívat jak na tom jsou nové ryzeny 4000U – v multicore strkají do kapsy i desktop i7 :-D
Který “redaktor” tohle zase psal??? Prosím, kde je uvedené že vrcholné verze i7 a i9 na 5Ghz a více budou mít TDP 45W? Prosím autora o nastudování věci, než o ní bude psát. Píšete pak hrozné nesmysly :-).
Psal jsem to já a tuto informaci uvedl samotný Intel – 10. generaci svých procesorů představuje jako procesory s TDP 45 wattů. Jaké budou přesné hodnoty bohužel nevíme, pouze se držíme toho, co říká Intel :)
Ano, u méně výkonných CPU, ale ne u celé generace procesorů. Již je potvrzená vrcholná verze s 22 jádry která bude mít TDP přes 200W