Některým uživatelům by možná dávalo smysl, kdyby měly budoucí MacBooky dotykovou obrazovku. Konkurence dotykovou obrazovku u svých přenosných počítačů nabízí již vcelku standardně a mnozí si proto pokládají otázku, proč se Apple zatím nevydal stejnou cestou. Důvodů, proč tomu tak je, je však hned několik. Pojďme se na ně společně v tomto článku podívat.
Potíže s ergonomií
Dnes již zesnulý bývalý výkonný ředitel Applu, Steve Jobs, o přenosných počítačích s dotykovým displejem přemýšlel již v roce 2010. Uvedl však, že by dotyková obrazovka byla na všech MacBoocích jeden velký nesmysl, a to z důvodu špatné ergonomie. Přesněji Steve Jobs na tohle téma uvedl, že dotykové plochy nejsou určené k využívání tehdy, kdy obrazovka „stojí“ a není položena na stole, anebo v ruce: „Je to ergonomicky odporné,“ uvedl Jobs.
Výdrž baterie
Uživatelé jablečných produktů a ostatních přenosných zařízení si velmi potrpí na výdrž baterie. A právě na té by se mohly dotykové obrazovky na MacBooku neblaze podepsat, jelikož mají na baterii pro svůj chod větší nároky. Je to především kvůli tomu, že digitizér je u dotykových obrazovek nestále aktivní a snaží se rozpoznávat dotek na obrazovku. Podle některých zdrojů by se při využití dotykové obrazovky snížila výdrž baterie o 5 až 20 procent. S pěti dole procenty se žít určitě ještě dá, zhoršená výdrž o pětinu by však už citelná byla.
Cena
I přesto, že se přenosné počítače s dotykovou obrazovkou stávají čím dál tím dostupnější, tak stále zůstávají dražší, než ty s klasickou obrazovkou. Samozřejmě to dává smysl, jelikož dotyková obrazovka potřebuje pro svou správnou funkci více komponentů, než ta klasická. A přesně to by byl další zádrhel. MacBooky jsou totiž poměrně drahé už nyní a je otázkou, zdali by lidé byli schopni obětovat kvůli dotykové obrazovce další peníze.
Otisky prstů
Jedním z největších negativ u dotykových obrazovek jsou otisky prstů či různé šmouhy zůstávající na displeji. Pokud by MacBook disponoval dotykovou obrazovkou, tak byste jej museli každou chvíli čistit hadříkem. Nikdo se totiž nechce na videa, fotky a další obsah dívat skrze „zapatlanou“ obrazovku. Na trhu jsou sice k dispozici displeje s ochranou proti otiskům prstů, avšak jedná se víceméně o marketingový tah. Otisků prstů se u dotykové obrazovky jednoduše nezbavíte, tedy alespoň prozatím. Takový nešvar by ale Apple u svých laptopů zaručeně nesnesl, jelikož kromě funkčnosti je pro něj veledůležitý i design, který by upatlaným displejem trpěl.
Problematická funkčnost
Někteří uživatelé si u dotykových obrazovek přenosných počítačů na funkčnost stěžovat nemohou, jiní však zase ano. V některých případech totiž dotykové plochy počítačů zaznamenají dotyk obrazovky špatně, anebo dokonce provedou dotek úplně někde jinde. Samozřejmě se nejedná o problém všech dotykových obrazovek a Apple by tyto chyby měl zcela jistě pojištěné, avšak aby tomu tak bylo, musel by vynaložit skutečně obrovské úsilí, které by se ve výsledku ani nemuselo vrátit ve formě prodejů. Ve výsledku by tak byla perfektní funkčnost laptopu při dotykovém ovládání absolutně k ničemu.
Kompatibilita aplikací
Operační systémy jako jsou Windows či macOS byly odjakživa vyvíjeny pro použití s klávesnicí a myší. Microsoft se sice u svého operačního systému snaží do Windows promítnout určité prvky, které dokáží práci na dotykové obrazovce zlepšit, avšak pořád to není ono. A v rámci macOS tyto prvky nenajdete vůbec. Dotykové obrazovky mohou být zajisté skvělé pro scrollování a různá gesta, mohou však být příšerné pro využití v aplikacích, které nejsou na dotykovou obrazovku přizpůsobeny. Zavedení dotykového ovládání by tedy s sebou přineslo i obrovské množství úprav aplikací, do kterého by se museli pustit i vývojáři 3. stran. A to by nebylo jednak jednoduché, ale ani chvilkové.
Existují lepší způsoby
V rámci macOS 10.15 Catalina jsme se dočkali nové funkce Sidecar (Boční obrazovka), díky které můžete jednoduše propojit váš Mac či MacBook s iPadem, který lze využít jakožto dotykovou plochu. Samozřejmě se nejedná o naprosto ideální řešení a je nutné vlastnit iPad, avšak rozhodně je to lepší, než nic. S využitím iPadu navíc nemusíte řešit již zmíněné otisky prstů na obrazovce Macu. Mnohem více aplikací je navíc vytvářeno v rámci Project Catalyst, tedy v platformě, kde lze aplikace vyvíjet zároveň pro iPad a zároveň pro Mac.
To jsou teda výmluvy. Hlavním důvod je přitom čistě obchodní. Kdyby měl Mac dotykový display, tak by nebyl potřeba iPad. Takto si hodně uživatelů koupí obojí. :-)
Sám jsem iPad zkoušel, ale daleko více mi vyhovuje počítač s dotykovým displejem a překlopitelnou klávesnicí. iPad musím držet v ruce, ale u počítače mi překlopená klávesnice slouží jako stojánek, což je super. Jediné, co mě rozčiluje, jsou ta strašná Windows.
V ergonomii problém není. Upravené aplikace ovládám prstem, neupravené myší nebo perem. Některé aplikace lze přepínat do obou režimů.
Právě jsem to chtěl napsat. Jde jen o prachy o nic jiného! Apple nebude kanibalizovat větev iPadu.
Nadpis se měl jmenovat „7 důvodu, proč se MacBook nikdy nedočká dotykové a překlopitelné obrazovky“.
Ale jedno se musí pisálkovi nechat, kdyby se toho Apple chopil, byl by to zmetek. Za celou existenci není schopen předvést Notebooky, které by byly alespoň dostatečné, když už né perfektní! Pořád jen čtu, jak má Apple problém s notebooky.
Když notebook, tak Dell, nebo Lennovo a ten Hackintosh si taky na to nahrajete ;-)
Rozhodně to pak bude funkční a lepší řešení, než zmetkoidní originál a navíc notebooky od konkurence vypadaly vždy elegantně a profesionálně, Apple má u notebooků sterilní „design“, no spíš NEdesign.
diky bohu za sterilny dizajn, by ma zaujimalo preco ho vacsina ostatnych vyrobcov kopiruje ked je tak sterilny… ked otvorim dell a lenovo forum tiez to vobec nevyzera ruzovo stym ake maju ludia problemy… proste darmo je jedno aky vyrobca je to ci je to dell lenovo asus apple, proste problemy maju vsetci… este by ma zaujimalo to nedesign to som nikde nenasiel co to je
som rad ze apple notebooky su stale notebookami a nie nejakymi 10 v jednom lebo ja na tom potrebujem pracovat, potrebujem aby po par rokoch dennodenneho nosenia sa nerozpadol (co zial ziadna ina znacka nedokazala – ani Tcko od lenova)
nedavno som vymenil 8 rocny MBpro za novy, ale nie preto ze sa rozpadal, ale core2duo mi uz prestavalo stacit.
macbook je pre mna pracovna stanica, ktora mi vyhovuje na 100%
zase pisete blbosti, to ste si vymysleli sami aby ste nieco napisali, bez ohladu na to, ze je to kravina
napriklad dotykovy displej nezvysi spotrebu o 5-20% na pocitaci s 50Wh accu, ked v mobiloch ktore maju accu 10x mensie funguju len s touchscreenom.
rovnako aj dalsie body su blbost, suhlasim len (trocha) s prvym a siesty dava zmysel, lebo by museli prerobit UI a to velmi nechcu..
Bože to jsou takové keci. Opravdu by mě zajímalo, zda LSA toto promo Applu vymyslela sama, nebo to někde převzala. Trochu mě na LSA mrzí, že ztrácí objektivitu, tudíž člověk musí brát jejich názory s rezervou. Tedy, dle mého subjektivního názoru:
Ad1/ Ergonomie – bylo by vyřešeno 360 stupňovým pantem, měl jsem konvertibilní asus a nebylo nic příjemnějšího, než si ve vlaku dát na klín jako tablet.
Ad2/ Výdrž baterie – nesmysl, viz ostatní výrobci
Ad3/ Cena – nesmysl kvalitní konvertibilní notebook s win má poloviční cenu než macbook
Ad4/ Otisky prstů – pravda, ale není lepší, když má člověk tu možnost a nevyužívá ji, než když ji nemá??
Ad5/Problematická funkčnost – tak snad by Apple uměl při svých super retina displejích vyrobit kvalitní dotykový displej u počítače, u něhož začíná cena na 35tisících
Ad6/Kompatibilita aplikací – nemůžu posoudit, na win jsem s tím problém neměl.
Ad7/Blbost – jak LSA píše, s Ipadem nemusím řešit, ale musím si tak koupit Macbook i Ipad a to se vyplatí….
Sám mám vše od Apple (Ipad, Iphone, Mac, tužku, hodinky apod.) a upřímně, jediný důvod je, jejich skvělý ekosystém, který je opravdu bezkonkurenční. Kdyby byla v tomto případě jiná možnost jsem jinde, ale bohužel není. Vadí mě ta určitá forma náboženství u některých jedinců, kdy SJ je bůh a i kdyby Iphone plnil pískem, je to super retina inovativní, protože je to Apple.
Apple je najlepši