iPhony 11 a 11 Pro jsou tu sice s námi relativně krátce, zraky mnoha fanoušků Applu se nicméně už nyní upírají směrem k září 2020 a iPhonům, které tento měsíc Apple světu představí. Oproti letošku a loňsku bychom se totiž měli alespoň podle prvních informací dočkat další malé jablečné revoluce a to jak v designu, tak i v použitých technologiích. Pojďme se nyní společně podívat na to, jaké novinky a vylepšení bychom chtěli v příštím roce vidět u iPhonů my.
Menší výřez
Zřejmě nejdiskutovanějším prvkem iPhonů v posledních třech letech je jejich výřez v displeji, ve kterém se ukrývají senzory mimo jiné senzory pro Face ID. Mnozí jablíčkáři si už na něj sice zvykli, jiní jej však stále označují za designový paskvil. Oba tábory se však zajisté shodnou v tom, že by designu iPhonů jeho zmenšení či v ideálním případě odstranění prospělo. Zatímco v odstranění se tak úplně doufat nedá, jelikož je Apple zvyklý dávkovat novinky postupně, s mezistupněm ve formě zmenšení už víceméně počítáme. Přeci jen, bylo by skutečně zvláštní, kdyby se Applu po třech letech nepodařily senzory pro Touch ID ani o píď zmenšit, když celý technologický svět peláší kupředu.
Nový design
Mnoho uživatelů začíná čím dál častěji poukazovat na to, že je design iPhonů svým způsobem nudný. Vzhledem k tomu, že k zaobleným hranám se Apple uchýlil již v roce 2014 u iPhonu 6 a design iPhonu X z roku 2017 víceméně kopírují iPhony XS a 11 Pro, jsou jejich nářky jistě oprávněné. Od iPhonu 12 proto očekáváme, že se jich Apple pokusí zbavit a představí u něj design, kterého se budou v následujících letech jeho iPhony více či méně striktně držet. V kuloárech se již relativně dlouho šušká zejména o návratu hran a tedy jisté podobnosti s iPhony 4 a 5. Přesně tento design by nás v redakci dost potěšil, jelikož jej stále považujeme za jeden z nejlepších mobilních designů vůbec. Příchodu tohoto designu hraje do karet i obliba Applu designově sjednocovat své produkty. Nasazením hran na iPhone by se totiž výrazně přiblížil designu loni představených iPadů Pro.
USB-C
Na Lightning port spoléhá Apple už dlouhé roky a to zejména díky jeho spolehlivosti. Technicky je však již toto řešení v porovnání s USB-C za zenitem a tak by určitě nebylo od věci jej právě tímto typem portu nahradit. Náročnější uživatelé by ocenili vyšší přenosovou rychlost, ti méně nároční určitě zase kompatibilitu s obrovským množstvím příslušenství či nabíječkami od MacBooků nebo iPadů. Díky USB-C by se taky například výrazně zjednodušila propojitelnost jablečných telefonů s externími displeji, které v dnešní době právě USB-C kabely využívají ve velkém. Nyní je však vše potřeba „látat“ přes různé adaptéry, což není ani trochu komfortní.
Vyšší obnovovací frekvence displeje
Naprostá většina smartphonů nabízí 60 Hz obnovovací frekvenci displeje. Jedná se sice o naprosto dostačující věc, avšak pro větší komfort by nebylo rozhodně u iPhonů 12 obnovovací frekvenci zvýšit na 90 až 120 Hz nastálo, popřípadě umožnit alespoň využití těchto frekvencí aplikacemi, které ji využijí. Obecně platí, že čím vyšší obnovovací frekvenci displej má, tím se zobrazovaný obraz na něm například při scrollování méně rozmazává. Pokud by se pak iPhone 12 dočkal podpory Apple Pencil, vyšší obnovovací frekvence by zajistila, že stopa táhnoucí se za tužkou by se za ní zobrazovala takřka dokonale plynule, což se nyní u iPadů s 60Hz frekvencí říci tak úplně nedá.
Touch ID v displeji
Odemykání iPhonu skrze Face ID je sice velmi spolehlivé a do jisté míry i návykové, nicméně jsou situace, ve kterých vás nechá jablečný sken obličeje na holičkách. Přesně pro takové případy by bylo fajn mít v telefonu ještě jednu autentizační metodu, která by jej dokázala bleskurychle zastoupit. A co lepšího by mohly iPhony dostat, než novou generaci technologie, která je svým způsobem proslavila?
Touch ID v displeji by své uplatnění rozhodně našlo. Ať už chcete telefon odemknout po ránu s půlkou hlavy zabořenou do polštáře či jej jen chcete nenápadně odemknout při obědě, kdy je položený vcelku daleko od vás na stole, vždy by vám v takovém případě lépe posloužilo Touch ID než Face ID. Naprostou bombou by pak bylo, kdyby se Applu podařila dostat plocha snímání otisků prstů přes celý displej telefonu, díky čemuž by tak bylo naprosto jedno, kam prst přiložíte. Pokud by to dokázal, zapsal by se nesmazatelně do technologické historie, jelikož nic podobného v současnosti žádný smartphone nenabízí a při pohledu na řešení, která konkurence využívá, zřejmě ani ještě pěkně dlouho nabízet nebude.
Delší výdrž
iPhony 11 (Pro) si na nízkou výdrž rozhodně stěžovat nemohou – ba naopak. Jedná se totiž o iPhony s nejdelší výdrží baterie v historii, za což patří rozhodně Applu uznání. Nicméně co si budeme nalhávat – každý z nás by nejraději telefon využíval na 100 %, avšak nabíjel jej ideálně jednou za týden nebo dokonce jednou za měsíc. Už kvůli tomu by tak rozhodně nebylo špatné, kdybychom se i v příštím roce dočkali u iPhonů 12 dalšího nárůstu výdrže, byť minoritního. Každá minuta, desítka minut či hodina totiž zkrátka potěší a dodá klid na duši uživatele, jelikož oddálí stres z klesajícího nabití.
Podporu rychlejšího bezdrátového nabíjení
Bezdrátové nabíjení se iPhony naučily už v roce 2017. Od té doby se však téměř žádných upgradů nedočkalo – pomineme-li fakt, že místo 5W zvládnou nyní přijímat až 7,5W a díky tomu se tak nabíjet rychleji. Nicméně naprostá většina konkurence podporující bezdrátové nabíjení podporuje daleko větší výkon, díky kterému jsou tak schopny dobíjet se i přes bezdrátové nabíjení, které je obecně pomalejší než kabelové, skutečně rychle. Rádi bychom tak podobnou věc viděli i u iPhonů 12.
Mnozí z vás nyní budou určitě oponovat tím, že bezdrátové nabíjení ničí baterii a kdyby bylo ještě ke všemu rychlé, ničilo by jí ještě daleko víc. V obou případech mají tito uživatelé sice pravdu, panikařit z podobného vylepšení nicméně nemusí. Opotřebení baterie by totiž mohlo vyřešit například jednoduché rozhraní v nastavení, přes které by bylo možné navolit, jaký výkon bude iPhone od dané nabíječky přijímat. A i kdyby tomu tak nebylo, baterie by při podobném nabíjení musela být na příjem vyšších wattů přizpůsobena a tudíž by nemělo smysl se obávat toho, že jí budu měnit co půl roku.
Podporu obousměrného nabíjení
Je to trochu paradox. Bezdrátově nabíjíme iPhony, Apple Watch a nově i AirPods, přesto však nemá Apple ve své nabídce jedinou bezdrátovou nabíječku přímo ze své dílny, skrze kterou bychom si mohli jeho produkty dobíjet. Ještě donedávna se sice počítalo s nabíječkou AirPower, tu však byl nakonec Apple nucen kvůli komplikacím při vývoji odpískat. Co kdybychom si ale udělali nabíječku přímo z iPhonu? Ano, pro jablečné telefony by byla podobná vychytávka svým způsobem zbytečná, jelikož by ji na ně nebylo možné využít, avšak pro AirPods a potažmo Apple Watch by naopak byla skvělá. Díky obousměrnému bezdrátovému nabíjení, kterým se již dnes chlubí relativně dost smartphonů, bychom jim totiž mohli dodat v případě nouze alespoň trochu energie, která by je udržela při životě minimálně do příchodu domů.
Podpora 5G
5G sítě se začínají ve světě pozvolna rozmáhat, takže je vcelku jasné, že jejich podpora nebude u iPhonů 12 od věci. Pokud se jí iPhony 12 dočkají (což je v tuto chvíli velmi pravděpodobné), budou si moci jejich majitelé užívat velmi rychlý internet a další benefity této sítě. Je tu však jedno velké „ale“, za kterým se skrývají poskytovatelé 5G. Ti totiž musí daná území nejprve 5G sítí pokrýt, aby ji zde bylo možné následně využívat, což bude podle mnohých analytiků po celém světě běh na dlouhou trať. V České republice už se sice 5G testuje a to poměrně dlouho, nedá se však úplně očekávat, že bychom se jej dočkali v nějaké větší míře v dohledné době. Velká města či minimálně jejich části si 5G určitě vychutnají, okrajové části měst či vesnice však budou mít zřejmě smůlu. V tomto směru tak nemá smysl ani tak polemizovat nad tím, zda iPhony 12 podporu 5G sítí nabídnou, ale spíš nad tím, v jaké míře nabídnou 5G pokrytí poskytovatelé, tedy operátoři.
Urcite bych ocenil vyssi mnozstvi pixelu u fotaku, aby se fotka mene rozmazala na vetsim displeji, kdyz se apple tak zameruje v posledni dobe na fotak, tak by tato vec nebyla vubec od veci dle me :)
väčšie množstvo pixelov ,len ak by vzrástla plocha fotočipu inak to žiadny progres neprinesie . na tak malom čipe má zvýšenie pixelov za následok zvýšenie šumu ono neplatí čim viac pixelov tak viac adidas len pre zaujímavosť 4k display počet pixelov 4K UHD 3840×2160 16:9 8,3 mil. pixelov
Vic pixelu samozrejme prinese podstatne zlepseni hlavne pri horsich svetelnych podminkach pri vyuziti quad-bayer filteru, ktery bere 4 sousedici pixely jako jeden a v ramci postprocessingu zahodi pixel s vyrazne odlisnou hodnotou, ktery vznikl sumem.
To je pripad 48mpix cipu s efektivnim rozlisenim 12mpix, ktere pouzivaji napr telefony Xiaomi v cenove relaci cca 5000Kc.
Kdyz si u xiaomi priplatis na 10000 Kc, dostanes 108mpix, efektivne opet 12mpix, tentokrat se vybira z deviti sousedicich pixelu.
Snapdragon 865+ ma podporu pro tento preprocessing uz zadratovany primo na SoC.
A mozna to nekdy dorazi i na Apple, vyrobce cipu je Sony a je z podivem, ze Apple do svych telefonu za 40klacku dava horsi Sony cipy, nez Xiaomi v pripade televonu za 5 litru.
Nejako sa ale nikde nespomína nekompromisná kvalita foto u Xiaomi a 108mpix… Preco tento telefon nekraluje na vsetkych frontach ?
@Imperator
Zebricek dxomark momentalne vede Xiaomi Mi CC9 108mpix se 121 body, spolu s Huawei Mate 30 pro. Ten huawei ma take quad-bayer chip.
Nejlepsi iPhone ma 117 bodu.
A to jeste neberu v potaz, ze Dxomark dava „body za krasu“ jak v krasobrusleni a kupodivu to vzdy nadrzuje velkym bohatym firmam…
Laciny Redmi Note 10 108mpix za 10 klacku jeste nebyl testovan, neni duvod ale aby byl v necem horsi, pouziva stejnou optiku a cip.
I kdyz bude mozna pomalejsi pri zpracovani fotek.
Tak som si letmo pozrel youtube porovnania a potvrdilo sa aj co som si myslel…
Vyskladane 108mpix a iphone ma viac detailov, lepsie smarthd, neprepalene svetlo, naopak svetlejsie tiene a lepsiu stabilizaciu… xiaomi mal „lepsi“ zoom a ultra-wide… takze vytiahnut – odfotit a mat perfektnu fotku = iphone tak ako vzdy… video porovnavat ani zmysel nema…
Kazdopadne vyskladavat moze aj z 200mpix… vsetko robi software a vysledok teda nic moc… jedina vyhoda je cena, ale tomu to aj zodpoveda
https://i.postimg.cc/DwTZ9QHW/Sn-mka-obrazovky-2019-12-30-o-17-40-54.png
jk001- přesně tak, chtělo by to větší čip, no a aby to pak ty SW udělátka nerozpatlali. Co pak naplat, když má foťák mrtě MPX a parádní světelnost, když to totálně zabíjí postprocesing. Škoda, že to nejde vypnout, abychom nemĚli z fotek mazanice. Jo a jinak jsem úchyl, co si prohlíží a hodnotí kvalitu, když si na monitoru dám foto 1:1 :-D
Hezčí design foťáku ty 4 (viz. obrázky u článku).
*jsou nechutný
Spíš zapuŠtěné čočky do tĚla. Docela legrace je, že u iPhonu 11 je nejenže vystouplý foťák, ale samotné sklo optiky jakoby jeŠtĚ krapet čouhá ven, aby se asi snadnĚji poŠkrábalo….
To teda přinese. Například v noci, čím větší počet pixelů, tím kvalitnější fotka. Nemluvě o tom, že pokud fotite v plném rozlišení, tak má fotka sice o dost větší velikost, ale také nepřeberné množství detailů.
Odpověď jk001
súhlas ale pokiaľ sa nezvýši plocha čipu tak to želaný efekt neprinesie tak to proste je zvyšovanie počtu pixelov nie je univerzálne riešenie
Ale pomuze, viz subpixel postprocessing, popisuju vyse.
Jeden pixel je tvoren 4 nebo 9 subpixely a zasumele subpixely, ktere vycnivaji v prumeru dane grupy se zkratka ignoruji
PetrS – no, větší čip se může dát i do mobilu a nemusela by být vyšší tloušťka. Třeba kdyby to byla konstrukce do pravého úhlu…. někde jsem zavadil o patent
to jouda 108 mpx má čip rozmer 1/1,3 palca čo je cca 82 mm2 , hlavný čip iPhone má 1/2,55 palca čo je cca 24,7 mm2 tele je ešte menší 1/3,4 palca čo je cca 15mm2 tak si porovnaj plochy 82 ,24 a 15 je to presne v duchu čo som písal
Budiz.
Otazka je, proc ma telefon za 40 tak ubohy cip od Sony v porovnani s Xiaomi za 10klacku, co take pouziva cipy Sony…
Ty čipy nejsou od sony, ale spolupráce samsungu a xiaomi.
Pravda, Sony bylo ve starsich modelech xiaomi
Doporucuji problematiku lepe nastudovat, vubec neberete v potaz, jednu z nejdulezitejsich veci….to je velikost pixelu „um“ vs pouzite odnisko. Tady je to samej odbornik, ktery si mysli, ze vic pixelu na stejnem cipu, zaruci lepsi nocni fotky, to me malem zabilo .-D
Lightning u iphonu nenahradi usb-c.
Nebude tam zadny port.Nabijet se bude uz jen bezdratove.Davam tomu tak dva tri roky.
Doufám, že NIKDY!!!!! Ale taky si to myslím :-( Spoustu času ale když hraju hry, mám mobil na drátu, to s bezdrátem moc dobře nepůjde, leda, že by byli pro iPhone kryty s klasickým kabelem.
Jo, podle úniků to má přijít v roce 2021, takže u 12s Pro. Předpokládám, že tím pádem se do té doby nedočkáme skutečně rychlého bezdrátového nabíjení. To si nechá Apple až pro tenhle model.
https://i.postimg.cc/bdXX2Tk1/Sn-mka-obrazovky-2019-12-30-o-17-40-34.png
Tak z obou snímků bych blil!!!!!! Rozpatlaný hnus. Na první pohled je iPhone 1000x lepší, ale na ten druhý zjistíte, že je to jen SW trochu kontrastnější a zostřené, jinak v podstatě ten a samý hnus. Fotit mobilem, fakt jen pro fotky na net. Jako, neříkám, že by to mělo být na velkoformátový tisk. Ale i tk, mohli by omezit ten postprocesing, ale zas chápu, kdo by si to pak dodělával ručně :-D
Mě by hodně potěšilo, zachování notche. Notch totiž nesnáším od začátku, nikdo z vývojářů nebyl schopný se s tím rozumně vypořádat….. Tím chci napsat, že alespoň ušetřím :-D Holt jsem socka, co si pořídila XSko 512 GB, které se z přes 40 K dostalo na úroveň 14ti tisíců po bazarech a FB. Apple úplně ztratil jakoukoli hodnotu! Absolutně se „nevyplatí“ kupovat nový mobil, když za rok máze ztrátu kolem 60%. Kam se hrabe takový Galaxy se svýmy cashbacky!!!!!! V podstatě, zvažuji, že přejdu na Android – vlajkovou loď koupím za cca 25 a i kdybych to za ten rok prodal za 5 tisíc, nebo hodil rovnou do koše, pořád ušetřím hromadu peněz, oproti módní vlně Apple ovcí….. Naštěstí nemám malý péro, nemusím machrovat před nikým, tak je mi u prdele, co mám za značku, takže až doslouží XSko, tak Android a Samsung, jedině ten je fakt best, má už celý ekosystém, jak jabko (krom OS, to jo, ale na práci stejně jsou byli a budou vždy jen Windowsy, ostatní je sračka pro malý caparty, pro opravdovou práci jedině Windows a pořádný desktop!!!).
Hejt mám v prdeli, tak si s ním můžete…
14tis za 512gb xs – to su tí bazaristi ktorí ťa nalákajú na cenu a v balíčku máš kamienky ?
„Mě by hodně potěšilo, zachování notche. Notch totiž nesnáším od začátku, nikdo z vývojářů nebyl schopný se s tím rozumně vypořádat“..
to mi zní jako rozpor, zachování notche by vás potěšilo, protože ho od začátku nesnášíte? nedává smysl, tak jak je to, notch ano nebo ne?
Akože keď ho nechajú tak si ho kvôli tomu už nekúpi a ušetrí… a preto ho to poteší… 😀
Ty seš „malý pero“ sám.
Od iPhony můžu čekat, že mi výkonem a optimalizací vydrží min 6 let. To rozhodně od většiny Androidích telefonu nemůžu ani snít. Vypočítej si jakou cenu zaplatíš za těch 5 a víc zařízení (let), při pořízení každý rok nového telefonu a prodání ho za 5k. Blázne.
Mám iP6s a výkonově úplně v pohodě. Baterka je jasné, že jsem musel měnit. Letošní rok asi poslední iOS podpora na main verzi. Bezpečnostní min až do září 2021.
iPad mini 2. generace (2013), stále jede spolehlivě. Apple TV+ bez problému. Původní baterka. iOS poprvé letos už bez main iOS. Bezpečnostní aktualizace stále ano.
Uz nic, prechazim na Android.
spravna volba
Ja chcem nové emojiiii. :) Zaplatím ďalších 1200€. Keď ovca tak poriadne sku*vene uje*bana ovca ne? :D
Rozhodně se Apple nevrátí k Touch ID.