Oblíbené autentizační technologii Touch ID, která spatřila na Apple produktech poprvé světlo světa v roce 2013 u iPhonu 5s, podle všeho ještě neodzvonilo. Přestože jí Apple u iPhonů v posledních třech letech nahradil modernějším Face ID, zdá se, že se na jablečné telefony opět vrátí. Vyplývá to alespoň z tvrzení mnoha analytiků, kteří návrat Touch ID přisuzují iPhonu 12, ale také čerstvému patentu, který se Applu podařil získat.
Americký patentovaný úřad včera kalifornskému gigantu zaregistroval a potvrdil zajímavý patent zabývající se snímačem otisků prstů v displeji. Poměrně zajímavé přitom je, že patent nezahrnuje jen použití u specifických produktů, nýbrž jej lze využít de facto u všech produktů osazených OLED displeji. Těmi v současnosti kromě iPhonů disponují Apple Watch a svým způsobem i MacBooky Pro s Touch Barem. Právě Touch Bar je totiž OLED panel.
Zatímco čtečky otisků prstů pod displejem jsou u vlajkových lodí konkurenčního Samsungu založené na ultrazvukových senzorech, které zajišťují jejich vysokou přesnost, patent Applu pojednává o čtečce založené na senzoru optickém. Tyto senzory jsou sice levnější, nicméně kvalit ultrazvukových senzorů zatím nedosahují. Velmi zajímavé je, že na optický senzor má Apple podle portálu Patently Apple spoléhat i u svého nového 16” MacBooku Pro, který se chlubí stejně jako jeho předchůdci Touch ID v Touch Baru. Předešlé verze měly však na rozdíl od něj spoléhat na klasický kapacitní senzor známý z Home Buttonů iPhonů a iPadů.
Zaregistrování patentů pro Touch ID v displeji se jeví v tuto chvíli s ohledem na velké množství zpráv od analytiků pojednávajících o návratu Touch ID na iPhony 12 téměř jako nepřímé potvrzení této novinky téměř rok předem. Na další potvrzení a popřípadě objasnění detailů si nicméně budeme muset počkat ještě pěkných pár měsíců. “Úniková sezóna” je totiž stále relativně daleko a nám tak v tuto chvíli nezbude nic jiného než doufat, že bude úrodná a detaily o Touch ID v displeji a potažmo dalších zajímavostech iPhonů 12 přinese.
…Zatímco čtečky otisků prstů pod displejem jsou u konkurence založené na ultrazvukových senzorech, které zajišťují jejich vysokou přesnost, patent Applu pojednává o čtečce založené na senzoru optickém…
Prosím opravte si to – standardem je 2D čtečka optická, pouze Samsung používá i 3D čtečky ultrazvukové (v S10 a Note10).
Môj Xiaomi 5s má tiež ultrazvukovú čítačku odtlačkov prstov. :D
Dobře, upřesňuji – ultrazvuková čtečka v displeji :)
U konkurencie sú štandardom čítačky s optických senzorom. Len Samsung v 2 modelových radoch používa ultrazvukové senzory.
Máte pravdu, Petře. Článek jsem trochu upřesnil, díky.
Takze Samsung je vlastne lepsi.
Ano, dá se to tak brát. Používá dražší komponentu.
Problém je v tom, že ultrazvukové čtečky nefungují s nalepovacim ochranným sklem. Nevýhoda optickeho skenneru zase je, že oproti ultrazvukové verzi tápe při autentizaci ve tmě.
Proc by tapal ve tme? Vzdyt si ten prst sam nasviti.
Navic ta ctecka u S10 docela tape i bez ochranneho skla.
Čtečka na S10 i Note10 je neustále aktualizována. A dnes je oproti optice úplně někde jinde, jak rychlostí, tak přesností – čtečka je perfektní.
Samozřejmě nelze srovnávat s kapacitními čtečkami.
Samsung a Apple jsou tak podobný, ale na samzunzých mě štve android
Nechapu, jak jim muzou uznat patent na neco, co uz je v telefonech takovou dobu. Myslim, ze OnePlus predstavilo telefon s optickou cteckou otisku minimalne pred rokem a Samsung ma dokonce ultrazvukovou, kterou mu ale myslim dodava QCOM.
Měl byste si zjistit jak fungují patenty
A ja si myslim, ze v iP 12 Touch ID nebude, lebo velka cast patentovanych veci sa do vyroby nedostala.
No nevím, je to opravdu potřeba? Po přechodu na Face ID mě Touch ID nijak nechybí.
Taky si říkám k čemu? Už rok používám Face ID a vlastně ani nevím ze telefon odemykám, teď jsem měl půjčených náhradní telefon s Touch ID a zpětně mi projde méně pohodlné.. s face ID proste chytnu telefon, kouknu na nej a “pracuju”