Čím dál tím více nadnárodních korporací i běžných společností inklinuje k využití technologie rozpoznání obličeje, od níž si slibují bezpečnost, menší chybovost než v případě lidského faktoru a především celkové usnadnění pro samotné uživatele. Není ale vše zlato co se třpytí, což brzy zjistili výzkumníci ze společnosti Kneron, jež se zaměřuje na praktické využití a aplikaci umělé inteligence. Většinu systémů se jim totiž podařilo obejít pomocí pouhé masky.
Technologie rozpoznání obličeje dospěla do takového bodu, kdy ji využívají kromě výrobců smartphonů také bezpečností agentury a korporace po celém světě. Využití se umělá inteligence dočkala tedy například také na letištích, hranicích a dalších klíčových lokacích, kde je totožnost uživatele ověřována. Ukázalo se však, že kyberzločinci se nemusí ani příliš snažit, aby tyto systémy obešli. K tomuto poznatku dospěli výzkumníci ze společnosti Kneron, kteří se pomocí masky, dokonale replikující obličej dotyčného uživatele, pokusili technologii rozpoznání obličeje přelstít rovnou na třech kontinentech. Povedlo se jim to v podstatě všude, ať už v případě čínských platebních systémů, letištních kontrol, nebo nákupních terminálů. Ve všech případech jim pokus prošel bez jakéhokoliv odporu, což je poněkud alarmující. Jedinou výjimkou bylo FaceID od Applu a ekvivalent z dílny společnosti Huawei, kterým se podařilo masku rozpoznat a žádost o přístup zamítnout.
K celému experimentu se vyjádřil dokonce i samotný generální ředitel společnosti Kneron, Albert Liu, podle nějž by měli být výrobci zodpovědní za jejich technologii a především data uživatelů, která mohou být tímto způsobem snadno zkompromitována. Pokus samozřejmě probíhal pod dozorem a nejednalo se o žádný nelegální přečin, ale i tak jsou výsledky nanejvýš překvapivé a technologické giganty nejspíše příliš nepotěší. Konec konců, tato možnost jen nahraje kyberzločincům, kterým postačí jen výroba masky, díky níž se mohou nabourat téměř kamkoliv. Uvidíme, zda se jednotlivé společnosti poučí a dají si na vývoj svých technologií větší pozor.
Apple nesklamal, som spokojny :)
A koho to zajímá, koment o ničem, nikoho nezajímáš .-D
Mirku, jsi hloupy, pokud odpividas atakem. Jedtli mas maleho pindika, tak nadavek dal.
256 gigovy ssd vetsinou stoji 1000 korun, vyjimkou je Apple, ktery chce u MBP 2019 cca 10 tacu priplatek
A jak to souvisí s článkem?
A tohle souvisí jen s tvým mindrákem, nebo i s článkem?
Spis s tvym, kdyz te pravda vytoci tak moc, ze nevymyslis nic nez ad hominem?
Nefetuj verejne
Asi tak. Ten pocit, když si myslíš, že máš to nejlepší na světě a přitom tomu nberozumíš – alias, typický uživatel Applu.
Asponze toto im funguje…
Pokud jsou provareny klice k sifrovani storage, tak ten telefon muzes nechat rovnou odemceny
Ty si zase chytrák… Protože každý druhý to umí využít že?
To je zajimavy mas odkaz ?
Tak by mne zajímalo kdy nasadí i Zabezpečovací zařízení na rozpoznání oční sítnice :) ale to by musel být přední fotoaparát trochu jiné kvality :)