Určitě si každý z vás pamatuje na fenomén v podobě aplikace FaceApp, která byla oživena někdy v létě letošního roku. Je to přesně ta aplikace, která dokáže z fotky vašeho obličeje zprostředkovat vzhled vašeho obličeje za několik desítek let. Ze začátku se aplikaci FaceApp dostalo velké pozornosti od celého světa, avšak později tohle nadšení opadlo. Prosáklo totiž na povrch, že vývojáři stojící za aplikací FaceApp sídlí v Rusku, kde se měly údajně všechny fotografie zpracovávat, a zároveň také ukládat. Jak rychle tedy FaceApp přišel, tak stejně rychle také odešel.
Do tohoto případu se nyní po několika měsících vložila také FBI. Ta označila FaceApp za potenciální hrozbu, a to právě kvůli sídlení v Rusku. Vývojáři aplikace FaceApp prvně uváděli, že se žádná data v Rusku nezpracovávají, avšak FBI má na tuto situaci lehce odlišný pohled. Podle FBI může být totiž každá aplikace vyvíjená v Rusku velkým nebezpečím pro ostatní státy, a to především kvůli možné špionáži a dalším hrozbám pro kontrarozvědku. Ruská vláda má totiž údajně k dispozici nástroje, pomocí kterých může získávat data od všemožných uživatelů – tedy pokud se tato data objeví v Rusku, což se nejspíše v případě FaceApp doopravdy dělo.
Aby toho nebylo málo, tak má podle FBI ruská vláda k dispozici neomezený přístup ke všem serverům a komunikačním datům, které jsou umístěny v ruské počítačové síti. Americký senátor Chuck Schumer, jenž se do prozkoumání aplikace FaceApp společně s FBI zapojil, tedy Američanům radí jediné – aplikaci FaceApp co nejdříve odinstalovat: „Vzhledem k varování od FBI je vhodné aplikaci FaceApp a další aplikace vyvíjené v Rusku okamžitě odinstalovat. Mohou se totiž stát potenciální hrozbou pro Spojené státy. Zároveň Američanům nedoporučuji, aby stahovali a používali aplikace pocházející ze zahraničních států.“ Kromě ruského FaceAppu FBI varuje také před čínskou aplikací TikTok, u které může docházet k podobným věcem.
K smíchu, stejně tak jako celé USA se svou špionáží celého světa 😂
Zaujímavé. USA ako krajina kde je v platnosti Freedom Act a pod bachorkou boja proti terorizmu sa sťažuje že nemôže sledovať svojich občanov lebo ich sleduje už iná krajina.
Zároveň nabáda aby Američania používali len americké aplikácie. A čo tak České a Slovenské tie sú tiež pre nich zle keďže sme podľa niektorých stále súčasťou USSR?
Nemam pochyb o tom, ze velmoci spehuji a sbiraji data kde se da. Je jedno jestli jsou na vychod nebo na zapad od nas. Spatne je to vzdycky.