V posledních letech postupně dochází k vývoji různých nových zobrazovacích technologií. U moderních mobilních telefonů to všechno začalo u technologie LCD, avšak nově už mají nejnovější iPhony k dispozici OLED panely, které jsou v některých ohledech oproti LCD o mnoho lepší. To však samozřejmě neznamená, že technologie OLED narazila v zobrazovacích zařízeních na hranice svých možností. Ve hře je totiž momentálně ještě technologie mini LED a microLED, o kterých se mluví čím dál tím více. A zároveň to vypadá, že je nasazení technologie mini LED o mnoho blíže, než se může zdát. Apple by ji měl dokonce do svých iPadů a MacBooků nasadit v budoucích letech.
LCD displeje s CCFL podsvícením postupně kompletně nahradily LCD displeje s LED podsvícením, které nabízí hned několik výhod – od spolehlivosti, přes delší životnost, až po lepší vyobrazení barev, menší náročnost na velikost, či možnost upravení podsvícení. V posledních letech mnoho společností sahá také po OLED panelech, které se objevily například u iPhonů 11 Pro (Max) a Apple Watch. Technologie mini LED by však měla displeje dostat ještě na lepší úroveň. Klasické displeje s LED podsvícením disponují většinou ke stovce LED diod. Jak už můžete z názvu mini LED tušit, tak tato technologie nabídne oproti klasické LED technologii více LED diod pro přisvícení – třeba až tisíce. Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o větším kontrastním poměru, větším jasu, lepší černé barvy, menší energetické náročnosti, eliminaci vypalování (tím trpí OLED) a využitím nitridu gallitého, díky kterého by nedocházelo k postupné degradaci kvality displeje.
Koncepty MacBooků Pro:
Pokud se podíváme ještě dále do budoucnosti, konkrétně na technologii microLED, tak se můžeme těšit na technologii, která nabízí podsvícení až stokrát menšími diodami, než v případě klasického LED displeje. V případě technologie microLED však dochází k jedné zajímavosti – každý pixel displeje bude mít pro přisvícení k dispozici jednu diodu. Pomocí technologie microLED se tedy všechny diody několikanásobně „smrsknou“ na velikost desetiny mikrometru a budou umístěny těsně vedle sebe. Podle Semiconductor Engineering je však práce s takto malými diodami vzhledem k jejich velikosti velmi obtížná. První displeje s technologií microLED by se měly již brzy objevit u Apple Watch, technologii mini LED bychom poté mohli najít například u nových iPadů Pro či MacBooků Pro na konci roku 2020.
Chyby v článku:
Autor nějak špatně chápe o čem píše: miniLED jsou pořád ty stáré známé LCD displeje, miniLED jen umožní lepší sektorové podsvícení (jemnější sektory). To je celé.
„Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o eliminaci vypalování“
LCD displeje se nikdy nevypalovaly. Podsvícení se také nevypalovalo. Takže o žádnou eliminaci nejde.
„využitím nitridu gallitého, díky kterého by nedocházelo k postupné degradaci kvality displeje.“
opět míchá technologii podsvícení s LCD displejem. LCD displej vypalováním netrpí, a LED podsvícení také ne. GaN obsahují LED už od nepaměti a je jedno zda se jedná o starý typ podsvícení, nebo novější (miniLED).
„V případě technologie microLED však dochází k jedné zajímavosti – každý pixel displeje bude mít pro přisvícení k dispozici jednu diodu.“
Opět nesmysl. microLED není vůbec technologie podsvícení, ale přímo displej složený z malých LEDek. Tak malých, že jedna LED je velká jako jeden subpixel (tzn. LED = subpixel).
„Pokud se podíváme na technologii microLED, tak se můžeme těšit na technologii, která nabízí podsvícení až stokrát menšími diodami, než v případě klasického LED displeje. “
Také špatně, „až 100 násobně“ tedy nesedí. Na takovém iPhone 11 Pro Max jich bude potřeba řádově kolem 10 milionů, oproti dnešním pár desítek podsvětlovacích diod u LCD displejů.
miniLED podsvícení v LCD stále nenahradí OLED. Jen umožní LCD displejům se k němu ještě více přiblížit, přitom cena může zůstat i nadále nízká (OLEDy jsou prostě drahé). Teprve microLED, pokud nebude někde zádrhel, má našlápnuto na kompletní překonání OLEDu (a s tím i LCD s miniLED). Našlápnuto – tzn. ještě si počkáme, jak a jestli půjde vývojářům v dalších letech dostatečně srazit výrobní cena u různých úhlopříček a jaká specifika (nevýhody) budou displeje mít.
Mozna je tam par chyb, ale Vy zase mozna spatne chapete text, ktery autor napsal. O vypalovani displeje se totiz pise v kombnaci s OLED a tedy veta: „Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o eliminaci vypalování“ je vztazena prave v souvislosti s OLED ;)
Wozikovi dekuji za doplneni a info.
Bambas – jenze vydavat vlastnost, kterou ma i starsi verze za neco wow, to prece take neni uplne nejlepsi no ne? Pokud se normalni LCD nevypaluji, tak proc je to uvadeno jako vyhoda u mini LED? Snaha poukazat na spatnost OLED?
Prece kdyz si koupite nove jizdni kolo tak take nereknete “Konkrétně můžeme na poli výhod Noveho kola hovořit například o vyskove nastavitelnem sedlu”
je vztazena prave v souvislosti s OLED ;)
„ale Vy zase mozna spatne chapete text, ktery autor napsal.“
já si myslím, že chápu dobře, vztahuje se to totiž k LCD:
„Klasické displeje s LED podsvícením disponují většinou ke stovce LED diod. MiniLED nabídne oproti klasické LED technologii více LED diod pro přisvícení – třeba až tisíce. Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o … eliminaci vypalování … a využitím nitridu gallitého“
vypalování u LED není, a miniLED jsou pořád LED (jen menší).
a ten „nitrid gallitý“ jsou také klasická LED.
Takže článek nedává smysl. Jak říká Rozoumek.
Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby si to autor přečetl a příště napsal správně :-) nebo nejlépe opravil stávající článek, ať se nešíří bludy už v zárodku.
O 30% vetsi cenu.
Vypalování OLED je jen strašák konkurence, která OLED nezvládla a potřebuje si držet zákazníky v očekávání něčeho “lepšího”.
Za běžného provozu a to tak že nebude jas neustále naplno, je takřka nepravděpodobné, že po dobu životnosti displeje bude viditelné vypálení. Stejným rizikem “trpěli” plazmy a “trpí” ISP LCD. Většinou tady, ale vypalování nikdo neřeší.
Pro konkurenci je samozřejmě dobré uvádět tuto teoretickou nevýhodu právě jen kvůli svému prospěchu. Naštěstí v oblasti TV už velká část pochopila že je to blud a raději si užívají kvalitní obraz už nyní a jen se smějí pokusům reklamním pokusům QLED a pod kde se šoupne dopředu Q podobné O (led), ale ve výsledku jde o stejnou starou technologii.
Spravna otazka je, jake benefity prinese uzivatelum a ne apple produktum 🤦♂️ Presne takhle se vytvari nezajimavy obsah..
Clanek jsem uz ani necetl..
Aaa pak jeste technologie NANO noo…