Znáte ten pocit, když na chvíli odložíte svůj smartphone, jen abyste se na něj vzápětí znovu podívali? Nejste sami, závislost na chytrých zařízeních totiž podle nejnovější studie postihuje v průměru 23% dětí a mladistvých. Průzkum se zabýval zejména věkovou kategorií do 25 let a na svědomí ho mají výzkumníci z londýnské King’s College, kteří analyzovali více než 40 předchozích studií a dospěli k závěru, že se tento fenomén týká 10 až 30% dětí, dospívajících a mladistvých.
Psychiatrické studie se často kromě standardních psychických poruch a odchylek zaměřují také na společenské fenomény, jenž mohou výrazně ovlivnit chování lidí. Jedním z nich je i závislost na smartphonech, která se podle nejnovější studie publikované v odborném časopise British Medical Council’s týká zhruba 10 až 30% dětí, dospívajících a mladistvých. V průměru 23% populace do věku 25 let tedy využívá chytrá zařízení nesprávně, což často vede k dalším psychickým onemocněním a potížím. Závislost se podle výzkumníků z londýnské King’s College, kteří analyzovali přes 40 studií od roku 2011, vyznačuje především tím, že jsou uživatelé neklidní, když nemají k telefonu přístup a vykazují známky podráždění a úzkosti. Dohromady všechny zmíněné studie pokryly vzorek více než 41 871 lidí, což rozhodně není malé číslo a právě díky tomuto počtu se podařilo přijít i na další negativní vlivy, které se závislostí přímo souvisí. Mezi ně patří například deprese, snížená kvalita spánku, ztráta motivace a výrazné utlumení, jenž může narušovat každodenní život.
Zkrátka a neodborně řečeno, lidé využívající svůj smartphone nadměrně a nekontrolovaně trpěli výrazně horším mentálním zdravím než lidé, kteří k používání chytrého zařízení přistupovali střídmě a rozumně. Stále je nicméně brát celou studii a názor s rezervou, na akademické půdě se jedná o poměrně kontroverzní téma a jen několik málo psychiatrů a psychologů se kloní k názoru, že by měla být závislost na chytrých zařízeních klasifikována jako oficiální diagnóza. Konec konců, v tomto ohledu na člověka působí daleko více faktorů a je unáhlené házet veškerou vinu právě na smartphony. K nadměrnému využívání telefonu totiž může podle expertů přispět také nízké sebevědomí, impulsivní chování, emocionální nestabilita a předchozí psychická onemocnění. Spíše než na výsledné chování by se lékaři měli zaměřit na symptomy a potíže, které uživatele v první řadě k takovému jednání nutí. V každém případě nezbývá než čekat, jak se ke stanovisku vyjádří komora.
Dle mého je to přesně naopak. Smsrtphony nejsou důsledkem tzv. spících symptomů poruch, ale jejich příčinou.
Důkazem budiž napr. absence či min % lidi závislých na tzv. pevných linkách.
Horem dolem se lidem nutí i-net, facebook atd. s tím, ze bez nich jsou out!
Lidská hloupost je bezmezna a je příčinou degenerace lidstva.
Nedávný pr. teenagera cumiciho do tel., mijejiciho jednu a zároveň jdouciho pod další přijíždějící tramvaj je dostatečným důkazem jeho idiocie. Kdyby jej neměl, toto by se nestalo.
Hovorim vám – nakoniec ešte bude benefit, keď sa človek nenechal zmámiť sociálnymi sieťami.