Technologická a obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou nemá konce a byť obě strany pomalu směřují ke vzájemné dohodě, nechce Apple nic riskovat. Ostatně není divu, výjimka z cel se týkala pouze omezeného množství produktů a Tim Cook si nemůže být nikdy jistý, co americký prezident Donald Trump opět vymyslí. Z tohoto důvodu přesouvá až 30% výroby mimo Čínu, zejména tedy do Indie, kde byla výroby iPhonu již potvrzena. Není divu, vláda začíná podporovat nadnárodní korporace a jejich výrobu.
O iniciativě jablečné společnosti, která má za cíl přesunout část výroby mimo Čínu, informujeme již delší dobu. Není to však nic jednoduchého a Apple nesmí šlápnout vedle, jinak by riskoval, že vyrobený počet kusů nepokryje poptávku. Naštěstí to vypadá, že se věci začínají dávat do pohybu, jelikož jsou jablečné telefony podle indické vlády připraveny k exportu a tudíž prodeji v dalších zemích, zatímco doposud měly být prodávány jen v Indii. Některé zdroje dokonce tvrdí, že se do Evropy podívala první várka iPhonu 6 a 7, avšak k tomuto prohlášení se Apple nevyjádřil. Konec konců, Indie byla žhavým kandidátem již od počátku a ač bylo dosud zakázáno lokálně vyrobené telefony vyvážet za hranice, vláda popustila uzdu zahraničním technologickým gigantům a zmírnila jim podmínky. Ostatně, kromě iPhonu SE se má v zemi vyrábět také iPhone 6s, 7 a modely X a XR.
S nejnovější generací společnost pochopitelně nechce příliš riskovat, a tak zatím pokračuje ve výrobě v Číně, avšak podle nepotvrzených zdrojů to vypadá, že by se iPhone 11 v budoucnu mohl začít vyrábět v továrnách Foxconnu ve městě Čennai. – vývoz telefonů z Indie se vyplatí jak Applu, tak samotné vládě, podle níž bude celková hodnota zařízení exportovaných za hranice 1.6 miliard dolarů ročně. Podle ministra informačních technologií, Raviho Shankara Prasada, se na výrobě komponentů a součástek bude podílet také místní dodavatel jablečné společnosti, společnost Salcomp. Ta má údajně v jižní části Indie, nedaleko města Čennai, zbudovat nové továrny. Podle Prasada tato iniciativa zajistí práci 10 tisícům lidem během příštích 5 let a popožene místní ekonomiku. Salcomp chce do výroby investovat přes 20 miliard rupií, tedy 278.67 milionů. Pokud se však naknoec tento krok Applu vyplatí, hodlá Foxconn rozjet další dvě výrobní linky.
Těšíme se za ty stejný prachy…
Myslím si že za ještě větší než teď
I za Indické ceny?
Proc se Porsche Cayenne neprodava za slovenske ceny, kdyz se vyrabi v SK? Kdyz uz tomu nerozumis, tak se nevyjadruj. Pusobis pak jako hlupak.
Tvůj děda je hlupák.