Chytré hodinky, nebo chcete-li smartwatch, zažívají v posledních několika letech zlaté časy. Mezi lidmi jsou totiž čím dál oblíbenější, což potvrzují jejich strmě rostoucí prodeje prakticky po celém světě. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak může tento trend ovlivnit klasický hodinářský průmysl a obecně, jak jej zaběhlé obchody s hodinkami, které „vyrostly“ na klasice, vnímají? Přesně na tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích. O chytrých hodinkách jsme si totiž popovídali s Vlastimilem Nesvadbou z obchodu HELVETIA hodinky a šperky.
Ze všech stran slýcháme, že jsou prodeje chytrých hodinek na obrovském vzestupu a to de facto každé čtvrtletí. Je opravdu zájem o ně tak silný i z vašeho pohledu jakožto prodejce?
Ano. Prodejem hodinek se zabývám od roku 1997 a mohu potvrdit, že chytré hodinky jsou pro mne a vlastně celý hodinářský svět novým fenoménem. Jak to bývá i v jiných oborech, každé období má nějaký vývoj, jakousi křivku úspěšných a méně úspěšných let. Co zažíváme poslední rok je ovšem nová situace. Doposud jsme řešili různá období souboje quartz vs. mechanické hodinky – například 70. léta minulého století – nebo souboje oblíbenosti a úspěšných let mezi konečnými uživateli jednotlivých švýcarských výrobců. S nástupem chytrých telefonů se ovšem zájem lidí otáčí směrem k propojení těchto telefonů se zařízením, které nosíme na zápěstí. Chceme být „online“ vždy a všude a „zrcadlo“ na ruce je nejkratší a nejrychlejší způsob k tomuto cíli. K tomu si připočtěte zájem značného množství lidí o zdravý životní styl a jsme u důvodů, proč dle mého názoru zákazník zvolí Garmin či Apple Watch jako tu nejlepší variantu na svou ruku. Potřeba zobrazení samotného času se odsouvá na vedlejší kolej.
Jsou zvyšující se prodeje chytrých hodinek špatnou zprávou pro všechny prodejce klasických hodinek, nebo se mezi nimi nachází i tací, kteří si i přes narůstající oblibu smartwatch stále drží své standardní prodeje a tento hit se jich nedotkl?
Samozřejmě je stále dost zákazníků, kterých se má slova výše netýkají a jsem tomu rád. Stále platí, že například pro muže jsou kvalitní mechanické hodinky snad jediným možným a přijatelným šperkem na jejich ruce. Je to vizitka mé osobnosti. Nejen, že chci okolnímu světu ukázat, co je mi blízké, ale snad ještě důležitější je můj vnitřní pocit sounáležitosti se značkou, kterou jsem si zvolil jako nejvíce odpovídající mému životnímu stylu.
Oblíbenost smartwatches se určitě nedotkne švýcarských značek nejvyšší kategorie. Značky vyšších pater švýcarského hodinářského průmyslu jako například Rolex či Patek Philippe obliba chytrých hodinek určitě neovlivní. Existují ale také švýcarští výrobci, kteří na novou situaci reagují. Přišli na trh s vlastními smart produkty. Jako příklad můžu uvést značku TAG Heuer a jejich Connected. Na jaře příštího roku představí už třetí řadu a z vlastní zkušenosti na mojí prodejně můžu zodpovědně potvrdit, že zájem o ně byl v loňském roce a je i nyní obrovský. Totéž platí i o jejich oblibě.
Který výrobce klasických hodinek z vašeho pohledu na oblibu smartwatch nejvíce doplácí?
Které značky na to doplácí ať ukáže trh. Tuto otázku bych poněkud otočil. Já vidím jako geniální marketingový tah značku TAG Heuer a jejich ochotu se módní vlně přizpůsobit. Svými Connected ukázali, že umí ke značce nové zákazníky přivést. Skutečně to v praxi funguje tak, že přijdou na prodejnu zákazníci prohlédnout a vyzkoušet smartwatches. V nejednom případě ale zjistí, že chytré hodinky pro ně nejsou nejlepším řešením. Značce ale zůstanou věrní a odchází s mechanickým modelem. V případě značky TAG Heuer tedy smartwatches fungují jako dokonalá reklama. Původně hodinky nechtěli nosit vůbec – na čtení času mají přece mobil – ale pokud s nimi strávíte nějaký čas, vysvětlíte filozofii značky, získají na věc jiný náhled a koupí si přeci jen mechanické hodinky. Pokud by ovšem nebylo Connected, jejich kroky by na prodejnu určitě nevedly.
To je dost zajímavé. A co jiní klasičtí výrobci hodinek? Jsou spíše “zkostnatělí” a na trend smartwatch nechtějí naskočit, nebo se naopak snaží čím dál víc chytré prvky do svých klasických hodinek implementovat, aby se staly alespoň částečně pro smartwatch konkurenceschopné?
Čím výše se ve světe hodinek pohybujeme, tím méně se dotyčná značka zabývá úvahou na téma smartwatch. V současné době dvě asi nejvýše postavené značky jsem už zmínil. Brandy na podobné úrovni asi v budoucnu skutečně nebudou mít potřebu se tomuto trendu přizpůsobovat. Stále platí, že chytré hodinky jsou především sportovní doplněk a proto se úplně nehodí k společenskému použití. Nedokážu si stále ještě představit, že půjdu na slavnotní včeři nebo ples s Garmin hodinkymi na ruce. Podobně bych to viděl i u Apple Watch. Pokud vidím muže v dokonale padnoucím obleku s elektronikou na ruce, nepřijde mi to úplně v pořádku. Vypovídá to o jeho citu a vkusu použít tu správnou věc na správné místo. Baseballovou čepici by si na hlavu asi také nedal. Nebo ano ?
Na tom určitě něco bude. Zastavme se teď chvíli u Apple Watch a Garminu, které jste před chvílí nakousl. Právě tyto dvě „značky“ se dle mého těší ve světě smartwatch obrovské popularitě, přestože na to každá jde trochu jinak – ať už po stránce funkcí nebo designu. Vnímáte i vy jakožto zástupce obchodu s hodinkami strmý nárůst jejich obliby, který se projevuje v prodejích?
Všichni víme, že Apple je svět sám pro sebe. Každý si umí odpovědět, proč používá Apple produkty. Přesto musím na rovinu říci, že Garmin je ve světě smartwatches dlouhé míle před jakoukoliv konkurencí. Je bezesporu světovou jedničkou na trhu ve světě GPS navigací. Tuto skutečnost dokonale přenáší do vlastností Garmin hodinek. Před pár dny jsem absolvoval školení Garmin a musím říct, že co v současné době tyto hodinky dokáží měřit je pro mne až za hranou pochopení. Pokud ponechám stranou technické záležitosti, design je první věcí, která tyto značky odlišuje. Pro někoho jsou Apple Watch super v tom, jak vypadají, jinému může vadit jejich unifikovaný tvar a vzhled. Garmin se svými produkty v mnoha případech vizuálně přibližuje klasickým hodinkám a to dokážou někteří uživatelé ocenit. U nové řady MARQ navíc Garmin přechází do materiálu pouzdra a náramku, které doposud bývaly používány výhradně švýcarskými značkami, řekněme luxusnější úrovně.
A jak je to u Garminu s prodeji jednotlivých modelů? Platí tu, že suverénně nejvíce jsou prodávány nejlevnější modely a ty dražší se prodávají spíše svátečně, nebo je tomu jinak?
Řekl bych, že cena nehraje u zákazníka rozhodující roli. Svou specializací na konkrétní potřeby konečného uživatele dokáže Garmin velmi zaujmout, proto je cena produktu minimálně na druhém místě při rozhodnutí pro ten či onen produkt. Navíc má Garmin poměrně široký cenový záběr, na své si proto určitě přijde každý – ať máte připraveny tisíce či desetitisíce korun. Přirovnal bych to možná k trhu s auty. Někomu bude vyhovovat Hyundai, jiný potřebuje ke své spokojenosti Mercedes. Cena bude hrát roli pouze pokud máte finanční limit, přes který nejste ochoten překročit.
To dává určitě smysl. Vraťme se teď chvíli ještě k modelům MARQ, který jste zmiňoval výše. Jejich představení totiž zřejmě neuniklo žádnému fanouškovi smartwatch, jelikož jsou v mnoha věcech unikátní a zkrátka odlišné od konkurence. Jak těžké je podobné hodinky dostat do své nabídky?
MARQ je svou pozicí v celé kolekci Garmin úplně na vrcholu. Je to nový koncept, se kterým přichází Garmin úplně poprvé. Hlavní myšlenkou je poskytnout zákazníkovi luxusní produkt nejen použitými materiály v hardwarové části hodinek, ale také nadstandartními funkcemi v softwaru. Jedná se o produkty, které nejen cenou atakují tradiční švýcarské mechanické hodinky. Tomu také odpovídá tlak výrobce na prodejní místo, které může MARQ nabízet. Kromě MARQ řady platí stejná pravidla i pro dalších patnáct vyjímečných konkrétních modelů – Fenix 6 Sapphire, Vivomove 3 Luxe a Delta D2.
Co vše je nutné splnit, abyste se stali jejich oficiálními prodejci v Česku? Jaké jsou podmínky?
Prodejna musí splňovat velmi přísná kritéria selektivní distribuce. Nejen jasně daným sortimentem , který na prodejně musím mít, ale také lokalitou a určitou designovou úrovní. Samozřejmostí je odborně školený personál, technické zabezpečení prodejního místa i řešení mého e-shopu. Podmínek spolupráce ze strany distribuce Garmin je docela dost, odměnou je pro nás však možnost nabízet svým zákazníkům fantastický produkt. Stali jsme se kromě dvou značkových prodejen GARMIN v Praze jediným prodejcem v České republice. Je to pro tým HELVETIA hodinky a šperky odměna za práci, kterou děláme od roku 2011.
Jak probíhá kontrola těchto podmínek ze strany Garminu?
Žijeme v online světě, takže co vidí a cítí zákazník z Dolní Lhoty, vidí i lidé ve Spojených Státech. Kromě toho jsme v pravidelné komunikaci a kontaktu se zástupci Garmin Česká republika. Pro nás znamená možnost být jediným prodejcem výjimečných hodinek v České republice opravdu velkou čest. Velmi si toho vážíme a rádi bychom nabízeli opravdu TOP služby. Potom snad bude i mateřská firma v USA spokojena.
Takže v Česku model MARQ jinde než u vás a v pražském GARMINU oficiálně neseženu?
Ano, přesně tak. Existují tři prodejní místa v České republice na produkty popsané výše. Dva z toho jsou monobrand prodejny Garmin Česká republika, my jsme třetí prodejce. Nechci říct, že bychom se měli specializovat pouze na Moravu, ale díky pozici olomoucké prodejny na mapě republiky to možná nějakou roli sehrává.
Jak velký zájem je o tento model v Česku? Přeci jen, nejedná se o úplně levnou záležitost.
Jsme teprve na začátku spolupráce, na nějaké závěry je ještě velmi brzy. Nicméně můžu prozradit, že zatím největší zájem je o speciální jachtařské Garmin MARQ Captain. Svými vlastnostmi jako je například hlídání ukotvení lodě či funkce “muž přes palubu”, zobrazení odlivu či přílivu a spousty dalších technických vymožeností se zdá, že pro zákazníky se zájmem o jachtařství jsou tyto hodinky opravdu zajímavé. Pozadu nezůstává ani MARQ Athlete – dokáží měřit dobu regenerace a dosaženou úroveň VO2 Max na lunetě hodinek. Svým dokonalým zobrazením například běžeckých nebo cyklistických map vás skutečně nadchnout. Pokud je dáte na ruku, svou hmotností a tím jak dokonale sedí na ruce budete nadšeni. To musíte opravdu zažít, dost těžko je tento pocit slovně přenositelný. Proto máme na prodejně testovací kusy, abyste si mohl fyzicky vše otestovat. Pokud se rozhodnete pro koupi, dostanete nevybalený nový kus, je to podobné jako jste zvyklí při koupi nového telefonu.
Jaké jsou dle vás hlavní přednosti těchto hodinek? Proč byste je doporučili zákazníkům?
Úzká specializace. Garmin prozatím připravil “pouze” šest modelů MARQ, ale každý z nich je dokonale připraven pro své použití. Nechci se zde příliš rozpovídat o jednotlivých aktivitách a funkčnostech pro ně, protože na to zde nemáme dost místa. Garmin MARQ u každého z modelů připravil něco navíc a extra – at už se jedná o vojáky, dobrodruhy, jachtaře, letce nebo vyznavače rychlých vozů. Každý z těchto modelů má unikátní funkce pro svůj obor. A samozřejmě zůstávají všestranné sportovní a outdoorové funkce, na které jsem zvyklí.
Nejednoho našeho čtenáře bude určitě zajímat, jak je to vlastně se servisem podobných hodinek? Jsou tu nějaké autorizované opravny nebo se vše řeší v zahraničí?
Servis zajištuje Garmin Česká republika. My případnou servisní záležitost přijmeme na kamenné prodejně v Olomouci – zákazník může zaslat nebo doručit osobně – ale postupujeme ji na servis na Evropskou třídu v Praze.
Takže s opravami problém není, skvěle. Pojďme naše povídání zakončit poslední otázkou, která bude možná spíše pro věštce než vás. Mohou podle vás v budoucnu smartwatch zcela vytlačit klasické hodinky? Přeci jen, pokud jim budou designově podobné jako právě Garmin, dokáží nabídnout skvělou výdrž a navrch nálož chytrých funkcí, mohli by být lákadlem skutečně pro každého.
Možná jsem “stará škola” ale přesto, že jsem z MARQ řady doslova nadšen, si nemyslím, že smartwatches obecně v budoucnu úplně nahradí klasické hodinky. Věřím tomu, že přes usnadnění života – například bezkontaktními platbami přiložením hodinek k platebnímu terminálu – si stále budou mechanické hodinky hledat cestu k srdci zákazníka. Jak ale ukazují poslední roky, historie švýcarských značek trvající ve většině případů víc než 100 let znamená pro dost lidí stále něco, co lze těžko popsat. Jsou chvíle, kdy jsou prostě klasické hodinky na zápěstí vhodnější. Ale už jen ta možnost volby je přece fantastická. Možná ještě před deseti lety jsme ani neměli ponětí, co všechno vůbec hodinky můžou znamenat.
Že je Garmin daleko před Apple Watch bych určitě souhlasil. Když nic jinyho, tak aspoň vydrží na baterce pár týdnů a ne jeden den a pokud se týká možností záznamu sportovních aktivit, tak o tom se ani nemá cenu bavit.
Hele, Kejpiku, a kolik tydnu vydrzi na baterce tvuj mobil? Nebo jsi ta zhnily dat vecer hodinky na stojanek?
Garmin dela sportovni hodinky a vzhledem k tomu, ze vetsina lidi nesportuje v pokoji vedle zasuvky, tak jsou jim hodinky co vydrzi pul dne trackovani k nicemu.
Srovnávat dva odlišné segmenty je na pováženou.
Nemyslim si, ze se jedna o odlisne segmenty, kdyz cely trh vcetne cinanu nabidne to same, ale v kvalite je rozdil a tu apple nezmenil od apple watch 0
Mobil mi vydrzi zhruba 2 dny, nechapu, jak to souvisi s vydrzi hodinek. Hodinky obcas nesundavam cely den z ruky, ano dokonce s nimi i spim, protoze mi sleduji spanek.
Problém je, ze Garmin měří další věci ve spánku, takže pokud na noc hodinky odložím, ochudím se o tato data. Takto navíc nemusím hodinky neustále sundávat a nasazovat a každý den nabíjet. Z tohoto pohledu je Apple mimo. Navíc jsou kompatibilní pouze s iPhone, takže Apple watch jsou pro většinu lidstva nepoužitelné 😎
Výdrž baterie svědčí o tom, že ty hodinky vlastně nic nedělají… Osobně jsem je testoval a spokojen jsem nebyl. Tenhle článek je reklama na dřevěného koně…..
Tak hele na co potřebujete kurva mít nabití hodinky tejden. Já Apple Watch mám series 5 a nestežujusi protože jsou super a vzhledově Garmin je o proti Applu úplný rošláplí hovno
To ale není otázka technologické vyspělosti, ale obyčejného použití jednoduchého displeje, který prostě nežere ….. ale také nezobrazuje. Takže to je otázka volby. Kdyby Apple nechtěl to nejlepší na displeji, tedy OLED, tak s tím “inkoustem” vydrží týdny taky. Podle mého názoru je idea o předstihu Garminu hodně reklamě nadnesená, protože reálně ty hodinky neumějí navíc nic, řadu funkcí co má Apple nemají, s telefony zdaleka nekomunikují v tak širokém záběru jako AW s iPhonem a td.
Prostě Garminy jsou především jiné, jsou to primárně sportwatch ve všech ohledech. Apple Watch jsou typické univerzální SW.
Dík za tenhle rozhovor. Je mi příjemné, když odborník potvrzuje můj názor nejen na značku Garmin, ale i na význam hodinek pro muže jako určitého „šperku“. Apple Watch je pro mě výborný artikl jako doplněk telefonu i jako dostačující sporttester (nahrazuje mi dosluhující Suunto). Nicméně jako „společenské“ hodinky používám kvalitní švýcarské duální Certiny
Garmin je daleko pred Apple rika jejich prodejce:
A proto se Garminu prodava desitky milionu kusu rocne tak jako AW. Ach jo. To je tak kdyz ma nekdo vyhradni zastoupeni pro ČR ztrati soudnost a nevidi si do huby.
Mno, pokud je meritkem kvality pocet prodanych kusu, pak je s prehledem nejlepsi Xiaomi MiBand 2.
Tento článek není nic jiného než reklama ve formě rozhovoru. Já prodávat hodinky jako pan Nesvadba z Helvetie, tak samozřejmě budu mluvit o značce, kterou prodavam a vychvalim ji do nebe. Btw je zvláštní, ze si pan Nesvadba z Helvetie všiml až poslední rok, ze smartwatche jsou na vzestupu, když v hodinarskem světě se nemluví o ničem jiném a taky to ze AW jsou nejprodávanějším hodinkami na světě vůbec. Stačí se podívat v březnu na Baselworld a zjisti se, ze každý rok vystavuje méně a méně značek. Samozřejmě ze s hodinkami Suunto a Garmin na ples jít nemůžete, ale s AW s vhodně zvoleným paskem je to paráda a k obleku se hodí.
Tak na hasičský ples u vás na vsi s AW jít můžete. Jinde taky, ale budete za burana.
I do rakve si muzes vzit aw. Jen nevim k cemu ti budou. Kdyz uz nikam pozde neprijdes :-D
Patrik: Samozřejmě. To je na vkusu toho kterého soudruha, co si kam vezme.
Osobně si myslím, že tam určitý rozdíl ve vydrži ve prospěch Garmin u bude. Ale obecnou pravdou je to, že Garmin má také omezené funkce, např. nemá hlasového asistenta. Pokud u běžných SW s Wear OS vypnete asistenta, gesta, dáte vhodný AOD ciferník, na mobilu omezite notifikace (některé levné SW je mají omezené už z výroby, dobré vědět pro srovnávání), vypnete wifi a aktualizace, snížíte jas na úroveň garminovskeho transreflexivniho displeje, atd. dostanete se z 1,5 na téměř 5 dní. Kdo by to ale chtěl…
Za totálního burana je u mě člověk, který toto řeší. Je mi jedno jestli má někdo pod rukávem AW nebo TAG Heuer, ale když otevře pusu a řekne něco v tomto smyslu, je z něj oficiálně ubohý maloměšťák. Tyhle lidi si ale většinou ani neuvědomují, jak hluboce pokleslí jsou a jak jimi každý slušný člověk pohrdá.
Aha, mam Garmin Fenix 6 a obcas bych je nejradeji hodil o zed. OS v hodinkach bohuzel nedelal dobry UXak ani programator. Menu obcas psycho, uzkou specializaci nikde nevidim – proste sportovni hodinky co maj chtej vsechno, ale nastavit neco je na cely den nebo to proste nejde. Bohuzel obsahuje dost chyb a napr. presnost GPS je taky spatna. Mozna v tymu neni ani nikdo kdo s nima obehl fabriku. O aplikaci bych mohl napsat knihu, staci (jen registrovani) precist Garmin forum. Mozna kdyby bylo otevrene i pro lidi co nemaj ucet, tak Garmin doted prodal sestky tak 3x. Treba ted app uz tak 3 tydny po kazdem startu chce znova registrovat hodinky jak po nakupu. Fix nikde. Clanek jsme cely necetl, tak kdyz sorry, ale uz podle nadpisu to bude spis reklama nez nejaka zkusenost…
Já mám garminy zaregistroval jsem se úplně v pohodě, apka je sice trochu preplácaná, ale není to nic hrozného, když mi někdo volá vim o tom, když mi na mobil přijde jakékoli upozornění vím o tom, telefon mám v kapse, tak nepotřebuji hodinkami
Já mám garminy zaregistroval jsem se úplně v pohodě, apka je sice trochu preplácaná, ale není to nic hrozného, když mi někdo volá vim o tom, když mi na mobil přijde jakékoli upozornění vím o tom, telefon mám v kapse, tak nepotřebuji na emaily odpovídat přes hodinky. Můžu s nima platit, rozhodně by mě nebavilo nabíjet je každý večer. Co umí aw tak úžasného co Garmin neumí…..
Tak s Garminem na ples….řady jako Venu, Vivoactive 3-4 už vypadají vkusně a jsou také dostatečně malé že se k obleku docela hodí
Ja skoncil j apple watch 3 a nehodlam dale pokracovat u apple. Pokud 6 nebude o 300% jinde
Martin
Jsou to naprosto odlišné segmenty. Garmin dělá sporttestery s mimojiným důrazem na výdrž. Apple dělá prodlouženou ruku k mobilu.
Nemá prachy. To je celý.
OMG porovnávat Apple Watch se švýcarskýma hodinkama je asi jako porovnávat Spotify s Netflixem nebo pokud chcete jednodušeji, čokoládu s chipsy. To s tím designem je celkem blbost. Jinak AW a Garminy jsou taky určený pro jiný zákazníky. aw jsou univerzální hodinky pro studenty a nárazový sportovce, Garminy jsou spíš sports tracker se supr výdrží. Ale někteří pořád porovnávají nesrovnatelný.
Naprostý souhlas, s G nemohu telefonovat, neodešlu sms, to jsou pro mne základní funkce bez nichž chytré hodinky nedávají smysl. G jsou bez těchto funkcí jen předražený sport tracker pro velice úzkou komunitu lidí. A mimo jiné u mladé generace se řeší, že málo sportují takže pro koho tedy jsou???
Nabízí i e-shop hodinky365
A kto ze je ten perlic?
Pan v rozhovoru ma pravdu, sam mam Fenix 5x pres 2r. Stale vydrzi cca 10d, sportovni aktivity merim cca 3-4x tydne. Nabijet hodinky kazdy den, je proste nesmysl.
A mobil si dobijíte také jednou do týdne?
Starou snad nedobijiš každý den? No pokud ne, tak pozor na souseda s jabkama
Mam to takto … AW jako prodlouzenou notifikaci na ruce, ale na jednani a do spolecnosti s poradnou klasikou. Nekdo to tu psal, ze je to buranstvi a kdyz si k tomu to pako nalepi jablicko na auto, tak buran s vykricnikem. Uz aby mel iPhone AOD, pak pujdou z domu. Srovnavat s Garminem je blbost.
Tak tohle je PR článek, jak vyšitý. To není o zkušenostech nebo o porovnávání. Jen marketingová vata. Ohledně prodejů a ziskovosti jsou AW světelné roky před Garminem. Mimo jiné, kdysi auto navigace od této firmy šla do kýble a raději jsme používali navigaci v mobilu. Momentálně si myslím, že navigacím Garmin odzvonilo, tak se chytá chytrých hodinek. Jinak pohled tohoto trpaslíka lze srovnat tržbami: Garmin 3,3Mld dolarů oproti Apple 258 Mld dolarů. A ještě k té vizáži AW a obleku. Nemám s tím problém. Pokud zvolím černý kožený pásek, jsou AW nesrovnatelně lepší než nějaké zlaté mechanické kýčovky.
Je tvym nezadatalnym pravem prezentovat svoje senochrupstvi …
Navigacím Garmin určitě neodzvonilo, jsou v tom opravdu jedničky, stejně tak v malé avionice, kde je navigace již nedílnou součástí. Po desetiletí vedou tento trh. A obraty jsou úplně jinde než v prodejích hodinek. Osobně si myslím, že zkušenosti s navigací a telemetrií skutečně Garminovi dovolují být o něco vpřed i v hodinkách a hlavně těch sportovních. Ale pro normálního uživatele rozdíl nebude asi drasticky. Taky si je potřeba uvědomit, že Garmin SW jsou omezené ve srovnání třeba s běžnými Wear OS hodinkami. Řádu funkcí – jako třeba asistenta, WiFi, nebo pokročilou práci s notifikacemi – ani nemají. To se pak srovnává nesrovnatelné. Já to osobně vidím jako trochu specifický produkt, vhodný pro jiné lidi, než AW nebo Wear SW.
Navigace je v dnešní době přežitek, 95% populace to má v mobilu, tak proč něco takového kupovat???
řekl bych, že srovnáváme nesrovnatelné. Apple Watch jsou zajímavé především pro tu spolupráci s telefonam, daty a podobně, Sportovní data jsou jaksi navíc. Garmin js pouze sportovní měřák, takže se jaksi nemůže rovnat svojí užitečností.
že je Garmin o parník před Applem je stejný nesmysl, jako říkat že bagr je o parník před normálním sedanem protože umí hrabat. Obecně hodinky pracující s rozhraním Wear OS fungují hůře. Mám dobré srovnání, máme doma oboje. Jde o funkce které využijete či nikoli. Sledování přílivu je bomba, ale pokud jste lyžař je Vám to na pendrek.
Přečetl jsem celý článek, abych se konečně dověděl v čem přesně jsou Garmin hodinky o míle daleko před konkurencí z Applu a co že to umí měřit a Apple Watch to neumí, a bohužel jsem se do nedočetl. Takže opět jen clickbait nadpis.
Za mne teda na ples nepatří žádné smartwatches, nýbrž klasika – společenské analogy 😅
Čo sa týka mechanických hodiniek, tak súhlasím úplne so všetkým čo tu bolo napísané a dlhé roky skúsenosti sú poznať. Ale čo sa týka smartwatch…. :-). AW prioritne robia spoločnosť mobilu, dôkážu prijať a uskutočniť hovor , prijať a písať správy, diktafón, SOS, EKG, ciferníky, stačí púzdro a ich odolnosť sa doslova násobí a ako už niekto písal, stačí okresať jas, pár animácii a podobne a ich vydrž sa tiež násobí. Je toho mraky. Kamoš má neviem presne ktoré garminy, cenovo okolo 8t, keď sme od rana hodinky aj seba zapriahli, pustili GPS a ostatne merania, tak garminy nevypadali po 12hodinach že by mali energiu na dalších pár dni, na AW mi ostávalo cez 30%. Takze tak.