Apple Pay nebude zřejmě již brzy v některých evropských zemích jedinou možností, jak platit přes Apple Pay u platebníchh terminálů. V sousedním Německu totiž schválili na konci týdne zákon, který nařizuje, aby technologické společnosti umožnily využívat NFC čipy v jejich produktech i pro digitální peněženky konkurenčních firem. Applu tak nezbude nic jiného, než přístup k NFC, které pro platby doposud využívalo jen Apple Pay, povolit a do německých iPhonů tak vpustit konkurenční služby.
Přestože není Apple v nově přijatém zákoně přímo jmenován, je jasné, že cílí primárně na něj, jelikož konkurence přístup k NFC čipům pro platby poskytuje již řadu let. Právě za absenci této možnosti byl kalifornský gigant v minulosti již mnohokrát ze stran bank kritizován a dokonce i vyšetřován příslušnými úřady, přičemž jedno šetření probíhá pod hlavičkou Evropské unie i nyní. Jeden z největších honů na Apple kvůli Apple Pay započal v roce 2016, kdy se do něj kvůli nemožnosti využívat NFC čip pustily tři největší australské banky, dle kterých byla tato věc nelegální. Soud jim však za pravdu nedal a ty tak musely nakonec přeci jen přejít na Apple Pay. Nicméně v Německu je nyní situace zcela jiná, jelikož tam už je vše “odklepnuto”. Apple tak může těšit alespoň to, že za přístup k NFC může vyžadovat “přiměřený poplatek”.
Schválení zákona proběhlo tak rychle, že jeho přípravu prakticky ani nestihla média zaznamenat. Překvapený je z této skutečnosti i samotný Apple, který se k němu vyjádřil slovy: “Jsme překvapeni, jak náhle byla tato legislativa zavedena. Obáváme se, že by návrh zákona mohl být škodlivý pro uživatelský komfort, ochranu osobních údajů a bezpečnost finančních informací.” Dle jeho slov se tak zdá, že se proti zákonu nebude snažit jakkoliv bojovat a zkrátka se mu podvolí. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jaké problémy v této zemi v minulosti měl (například loňský několikaměsíční zákaz prodeje vybraných iPhonů v Online Storu), je jeho strach pochopitelný.
Mnozí odborníci již vyjádřili přesvědčení, že podobné zákony zavede po vzoru Německa i spousta dalších evropských zemí. Ve výsledku by se tak mohla z Apple Pay stát spíše doplňková platební služba, což by Apple zřejmě nepěkně pocítil na příjmech z něj. Jak se celá situace vyvine však ukáže až čas a vývoj situace v Německu.
Z toho může být kuriózní polízanice. Představte si, že teď banky z Apple Pay odejdou, ale díky zákonu budou mít přístup do iPhonu přímo.
Apple ztratí kontrolu nad vlastním produktem.
EU žeru. (ironie)
Presne, ale je pravda, ze je to svinarna zablokovat nektere sluzby jen pro sebe, ja rad budu vyuzivat apple pay, proto ze nikdy jsem nazil takovy spoleh
Hlavne tohle jako uzivatel potrebuji,
Ted mam vsechny platby na dvojite kliknuti .
Abych mel od kazde banky jinou appku , dekuji nechci .
Prave toto na apple zboznuji, sice je ten jejich system misty omezujici ale donuti to cloveka mit ve vecech system, a neni to pak v takovem bordelu jako android .
Presne jsi to napsal, v necem omezujici, ale v necem to ma rad. A jen musis hodit sve priority
Idioticke rozhodnuti. Apple Pay nema konkurenci a tohle je pro uzivatele krok zpet.
Co neumíme,znárodníme
Cas ukaze zda uzivatel bude pouzivat AP nebo prejde.
Banky to chteji, ale nevidim jediny duvod ve vyuzivani tretich stran k placeni
Ako bolo naznačené v článku, Apple má z AP zisky. Takze je možné, že to banky niečo stojí, výhodou vlastného riešenia by boli nižšie náklady.
ako sa pise v rozhodnuti..apple moze za tento pristup k nfc chipu pozadovat poplatky… ak tam uz ziadne regule nie su, apple nastavi poplatky tak ze si to banky hned rozmyslia :) aaa tak je to spravne…
Neskutečná kravina.
Nevidím důvod mít dalších x aplikaci ,jen protože banka má potřebu udělat nefunkční aplikaci 🤷🏻♂️
Viz jak uživatele androidu nadávají na aplikace bank ,když nemají google play.
A musí platit přes podobné kraviny.
Děkuji nechci.
Jakých X aplikací? Na přidání karty do Wallet stejně potřebujete bankovní aplikaci své banky. Systemově je rozhodně prostor pro to, aby celá flow místo cesty telefon–terminál–Apple–banka fungovala napřímo bez Applu jako mezičlánek. Otevřít NFC není ani tolik potřeba (i když bych to na mnoho dalších účelů uvítal spíš), stačí bankám poskytnout API na sandboxovanou podporu správy karet, kterou integrují do svých aplikací. Vše může přes Wallet fungovat dál – to se přece přímo nabízí, kdejaký kupón, letenka nebo kartička třetích stran jde do Wallet přidat celkem jednoduchým, existujícím API. Po přidání karty už to může klidně fungovat jako hloupá nálepka – cesta za platebním terminálem už mě ani Apple trápit nemusí.
Na přidání karty potřebuju jen tu kartu a žádnou aplikaci. Apple pay je super a i Androidu se dnes ukazuje, že mít vlastní platební aplikaci je slepá cesta, viz. Air Bank nebo Sporitelna, který původně měly svoje řešení, ale přešly na Google Pay.
Co to meles? Pouzivals nekdy apple pay?
Co to meleš za sračky? K čemu přesně potřebuji tu aplikaci? Já ani aplikaci své banky v telefonu nemám a i tak mám v AP čtyři karty. To mi vysvětlíš jak?
Já ale nevidím důvod, proč bych měl zůstat u banky, která se rozhodne od Apple pay udělat (a že to zkusí). Informace o tom, kolik vlastně banky platí se mi nedaří snadno najít, ale pokud je toto: „In the US, issuers must pay 0.15 percent of a credit card transaction and 0.5 cents for each debit card transaction, and 7 cents to Visa and 50 cents to MasterCard for each card that is added to an Apple wallet.“ Alespoň z části pravda, tak banky zaplatí doopravdy hodně peněz a i extrémně vysoký jednorázový poplatek se s výdaji na vývoj vlastního řešení může brzy vrátit.
Já sám jsem na rok odešel od airbank, protože měli jen vlastní, sice dobře fungují, ale vlastní řešení, a raději jsem využíval Monetu a Revolut s Google pay, který funguje prostě líp. Teď, když už má Google pay jsem zpět. Ale je to věc každého. Třeba by díky tomu mohl na iphone přijít Google pay, který je levnější, a všechny karty by také obstojně sjednotil. Třeba by ale bankám došlo, že zákazník chce jen Apple pay a tak mu ho ponechají. Líbí se mi možnost si vybrat, ale že do toho Německo Apple tlačí je minimálně pochybné. Tlačit k otevření NFC má Apple zákazník, ne stát či nějaká argsnizace.