Technologičtí giganti to v poslední týdnech nemají lehké a kromě obav z narušování soukromí uživatelů se na jejich hlavu snáší také nepříjemnosti týkající se vztahů s Čínou. Nejedna ze společností si udržuje vřelé vztahy s východem právě podřizováním se tamní vládě, zaváděním nejrůznějších regulací a obecně dodržováním jakýchsi nepsaných pravidel. Z tohoto důvodu mělo proběhnout slyšení před kongresem Spojených států, kde by se společnosti hájily a vysvětlily, jak se věci mají. Apple se však nezúčastnil, a stejně tak slyšení zazdili i představitelé aplikace TikTok.
Nepokoje v Hong Kongu, čínská cenzura a nespočet nařízení čínské vlády, která technologickým gigantům dávají jasně najevo, jak mají k citlivým tématům přistupovat. Tedy v případě, že chtějí v zemi stále podnikat a nechtějí být terčem dalších regulací. V posledních týdnech se problémy jen hromadily, a proto kongres Spojených států uspořádal slyšení, kde měly společnosti obhájit své činy a sypat si popel na hlavu. Ne každá z oslovených společností se ale zúčastnila a setkání se vyhnul jak Apple, tak aplikace TikTok. Největší problém s absencí představitelů měl senátor Josh Hawley, jenž byl jeden z iniciátorů slyšení. Podle něj jak jablečná společnost, tak TikTok reprezentují totéž nebezpečí, a to jsou příliš vřelé vztahy s Čínou, za něž často platí daň právě koncoví uživatelé.
TikTok & Apple getting the empty seat treatment for @HawleyMO's hearing on China & data security pic.twitter.com/dijYVgRCgK
— Cristiano Lima (@viaCristiano) November 5, 2019
Jelikož je TikTok původem čínská aplikace, operující také ve Spojených státech, obává se senátor především narušení soukromí, potenciálních krádeží dat a také problémů týkajících se lidských práv. Když přišla řeč na Apple, zmínil Hawley především kompromisy, jichž musela jablečná společnost dosáhnout, aby na čínském trhu mohla fungovat a podnikat. Sice vyzdvihl bezpečnost zařízení a zodpovědný přístup společnosti k otázce soukromí uživatelů, ale i přesto se podle něj jedná o možnou hrozbu. Zejména se obává toho, že se kvůli zisku Apple vzdá svých předchozích slibů a podřídí se čínské vládě. Konec konců, stačí se podívat na události uplynulého měsíce, jako bylo odstranění protestní aplikace z App Storu nebo oficiální prohlášení Tima Cooka, kde se zastával hongkongské policie. Uvidíme, zda se Apple poučí a přistoupí k této problematice čelem, nebo se brzy dočkáme další nepříjemné kontroverze.
Tak čínský 🐲 asi nebude první, před kým se Tim Apple ohnul 😎.
Přesně tak, nejspíše bude mít s Čínou “vrelejsi a teplejší” vztah než je uváděno. Ostatně, co by pro prachy neudělal, ze!
Jinak, napr. z pohledu kauzy FaceID mi zrovna nepřijde pravdivé, ze Apple dbá na bezpečnost zařízení a má zodpovědný přístup k otázce soukromí uživatelů! Navíc, když hrál mrtvého brouka při eliminaci kauzy.
Vůbec se Apple nedivím, že nechce přijít o více jak miliardový trh. Pokud by se přestal řídit svými obchodními zájmy asi by to pro nej nebylo dobré. Ostatně politické zájmy bývají vrtkavé, zatímco busoness má jasná pravidla.
Není divu, s análním alpinismem (s mnohokráte opakovaným tam i zpět ;) má Tim zajisté více jak bohaté zkušenosti :-D