Uživatel iPhonu nemusí být bůh ví jaký profesionál, aby jej uměl používat. Právě to je věta, která mi občas leze krkem. Když už si někdo koupí zařízení za několik (desítek) tisíc korun, tak by měl jednoduše pochopit, že se nejedná o mobilní telefon, který umí psát zprávy a telefonovat. Na Applu je jednoduše nejlepší jeho ekosystém – vše společně funguje naprosto perfektně a pokud vlastníte jediné zařízení od Applu, tak jste ani zdaleka nevyužili jeho celkový potenciál. Dle mého názoru by si každý uživatel, který iPhone vlastní, měl zjistit alespoň některé základní funkce, které mu mohou ulehčit každodenní život. Pro někoho je iPhone pouhý módní doplněk, avšak s tímto úhlem pohledu se nijak nemohu ztotožnit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 9 věcí, které profesionální uživatel iPhonu nikdy nedělá.
Nesprávné chování k baterii
Pokud se chováte nesprávně k baterii vašeho iPhonu, tak lze tento prohřešek přirovnat k tomu, když vozidlu dáte „napít“ na studený motor. Jednoduše se to nedělá, a to hned z několika důvodů. Baterie se špatným zacházením, stejně jako ostatní spotřební produkty, opotřebovává mnoho rychleji. Proto byste se k ní měli chovat dobře a nikterak ji nepřetěžovat. Jeden z tipů pro udržení dobré kondice baterie je aktivaci funkce Optimalizované nabíjení baterie – více o této funkci se můžete dočíst v článku, které přikládám k tomuto odstavci. Zároveň byste v létě neměli baterii příliš zahřívat, aby nedocházelo k vysokým teplotám. V zimě byste se také měli vyvarovat používání v extrémních mínusových teplotách.
Používání necertifikovaného příslušenství
Jakým způsobem můžete co nejrychleji odrovnat váš iPhone? Používáním necertifikovaného příslušenství. Pokud jste si zakoupili nový iPhone, který může vyjít na několik tisíc korun, tak byste se rozhodně neměli bát ani investice do originálního, či certifikovaného MFi příslušenství. Sice na neoriginálním příslušenství můžete často ušetřit nemálo peněz, avšak několik stovek ušetřených korun se rozhodně nevyrovnají zničenému zařízení za několik tisíc korun. Při nakupování příslušenství se tedy poohlížejte po originálních kabelech, nabíječkách apod., anebo alespoň po příslušenství s certifikací MFi (Made For iPhone).
Nenastavení tísňových služeb a funkcí
Určitě už jste si na našem magazínu všimli všemožných článků, ve kterých jsme vám oznámili, že se jablečným hodinkám podařilo zachránit další lidský život. I přesto, že jsou Apple Watch čím dál tím rozšířenější, tak je někteří příznivci Applu stále nemají. To ale ničemu nevadí, jelikož i ve vašem iPhonu se nachází tísňové funkce, které vám mohou v těch nejhorších případech pomoci. Pro všechny uživatele je k dispozici možnost rychlého zavolání záchranných služeb – stačí podržet tlačítko (u novějších iPhonů kombinaci bočního tlačítka a tlačítka hlasitosti) k vyvolání prostředí k vypnutí iPhonu. Tady už se poté nachází posuvník Tíseň SOS. Jeho posunutím ihned vytočíte tísňovou linku 112. Další úroveň je využití tzv. Zdravotního ID, které může například lékaři rychle říci mnohé o vašem zdravotním stavu. Zdravotní ID si můžete nastavit v aplikaci Zdraví. Zde stačí kliknout na ikonu vašeho profilu vpravo nahoře, a poté zvolit možnost Zdravotní ID.
Čištění iPhonu nevhodnými prostředky
Displej a všeobecně tělo iPhonu je jednou z nejnehygieničtějších věcí, se kterou se můžete v životě setkat. Říká se, že displej iPhonu je dokonce méně hygienický, než prkýnko na veřejných záchodech. Většina z vás určitě iPhone čas od času očistí, avšak je nutné zmínit, že ne všechny mycí prostředky mohou iPhonu prospívat. Zapomeňte na okenu, dezinfekci či jiný roztok. Nejlépe vám poslouží čistá voda a čistý mikrovláknový hadřík. Je důležité, aby byl hadřík co možná nejčistější – nečistoty v hadříku by totiž mohly displej iPhonu poškrábat.
Vypínání aktualizací
Každý správný uživatel chytrých zařízení ví, že aktualizace se jednoduše nevypínají. Mnoho lidí si myslí, že aktualizace způsobují zpomalování starších zařízení, avšak většinou za to může spíše špatná kondice vaší baterie. Součástí aktualizací jsou jak nové funkce, tak ve většině případů také opravy všemožných bezpečnostních chyb, které by mohl kdokoliv využít proti vám. Aktualizaci můžete vynechat jen tehdy, pokud přichází na scénu zbrusu nová verze iOS a chcete mít jistotu, že budou všechny aplikace a funkce 100% fungovat. V tomto případě se vyplatí počkat, dokud nevyjdou další verze iOS, které opravují prvotní chyby. Automatické aktualizace můžete zapnout v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru.
Opravy v neautorizovaných obchodech
Pokud se vám podaří váš iPhone nějakým způsobem poničit, například pádem na zem, anebo zkrátka a jednoduše začne dosluhovat baterie, tak byste neměli využívat oprav v neautorizovaných obchodech a už vůbec ne tehdy, pokud je vaše zařízení ještě v záruce. Pokud neautorizovaný servis provede ve vašem zařízení nějaké opravy, tak automaticky přijdete o záruku. Zároveň nemáte jistotu, že servis používá originální díly. Možná tedy můžete u neautorizovaných servisů ušetřit několik stovek, avšak využitím špatné baterie můžete nenávratně poškodit celé vaše zařízení a v případě neoriginálních displejů se často setkáváme se špatným podáním barev apod.
Používání jednoduchého kódu obrazovky
0000, 1111, 1234 a další číselné kombinace rozhodně nepatří mezi nejlepší kódy obrazovky. Je nutné si uvědomit, že pokud by vám někdo vaše zařízení odcizil, tak první kombinace, které se pokusí zadat k odemčení zařízení, budou ty nejjednodušší. Pokud tyhle kódy obrazovky používáte, tak byste je měli okamžitě změnit. Rozhodně byste nechtěli, aby si mohl kdokoliv, kdo telefon najde, prohlédnout vaše fotografie, zprávy, poznámky a další citlivé informace. Rozhodně se tedy vyvarujte používání jednoduchého kódu obrazovky. Kód obrazovky můžete změnit v Nastavení -> Face ID (Touch ID) a kód -> Změnit kód zámku.
Nečištění Lightning konektoru
Mnoho mých kamarádů si v poslední době stěžovalo na to, že jim přestal fungovat nabíjecí Lightning konektor, popřípadě že má špatný kontakt. Většina z nich už začala pronášet slova typu „Apple už není kvalitou to, co býval“, a podobně. Když jsem jim však řekl, že je velice nepravděpodobné, aby přestal z ničeho nic fungovat nabíjecí konektor, a že jej mají prvně zkusit vyčistit, tak často nevěřili. Uvnitř malého nabíjecího konektoru se dokáže zachytit tolik prachu, že se vám o tom ani nezdálo. Osobně konektor čistím opačným koncem jehly, dávejte ale pozor na to, abyste uvnitř konektoru nepoškodili styčné plochy.
Vynechávání záloh
Lidstvo se v případě záloh dělí na dvě skupiny. První skupina pravidelně zálohuje a druhá ještě nepřišla o všechna svá data. Zálohovat by měl rozhodně každý z nás, protože nikdy nevíte, co se s vaším zařízením může za minutu stát. Stačí, abyste jej špatně pustili na zem, může se poškodit základní deska a je konec. Všechny vzpomínky, fotky, poznámky a další data mohou být rázem fuč. Rozhodně se proto vyplatí investovat alespoň 25 korun měsíčně za větší úložiště na iCloudu, kde si můžete nechat automaticky pravidelně vaše zařízení zálohovat. Pokud je vám líto obětovat „jedno pivo“ měsíčně, tak stále můžete ručně zálohovat ve Finderu na Macu, či pomocí iTunes ve Windows. Nastavení záloh na iCloud najdete v Nastavení -> vaše jméno -> iCloud.
Neoriginalni prislusenstvi mi muze znocit telefon, tak ja si ty tvrzene skla nebudu kupovat, kryty od vetvi a ty kabely, za ktere jsem dal misto 12k do 1k, ktery rozhodne nemuze znicit, pouze spomalit nabijeni, nabijecka, to je jina, tu rozhodne nejlepe original, nebo aspon jineho lvalitniho vyrobce nabijecek.
Souhlasím, také to tak řeším.
Co je to zase za blbost, nepoužívat neoriginální kabely? Pardon, ale já mám iPhone 6s, někdy použiju originální, někdy necertifikovaný z Číny a je to OK. Na kabelu se dá poznat, jestli je OK nebo ne.
Benny: Samozrejme ze jde poznat jestli je kabel OK. Jiz zmineny Sunnysoft mintrklamoval kabel, ktery mi nabijel iPse, ale uz nenabijel iPad Air2 ;)
S obsahem článku obecně souhlasím. Pokud jde o příslušenství neoriginální, či necertifikované, bylo by dost stupidní, kdybych ho používal ve spojitosti s telefonem za více než 30 tis. Kč. Nakupovat levné elektronické doplňky od asijsých dodavatelů se však v jiných případech (kde o nic nejde) nezdráhám, ostatně tato praxe je běžná u mnoha tuzemských prodejců.
Konektor čistím dřevěným párátkem. Kovem nikdy.
Přesně tak. Kovem nebo jehlou nikdy. Já to čistím plastovým šťourátkem z kapesního nože.
To jsou zabavne kecy.
A jeste zabavnejsi je zjisteni, ze by snad nekdo bral ty blaboly vazne.
Nechapu to saskovani kolem baterky. Korektni nabijeni baterie zajistuje nabijeci obbvod telefonu a uzivatel se o to nemusi nijak starat.
Naco proboha resit nejakou baterku ve smartphonu, kdyz mi zdechne, za 250 koupim novou (nebo za 160 z Ciny), pomoci kytaroveho trsatka oddelam dekl a baterku vymenim, netusim, proc to kvuli takove trivialite tahat nekam do servisu.
Blaboleni o certifikovanych kabelech a nabijeckach je taky vyzivne. Co boha chcete resit na kabliku? Za dvacku koupim libovolny USB kablik v tescu a vystarano. Nabijecky dtto, vzdyt to jsou jenom traficka s primitivnim USB cipem, ktery se ridi napeti. Zbytek resi nabijeci obvod v telefonu. Funguji vsecky, vcetne posledni zaprasene cigaretove nabinecky z benzinpumpy.
Heh, plna huba kecu jak je japko jednoduchy bezudrzbovy nastroj, pak se kolem toho kramu ma tancovat jak kolem prvorozeneho syna…
V klidu. Už nadpis jasně píše, že článek není o vás.
No to je taky názor. Takovej hospodskej, ale proč ne. Nejlevnější čínský nabíječky jsou bezva adrenalín. Každopádně oceňuji tvou zručnost při otevíraní iPhonu trsátkem!
Nebo že za zpomalení přístroje může baterka.. Leda u Applu který úmyslně starší stroje pribrzdi, po aktualizaci… :’D
Áno môže. Už neraz som opravoval iPhone ktorý sa zasekával, bola zlá batéria. Ďalej som menil batérie kvôli tomu, že naozaj pod 80% kapacity batérie s ignorovaním obmedzení sa pri zapnutom GPS niektoré modely okamžite reštartovali alebo dokonca sa pri vyššej záťaži 2 vypli. Keď bolo zapnuté obmedzenie, žiaden hore popisovaný problém sa neobjavil.
Tak to je slušný epic fail. Solidní výrobce umí vyrobit přístroj tak, že nižší kapacita baterie ovlivní pouze délku provozu na jedno nabití. Tyto praktiky považuji za prasárnu nejhrubsiho zrna.
Ja viem. Je to na houby.
Automat. aktualizace – je tu rozpor, autore článku!!
Nedávno jsem na totmto serveru četl článek o možnostech úspor kapacity baterie. Jedním z nich bylo vypnutí aktualizaci tzv. na pozadí, tedy automat. aktualizaci.
Rozpor vidím v tom, ze tento článek uvádí, ze prave jejich vypnutí zkušený uživatel iP neudělá!
Dále, opět nedávno jsem četl na tomto serveru článek jiný o tom, ze Apple nestíhá ověřovat appls. zverejnovane následně v AS. Vypnutým automat. aktualizaci dojde k eliminaci update appls. bez vědomi uživatele a tak k eliminaci mnoha, často bezpečnostních, problému.
Doplním, ze automat. aktualizace jak appls., tak aktualizaci obecně, i bez těchto skutečnosti zpusobuji velke problémy jako napr. inkompabilitu s předchozí verzi appl.(pr. je na fóru LSA víc než dost) apod.
A manuál. aktualizace iOS? Kapitola sama pro sebe, kdy jako důkaz postačí nikoliv “porodní” komplikace iOS 13!
Ve většině pr., cokoliv je činěno bez vědomi uživatele, je špatně.
Samozřejmě udržování aktual. zařízení je dobře, ale za nejen shora uvedených skutečnosti je to pro uživatele těžký “ořech”!
Neoriginalni kabliky jsou opravdu nebezpecne, mohou pouštět velmi odlišné s kolísavé napětí, které může vest az k poskozeni nabijeciho čipu, pricemz oprava je pote vcelku nakladna..
Urcite doporucuji pouze originalni a certifikovane kabely, krere jsou oznacene znackou MFI
Wtf?? :-D doporučuji nastudovat fyziku pro nižší gymnázia – „kablík“ = vodič :-D. Jestli nebude problém spíš adaptér? :)
nevíš o čem mluvíš…
Naprostá pitomost většina z nich je lepší než Apple originál. Lol kolísavé napětí. Kamaráde ty nemáš ani znalosti základní školy.
Drahý Michale, pokud vám neoriginální kablik pouští do telefonu velmi odlišné napětí, přihlaste se do školy čar a kouzel, napětí reguluje nabíječka, nikoli kus vodiče.
To není pravda. Pokud je kabel šunt (např. tenčí vodiče, rozdílná tloušťka vodiče v různých část kabelu, o materiálu ani nemluvě), může se opravdu stát, že napětí a proud na konektoru může být kolísavé.
Sám mám zkušenost s odděláním nabíjecího čipu v iP7. Oprava 2000 Kč v důsledku neorigo kabelu připojeného k origo nabíječce.
Jestli spíš nebude záměr na straně Applu, aneb kupuj origo, my ti tady dodáme citlivý HW. U konkurenční platformy fakt kablík nikdo nikdy řešit nemusel. A to ani při násobných nabíjecích proudech.
Ne nemůže. Základy fyziky.
nevíš o čem mluvíš…
Osobně dlouholetá skusenost 15let ukazuje jasné. Pokud má někdo zařízení na 2 roky a kupuje nové. pak opravdu nemusí výrazně řešit Kvalitu příslušenství. Samozřejmě jsou na trhu výrobky které dokazi zničit zařízení spolehlivé. Ať nabijecka či kabely. On i kabel který má spatne nekvalitní spoje v konektorech dovede při dlouhodobém požívání zařízení zničit. Rovněž prostředí v kterém je používán muže rozhodnout i kvalita stínění. Atd… příspěvky a názory od uživatelů kteří neopravovali či nenechali opravit několik zařízení jsou dle mého irelevantní. Rovněž není zmíněno ze starší již Dosluhujici originál příslušenství při dlouhodobém používání muže zařízení zničit.
Nechápu k čemu tato diskuze. Když mám hromadu tisíc na mobil, měl bych mít i na originální nabíječku s originálním kabelem. Vůbec nechápu proč bych měl kupovat necertifikované výrobky 🤦♂️
Třeba proto že nejste hloupý abyste platil několikanásobek za obyčejnou věc?
Je to článok za ktorým stojí niekto, kto si dal námahu ho napísať (prípadne preložiť zo zahraničného webu). Je ťažké každý deň dávať zaujímavé články s výpovednou hodnotou, pre každého. Mala by vzniknúť sekcia: čo vás zaujíma, na základe tej by redaktori spracovali články. Inak súhlas s Pepe1, rozpory by si mal redaktor ustrážiť , aby netvrdil niečo, čo v inej vete alebo iný článok na tom istom fóre popiera.
Pár bodů tam chybí.
Zkušený sebemrskač 1. nevychází z domu bez nabíječky, 2. od listopadu do února nevytahuje venku z kapsy mobil, 3. chorobně studuje nabíjecí cykly, protože nestačí přístroj normálně bez omezení 2 roky používat a následně vyměnit akumulátor, 4. před zrcadlem trénuje argumentaci, aby si obhájil 10.000 detailů, které mu komplikují život :-D.
Chyba… To nejdůležitější jste dal na konec. :D
Co je to zase za reklamný copywriting?
Název zní jako skautské desatero, a obsah páchne 10x okopírovanou komercí.
Článek dělá z iphonistů ještě větší pitomce než jsou
Jsem začátečník a mám iPhone 7. Dnes nemůžu volat ani přijímat hovory, není nic slyšet. Nic jsem s tím nedělal, včera fungoval. Jak to opravit. Poradí mi někdo?
Autor si musel pri písaní tohto článku pekne pohonit nad Apple… Videl si niekedy ako používajú napr. Iphone Angličania? Je to len spotrebný tovar aj keď stojí 1000 eur. Proste nikoho dnes už snad nezaujíma ako sa nabíja alebo akú použiješ nabíjačku, väčšine ľudí je to dnes jedno hlavne nech sa to čím skôr nabije a nemusím dlhšie čakať. To je ako s topánkami iba preto že stali liter a niesu vhodné do dažďa tak to neznamená že v nich neskocim do vody, sú to iba prachy a je to len tovar, kazdy ma na výber a może zvoliť aj lacnejšiu variantu ak sa mu toto cena nepáči, koniec koncov aj mobil je dnes len módny doplnok a všetko je len o značke. Peace and beautiful day :)