V dnešním článku se podíváme na zajímavý model HiFi reproduktorů od společnosti KEF. Nesou název LSX a jde o pár aktivních HiFi reproduktorů vyšší střední třídy, které disponují velmi širokými možnostmi konektivity včetně protokolu AirPlay 2, který umožňuje tzv. Multi-room zapojení. A právě to si na následujících řádcích rozebereme.
Specifikace
Než se dostaneme k praktičnostem, pojďme se podívat na technické specifikace reproduktorů LSX, které rozhodně stojí za to. Relativně malé regálové bedýnky obsahují speciální Uni-Q měnič, jež kombinuje malý a velký měnič v jeden celek. Ten malý o průměru 19 mm se stará o výšky (s maximálním výkonem 30 W), ten větší o průměru 115 mm pak o střední a nízké frekvence (70 W). Celkový frekvenční rozsah je 49 Hz – 47 kHz a citlivost 102 dB. Reproduktory podporují zdroj až ve kvalitě 192 kHz/24bit přičemž kvalita produkce je 96/24 při kabelovém připojení a 48/24 při bezdrátovém.
Vedle zvuku je další velkou devizou tohoto modelu konektivita. Na master jednotce najdeme konektor pro TOSLINK připojení, 3,5 mm audio jack, konektor pro připojení subwooferu, RJ45 ethernet pro LAN, RJ45 pro kabelové propojení obou reproduktorů a sestava jako taková ještě podporuje také 2,4/5 GHz b/g/n WiFi a Bluetooth 4.2 s kodekem aptX. Bluetooth připojení má dosah až 10 metrů a podporuje až 8 připojených zařízení. Reproduktory jako takové jsou relativně kompaktní a každý váží zhruba tři a půl kila.
Provedení
Prémiové reproduktory by měly kromě kvality produkce a parametry zaujmout také designem a i ten se v případě KEF LSX velmi povedl. Čelo bedýnek je ze speciální slitiny plastu který je odolný a neměl by rezonovat, boky jsou poté ze speciální látky, která se používá pro části čalounění v anglických Land Roverech a vyrábí jí dánská společnost Kvadrat. Zájemci mají možnost si vybrat z pěti barevných variant přičemž všechny kromě bílé disponují tímto látkovým dekorem. Bílá varianta je plastová s látkovým kabinetem. Co se týče dílenského zpracování a materiálů, není zde co vytknout. V této kategorii můžete očekávat to nejlepší a v tomto případě to také dostanete. Za zmínku stojí také závit integrovaný na základně reproduktoru. Ten slouží pro upevnění ve speciálních stojáncích, které KEF k těmto reproduktorům nabízí. Jde jak o klasické stolní stojánky, tak o výškové nebo speciální držáky montované do zdi.
Ovládací prvky a nastavení
Veškeré ovládání reproduktorů probíhá buď skrze doprovodnou aplikaci, nebo přes dálkový ovladač. Na master reproduktoru najdeme všechny konektory, tlačítko pro BT a master/slave párování a reset. Jakékoliv nastavení reproduktorů, zejména co se týče nastavení zdroje či využívání předinstalované aplikace Tidal je možné skrze aplikaci. V ní se nastavuje také funkcionalita spojená s AirPlay 2.
Po zapojení reproduktorů, jejich spárování mezi sebou (v případě bezdrátové komunikace) a propojením s aplikací je možné vytvářet jednotlivé zóny pro poslech, které je možné propojit s aplikací Domácnost a na plno využívat schopností a možností HomeKitu a AirPlay 2. V našem testovacím případě byl jeden pár reproduktorů připojený k televizi, druhý pak k PC. Oba zároveň komunikovali skrze protokol AirPlay 2 se všemi iOS zařízeními v domácí sítí zastřešené Apple TV. Na obou sestavách tak bylo možné přehrávat jak z lokálního (pevně připojeného) zdroje, tak bezdrátově z iPhonů, iPadů a Maců napříč domácností.
Díky sdílení domácí sítě v rámci AirPlay je možné reproduktory propojit také s ostatními kompatibilními zařízeními, a to i v jiných místnostech. V případě zapojení například bezdrátového reproduktoru HomePod, je možné zvuk z HomePodu zrcadlit i do dalších místností. Stejně tak je v tomto případě možné celý pletenec zapojených zařízení ovládat hlasem. S podporou AirPlay 2 pochopitelně souvisí také vynikající integrace ovládání do prostředí iOS, a to i s ohledem na aplikaci Hudba (viz obrázky v galerii).
Kvalita produkce
Právě zde se projevila kvalita reproduktorů naplno a byl to právě poslech, který ospravedlní relativně vysokou částku, za kterou je možné KEF LSX pořídit. Jde o pravověrné HiFi reproduktory, čemuž odpovídá charakter zvuku, který se snaží být co nejvíce neutrální, jak jen to je možné. Nemálo posluchačů by tak mohla překvapit absence basů, zejména v porovnání s běžně komerčně dostupnými reproduktory. U KEF LSX je však naladění zvuku nastaveno tak, jak to má být, tedy pro referenční poslech. A stojí to za to.
Přehrávaný obsah (pokud jde o kvalitní zdroj) je úžasně čistý a čitelný, reproduktory dokáží skvěle rozprostřít zvuk po místnosti a nabízí velmi vysokou míru detailů. Vokály zní skvěle a celkový přednes je takřka perfektní na všech úrovních hlasitosti. Neutrálně nastavené basové pásmo umožňuje vyniknout středům a výškám a nebortí zvukový přednes ve vyšších hlasitostech. Pro poslech hudby je nastavení reproduktorů vynikající. Pokud byste plánovali reproduktory využívat i k TV, v tomto případě stojí za zvážení pořízení dodatečného subwooferu. V případě filmů se může neutrální charakter zvuku jevit jako drobná nevýhoda.
Resumé
KEF LSX jsou vynikající multimediální reproduktory se špičkovým zvukem, skvělým provedením a prvotřídní konektivitou, díky které je možné z nich udělat páteř domácího audiosystému. Cena je poměrně vysoká (zhruba 30 tisíc korun), avšak za své peníze dostanete prvotřídní řešení domácího audia, které zastane téměř jakoukoliv roli. Poslech opravdu stojí za to.
- Reproduktory KEF LSX si můžete zakoupit zde.
Nezavabavne, az bych rekl nuda
Není to bum bum cink, že? To tak prostě bývá, že lepší repro hrají neutrálně a věrně.
A nebude to spis tim, co poslouchas?
Na ty už pěl chválu P. Mára… Mě osobně to přijde jako plastovky, co letěly ke stolním počítačům po roce 2.000,-.
Ale tlačí to do lidí, kudy to jde.
ach jo od plasťakov to má poriadne ďaleko ako 1000€ je v celku dosť ale kvalitou reprodukcie spracovania v pomere výkon cena sú fakt na tom dobre . ale potrebujú aj odpovedajúci zdroj signálu a to iphone nie je ich kodek AAC je slabota ,pre AAC je ich škoda zroj minimálne tidal alebo flac , alebo hi res audio inak je fakt škoda ich kupovať k iphone alebo ipadu .
S tím AAC kodekem je to bohužel pravda a je v dnešní době dávno překonaný. Zabíjí to zvuk i jinak povedených bezdrátových sluchátek. Ale do těchto bedýnek lze poslat signál přes optiku a nebo LAN, takže nebude s kvalitou problém.
AAC po kabelu je naprosto v pořádku. Potíže má jen BT AAC a to jen na androidu.
“Pokud byste plánovaly…” skoda ze je to jen pro zeny…
… nebo pro děti.
Za 1000Ečok mate normalne high endove bedne hrajuce ako vino nie tieto krpate martanske cuda….
S tím high-end zařazením bych teda hodně brzdil v této cenové kategorii, ale dobrá. Akorát že ke klasickým bednám budu potřebovat ještě zesilovač a je otázka, jak se mně vejdou třeba vedle monitoru. Jinak firma KEF se samozřejmě výrobou klasických beden zabývá, včetně kategorie high-end a je to velká a osvědčená značka.
milí JohnST za 1000€ highend zostavu nepostavíš ono sú to totiž atkivne reproduktory s celkov slušnou konektivitou , čižč keby sa bavím zosilňovači + repro tak máš na každý komponent cca 500 ečiek čo nieje veľa a highend to nieje ani náhodou lebo to je bežný entry hifi level pre highedn je treba pridať ešte jednu nulu , veľkou výhodou týchto aktívnych repro je to že koncový stupeň bol vyvíjaný presne pre daný typ repro a dokáže ho presne kontrolovať , a v reale kupiť repro a zosilňovač ktorý by hral tak verne a neutrálne je tažké nehovorím že sa to nedá ale zase je tu benefit úspory miesta ako som písal v pomere cena výkon su tieto repro na tom veľmi dobre a pravda je aj to že niesú pre každého
Zapomněl jste počítat zesilovač, DA převodníky a transport. Tedy na vše, co mají tyhle bedynky v sobě.
Rázem byste byl na trojnásobku.