Nejnovější generace jablečného telefonu je již nějaký ten čas venku a veškeré statistiky zatím naznačují, že se jedná o prodejní hit. Ve Spojených státech si sice iPhone 11 vede nanejvýš průměrně, ale v ostatních částech světa zabodoval. Co se však Číny týče, ta plně pocítila dopady obchodní války a prodeje iPhonů klesly o drastických 28%. Nebýt nových modelů, propad by byl ještě o poznání horší a strmější, alespoň tedy podle nově zveřejněných statistik.
Obchodní válka sice pomalu ustává a obě velmoci pracují na vzájemné dohodě, ale přesto dopady pocítily obě země. Zejména Čína se ale stala hlavním obětním beránkem, což vyústilo v 28% propad prodejů iPhonu. Jediným zachráncem byla právě nejnovější generace, jež propad částečně zpomalila a přinutila některé místní uživatele k upgradu. Důvod pro takto špatné prodejní výsledky je podle aktuální analýzy jasný – spotřebitele v Číně rozhořčilo náhlé omezení obchodu se značkou Huawei a další bezpředmětné kroky vlády Spojených států, které výrazně limitovaly čínské výrobce. Uživatelé tak jednoduše začali produkty od Applu bojkotovat, což se na prodejích samozřejmě podepsalo. Snížil se také počet zákazníků v jablečných obchodech a podle oficiálního vyjádření společnosti může za celosvětový pokles dodaných kusů právě výhradně Čína. Analytici navíc v květnu letošního roku předpovídali až 50% pokles, čemuž se Apple naštěstí vyhnul.
Nebýt iPhonu 11, který se podepsal na 40% všech dodaných kusů ve třetím čtvrtletí, jablečná společnost by zažila hlubší propad do červených čísel. Naštěstí byl Apple na vydání v Číně lépe připraven a díky nižší ceně i větší dostupnosti se nová generace ukázala jako trefa do černého. Bohužel kalifornský technologický gigant příliš na východě nepochodí ani s 5G, které bude obsahovat příští generace iPhonu. Čínští i jihokorejští výrobci jsou v tomto ohledu poměrně napřed a telefony s touto technologií se za nižší cenu začínají objevovat již nyní. Hlavním tahounem je v tomto ohledu Huawei, který za rok dodal 41.5 milionů kusů telefonů a uzmul si pro sebe 42% celkového podílu na trhu. Konec konců, čínská společnost roste tempem 66% za rok, což je vzhledem k okolnostem přinejmenším překvapivé. Výrobce dokonce zastínil i známé giganty jako je Oppo, Vivo, Xiaomi nebo právě Apple, kteří ovládají pouze 54% trhu. To je o 4% méně než ve druhém čtvrtletí letošního roku a rovnou o 14% méně než před rokem. Uvidíme, jak se k situaci jablečná společnost postaví a zda dokáže v budoucnu efektivně konkurovat tamním značkám.
Napsal Čech, co Čínu možná najde na mapě, ale o místních reáliích ví kulové.
Doporučuji v létě místo Egypta zkusit právě tu Čínu, nákladově to vychází líp, rozšíříš si obzory, a to nejen ty mobilní.
Huawei tam funguje bez problémů, pouze absentuje googleplay a balík „služby google“ – oboje je v Číně v podstatě nefunkční, a nahrazeno místními alternativami.
No právě ten google play by mě asi trápil. 😀 A jestli májí místo google balíku alternativu tak nevím. Mě by asi štvalo, mít místo chromu něco jako explorer. :)
A je Pepeho doplním, ze je to logické, jelikož v Číně je vše řízeno centrálně vládou.
Jinak je v článku uveden klasicky důkaz toho, ze vysoká cena Apple produktu NEROVNÁ SE snizeni zisku. Vysoké ceny napr. iP nebo Macu apod. jsou důkazem nenazranosti a mamonu. Kdyby i zbytek světa nekupoval produkty za ty ceny, Apple by je taktéž snížil, ne ze ne!
Apple se chová jako VW u Dieselgate. US trh je pro nej alfa-omega, proto se k US chová jako poddaný či otrok v pr. odškodnění. Tytéž logické požadavky ostatních státu však igniruje. Opět platí dtto, přestat kupovat auta tohoto koncernu znamená mj. změnu chování. To však obnáší být tvrdak, což nikdo hlavně v Evropě není, nikdy nebyl a nikdy nebude.
Nás zákazník, nás pan zde neplatí!
Moc se divas na CT24 a mas tim vymytej mozek.
Myslim s tou vladou. Ostatne od toho je vlada ne? Aby ridila.
Syky vůbec nechápeš jak to v Číně mají. Tam je nějaký Google, Facebook, atd. nezajímají. Tam prostě mají jiné alternativy a pro ně o dost lepší.
Je jasný, že ty jako Evropan v Česku ten Google a Google play potřebuješ, protože se tady bez toho prakticky „neobejdeš“. Ale tady je řeč o čínském trhu..
Presne,tam je jim to jedno protoze 90%techto sluzeb maji zakazano a neprovozuji se. A naopak mistni alernativy jsou HUA plne podporovany.
FB je proti Wechatu nic ,,,, ten se tam pouziva na vse vcetne placeni. Ani NFC tam totiz prakticky nepouzijes treba.
Musím zatleskat. Pepe1 má naprostou pravdu. I telefony i auta. Tady se dieselgate řeší – kup nové auto a v USA jim vratí plnou cenu za doježděný vrak. V číně má Apple slevy, nižší ceny, dva sloty na sim a všechno jde – Evropa cena jen stoupá s výmluvou, že se musí zaplatit elektromobilita. Samozřejmě není to jen o ceně. Ale při posledních generacích iP, kdy upgrade je spíše estetický mi nepřijde adekvátní.