Apple se pokouší angažovat na všech frontách a není to tak dlouho, co zabrousil i do odvětví finančních služeb. Kromě nedávno vydané Apple Card, ke které si zákazníci teprve pomalu hledají cestu, totiž společnost již delší dobu pracuje na službě Apple Pay, díky níž můžete bezkontaktně platit pomocí telefonu. Tuto platební metodu začínají banky využívat i u nás a vypadá to, že se těší nemalé oblibě také ve Spojených státech.
Když už jablečná společnost přijde s něčím novým a nevídaným, v drtivé většině případů nešlápne vedle a daná věc se stane hitem. Nejinak je tomu i u služby Apple Pay, která uživatelům umožňuje pohodlně zaplatit pouze telefonem, aniž by museli využít kartu. Tento na první pohled revoluční koncept si ale již před nějakou dobou osvojila společnost Starbucks, která původně aplikaci zamýšlela jen k placení v kavárnách, ale nakonec rozšířila pokrytí i na další obchody a instituce. Uživatele motivovala především odměnami, slevami a nebo vrácením nějaké provize z nákupu zpět na jejich účet. Starbucks si na poli mobilních platebních aplikací držel dlouhou dobu prvenství, tedy až do té doby, než do hry vstoupil Apple. Ten podle agentury eMarketer konkurenci hravě předehnal a uzmul si pro sebe rovnou 30.3 milionů uživatelů, tedy o 5.1 milionů uživatelů více než má platební metoda od Starbucks. Data se však týkají pouze Spojených států, tudíž v celosvětovém měřítku by se čísla mohla ještě promíchat.
Podle oficiálních slov za růstem Apple Pay stojí především jednodušší ekosystém, podpora NFC a koncept pokladen, jež umožňují okamžitou transakci. Starbucks v tomto ohledu mírně zaostává a využívá stále čárové kódy, což je poměrně zdlouhavý a v dnešní době neefektivní proces. Konec konců, samotný řetězec kaváren zařadil Apple Pay do seznamu platebních metod a můžete se jím například dobít svou virtuální Starbucks kartu. V každém případě trh s mobilním placením postupně roste a tento rok by měl dosáhnout až 100 miliard dolarů, což je oproti předchozímu roku nárůst rovnou o 24%. Celkový počet lidí ve Spojených státech využívajících platby pomocí aplikace vzroste o 9.1% na 64 milionů. Apple Pay dokonce předstihlo i PayPal, minimálně v celkovém počtu uskutečněných transakcí a uživatelském růstu. Není divu, jedinou konkurenci totiž tvoří Google Pay s 12.1 miliony uživateli a Samsung Pay s 10.8 miliony majiteli aplikace. Uvidíme, kam tento trend povede, ale zatím má Apple slušně našlápnuto a ke konci letošního roku by mělo jeho službu podporovat přes 70% kamenných prodejen a obchodů.
Kdo ztrati moznost platby hotovosti, ztrati svobodu.
a kto strati moznost platit hotovostou, asi stratil penazenku :)
Sloboda je pojem reativny, ale priamo umerny k stavu bankoveho konta.
no tak si tu slobodu rozoberme dajme tomu že mi zamestnávateľ da výplatu v hotovosti a ja následne lebo som slobodný pôjdem na poštu alebo do banky vložiť a zaplatiť vodu elektriku plyn rozhlas a TV a strávim tam pol dňa a následne lebo som slobodný pôjdem do školy dcéry následne do inej školy syna zaplatím obedy no čo som slobodný následne lebo som slobodný pôjdem zaplatiť účet za mobil sebe do Telekomu manželke do organe a ešte smeti poplatok za psa daň nehnuteľnosti v hotovosti no čo som slobodný a mám hotovosť veľa pravidelných platieb každý mesiac no veď načo platiť elektronicky že OK
ale to si ty,,,, jediny problem pana Ok je zbezpecit si čučo na kazdt den a ktomu potrebuje len drobne,,, to je sloboda
A nechces bydlet ve skanzenu? Chodit do bankomatu, smenaren a nosit u sebe penezenku. Svoboda jak stehno.
Zkusim to napsat trochu snadnejini pro dusevne nesmele.
Kdyz ztratis -moznost- vybrat si penize v hotovosti, ztratis kontrolu nad svymi penezi.
Uz?
prečo by som nad nimi stratil kontrolu tvoja hotovosť je tak isto digitálna a bankovky sú len papierový nosič informácie , bankovky už dávno nie sú kryté zlatom a ceninami , toto tvoje zmýšľanie reflektuje neznalosť dnešnej ekonomiky tvorby peňazí a stanovenie ich hodnoty , bankovka v roku 1900 bola niečo iné ako je bankovka v roku 2000
jk001: plny suhlas s tvojim komentom.
Pokud napriklad banka zablokuje tvuj ucet, kvuli spatnemu nazoru na twitteru, kvuli tvoji aktivite (napriklad jiny nazor nez mainstream). Priklady uz jsou i dnes, je jich malo, ale uz jsou. Vygoogli si.
Dalsi prusvih je, pokud se radikalne zmeni politicke klima, kdyz nemas hotovost, tak ti nepomuze se odstehovat, protoze kdyz ti zmrazi ucet, mas smulu, nevyberes si ani prachy na cestu.
Konec hotovosti je koncem svobody.
Ok: uvadzas priklady ad absurdum. Ak sa radikalne zmeni politicka klima, tak moze nastat hyperinflacia a s tvojou hotovostou si budes moct vytriet cast tela, kde chrbat straca svoje poctive meno. Len tak, bez rozhodnutia sudu, ci statneho organu ti ucet nezablokuju a za nazor uz vobec nie.
Ty mi teda moc OK neprijdes. Spis trosku paranoidni. Typ hloupeho, ktery si mysli, jak je chytry.
Sloboda je len iné slovo pre nemať už čo stratiť.
OK namiesto toho aby si si priznal ako chlap že si sa mýlil tak splietaš hlúposti čo ak by, ja nie som tiež neomylný a už som sa veľa krát zmýlil, ale vymýšľať hlúposti o blokovaní účtu za príspevky garantujem ti že na SK a CZ to ešte nikomu nespravili a keď už máš problém zo stabilitou politickej situácie tak si založ účet niekde inde napr vo Švajčiarsku ( tam majú aj niektorý nacisti účty ešte od vojny a oni spokojne žijú južnej Amerike aj športovci a polka prominentov z Europy ktorá ojebabrava svoj štát na daniach ) lebo cestovať s nejakej krajiny pri zmene politiky zo všetkou hotovosťou je veľmi veľmi rozumne a bezpečné .