Jedna z velmi užitečných funkcí, která se objevila již minulý rok v iOS 12, je bezesporu automatické vyplňování bezpečnostních kódů. V praxi můžete tuto funkci využít například tak, že pokud se snažíte poslat peníze skrze internetové bankovnictví a před zasláním peněz vám přijde SMS zprávou kód, tak dostanete možnost pro jeho jednoduché vyplnění. Nemusíte tedy bezpečnostní kód ručně vyplňovat, ale stačí potvrdit automatické vyplnění. Za touto funkcí však ale stojí vcelku zajímavý příběh.
O víkendu se na Twitteru objevil zajímavý příspěvek od inženýra jablečné společnosti. Ten dal ostatním uživatelům a příznivcům kalifornského giganta možnost nahlédnout pod pokličku vzniku funkce pro automatické vyplňování bezpečnostních kódů. Onen inženýr z Applu, který nese jméno Ricky Mondello, uvádí, že tato funkce vznikla vcelku náhodou při vývoji jiné funkce, která měla být dle jeho slov „o mnoho více pozoruhodná“. Nápad pro vytvoření funkce, která dokáže automaticky vyplňovat bezpečnostní kódy, přišla jako vedlejší nápad, kterému se zpočátku nikdo příliš nevěnoval. Později však došlo podle slov Mondella k menší poradě, kde si celý tým možnosti nové funkce sepsal. Všichni z týmu poté usoudili, že původní nápad rozhodně není tak skvělý, jako tento – a dílo bylo na světě.
Mondello uvádí, že je tato funkce naprosto skvělá především proto, že funguje bez nutnosti jakéhokoliv zásahu od vývojářů a zároveň nikterak nenarušuje bezpečnost uživatelů. „Jsem velice šťastný, že jsme tuto funkci vytvořili. Náš tým ji dokonce dokázal zprovoznit hned první den. Všechno nakonec funguje bez nutnosti integrace.“ Někteří uživatelé mohou namítat, že s automatickým vyplňováním přišel jako první Android. Tuto informaci však Mondello odmítá a uvádí, že zkopírování kódu do schránky rozhodně neznamená automatické vyplnění. Na celé vlákno, ve kterém Mondello popisuje vývoj funkce automatického vyplňování bezpečnostních kódů, se můžete podívat zde.
toto je jedna z vecich preco mam rad apple jednoduche intuitivne a funkcne… nikdy ma nebavilo opisovat kody aj ked viem ze je to bezpecne riesenie, teraz nemam problem pride kod kliknem a vyplni sa
Nevím, jestli jsem ten vtipný příběh pochopil, ale zas tak k popukání mi to nepřišlo. Takže si na poradě řekli, že udělají automatické vyplňování kódů a udělali automatické vyplňování kódů.
Na droide som to vyuzival uz pred 4 rokmi. Dalsia z uzitocnych veci pri ktorej apple zaspal dobu
Len v clanku sa prave pise, automaticke skopirovanie kodu do clipboardu nie je to iste ako ho automaticky vyplnit. Tak to teda je?
Ako to teda je, som chcel napisat. Fungovalo ti to?
netrep sprostosti na androide nič take nie je…
Proc,……proc ……..PROČ sem ti androidaci porad lezou a porad vyvolavaji nesmyslne hadky kdo mel co driv a kdo ma co lepsi ???
Jaky ma toto smysl ????
Kazdy at si koupi co chce a ostatnim nevnucuje sve nazory !
Chrochtejme si vsichni blahem na svych forech a bude klid !
Fakt uz me tu ti androidaci serou !
Ono se bohužel z jejich strany jedna o zavist. Nic jiného v tom není 😕
Je to smutné.
Funkce je super, jen nevím jakou zkušenost mají ostatní, ale bohužel tato funkce funguje asi tak jen se třetinou bezpečnostních kódů :-( Možná by bylo lepší kdyby na tom strávili více než den práce.
Presne tak. Keď to bude fungovať na všetky kódy tak ok ale nateraz fakt len časť
hele vy provokateri androidacky – dete uz nekam
Karel: opravdu nejsem androiďák, ten jsem měl pouze jednou před řadou let. Od Applu využívám iPhone, iPad i MacBook, ale prostě na všech z těchto zařízení tato funkce funguje tak na 30%….
Jestli tobě to funguje všude, tam by mě zajímalo kde je zakopaný pes :-(
no mne to funguje všade…
I u svrastele stařeny ?
A k cemu to je dobre?
Principem dvoufaktorove autorizace je, ze kod mi chodi na jine zarizeni, nez kde se potrebuju autorizovat. Typicky bankovnictvi na NTB a sms na telefonu, nebo jednorazovy kod ze security klicenky. Jsem tim chraneny proti kompromitaci jednoho ze zarizeni.
On je nekdo vazne tak tupej, ze si posila SMS na stejne zarizeni, kde se chce autorizovat?
Vyhledavani patternu v SMS mely uz prastare tlacitkove Nokie, regex pattern search je v Jave (ve ktere je psany Android) trivialita na tri radky kodu. Akorat ze tato funkce poslouzi nejlepe zlodejum, doposud museli na ovladnutych telefonech si jledat patterny sami, tad to zajisti primo OS.
Cukrík, ty o čom točíš? :)
Asi Vás překvapím, ale když mi na Apple přijde sms, zobrazí se na všech zařízeních, tj. .Mac, iPad, iPhone i Watch.
Což jistě víte a zařízení máte, jinak byste nepsal podobné nesmysly.
Ne to me neprekvapuje.
Sice to naprosto boura ucel a smysl dvoufaktorove autorizace, ale to je zrejme nepodstatne…
Dvofaktor spočívá v tom, pokud někdo zjisti či odhadne moje přihlašovací údaje, tak je mu to k ničemu (na jeho PC či telefonu) bez mého telefonu. A na telefonu soudný člověk má zabezpečení ve formě kódem, face ci Touch ID.
Do banky stejně ale přistupuje naprostá většina lidi z bankovní aplikace kde se sms kód pro ověření zadává pouze prvotně při aktivaci. Takže pokud nemá zabezpečeny telefon zmíněným způsobem tak je to jeho problém.
Takže tvé rozumy jsou zcestné.
Používám bankovnictví Spořitelny George. Pokud se do něj přihlašuji, kód z SMS se sám předvyplní (nyní po aktualizaci ze strany Spořky sice do chybného řádku, ale budiž). Pokud provedu nějakou platbu přes internetový obchod, který mě pak sám odkáže na platpu přes George, je to ok. Ale pokud provádím nějakou platbu sám přímo v George, kód z SMS se sám nevyplní a musím ho ručně kopírovat. Jsem sám, kdo má tento problém?
Je to tak.Funguje je to tak aj v george SK ale ešte prednedávnom to tak nebolo. Banka nejako zmenila podmienky. Pred tým sa mi stačilo len prihlásiť na predvyplnene príkazy a zaplatiť a teraz prihlásiť a ešte aj kód a ten musím opísať alebo skopírovať a nevyplni sa sám čo má irituje nakoľko sa to celé zbytočne predlžuje. Ale je tu aj lepšia správa. Keď platím cez Apple Pay napr. niekde v Safari tak stačí touch Id a všetko je v sekunde ale zas zatiaľ to ešte veľa obchodníkov neponúka
Omlouvám se, ale to co popisuji se mně děje u MacOS Catalina, ne na iPhone