Jihokorejský Samsung lze v posledních letech označit bezesporu za jednu z nejinovativnějších a do jisté míry i nejodvážnějších technologických společností. Zatímco například Apple kráčí vpřed relativně pomalým krokem, Samsung doslova peláší a rok co rok se snaží zaujmout něčím, z čehož nejen jeho uživatelům spadne brada. To se mu ostatně podařilo jak s jeho ohebným Galaxy Fold (nebavme se teď o potížích s odolností), tak třeba i s letošní řadou Galaxy S a Galaxy Note, jelikož obě nabízí to nejlepší, co si může člověk u telefonů přát. Snaha neustále přinášet inovace však s sebou čas od času přináší i nepříjemnosti ve formě určitých nefunkčností či nedodělků, které se mohou projevit jak hned po spuštění prodejů, tak po pár měsících používání. Jednu takovou musí nyní Samsung řešit u řady Galaxy S10.
Jestli dokáže něčím “es desítka” zaujmout, je to bezesporu ultrazvuková čtečka otisků prstu implementovaná do displeje, kterou tomuto telefonu závidí i mnozí jablíčkáři. Ta se sice zprvu zdála víceméně dokonalá, nicméně nyní se u ní objevil pozoruhodný problém. Jelikož je založená na ultrazvuku, je kvůli ní nutné telefony chránit speciálními fóliemi či gelovými chrániči schválenými přímo Samsungem a nikoliv klasickým sklem, jak jsme byli donedávna zvyklí. Jeden by řekl, že nedodržení tohoto doporučení povede logicky “jen” k nefunkčnosti čtečky, s čímž se dá žít. Na světlo světa však začínají prosakovat zprávy o tom, že použití neschválené ochrany displeje nemusí čtečku vyřadit z provozu, ale může jí doposud nespecifikovaným způsobem “oklamat” tak, že se přes ní dostane do telefonu kdokoliv. Jinými slovy, po nalepení neschváleného skla, respektive jen některých modelů, je úplně jedno, kdo jste. Čtečka totiž bude zřejmě váš prst považovat za prst majitele a do telefonu vás tak pustí.
Samsung už problém řeší
Jednu z prvních zpráv o problémech čtečky s neschválenými ochrannými kryty zveřejnil britský plátek The Sun, kterému o problému řekla jeho 34letá čtenářka. Dle jejích slov koupila pro svůj Samsung Galaxy S10 ochranu za pár dolarů na eBay a po jejím nalepení zjistila, že přes otisk prstu se do telefonu dostane i její manžel a potažmo kdokoliv další, aniž by byl jeho otisk ve čtečce registrován. O problému dala žena vědět už i samotnému Samsungu, který začal dle svých slov prioritně prověřovat, aby mohl případně veškerá bezpečnostní rizika odstranit. Do té doby doporučuje používat u svých telefonů s ultrazvukovou čtečkou otisků prstů – tedy u řady Galaxy S10 a Galaxy Note10 – jen ochranné prvky, které sám schválí. V opačném případě se uživatelé vystavují riziku ve formě snadného prolomení jejich zabezpečení – byť je nutné podotknout, že každá neschválená ochrana displeje podobným nešvarem zřejmě netrpí.
Bude velmi zajímavé sledovat, jak si Samsung s problémem poradí a zda vůbec. Pokud se však ukáže, že s neschválenými gelovými ochrannými pomůckami má ultrazvuková čtečka otisků prstů skutečně problémy, uživatelům holt nezbude nic jiného, než začít kvůli své bezpečnosti spoléhat na ověřené produkty, což ostatně doporučuje i samotný Samsung, byť z trochu jiného důvodu.
Vzdyt je to jedno co pouzivat… najdu telefon nalepim zakladni sklo a zkusim zda to funguje… Jednoduche…
Nebude to takto fungovať. V tom mobile sa pri nahrávaní odtlačku palca, namiesto odtlačku toho palca nahral odtlačok tej gélovej fólie.
To asi nepomůže, když budu používat „schválené sklo“… Stačí aby útočník „schválené sklo“ odlepil, nalepil „neschválené sklo“ a je uvnitř… nebo mi něco uniká? :D
Zatím je o tom příliš málo informací, abychom byli v tomto ohledu moudřejší. Buď máte pravdu a nebo je pro zneužití nutné vždy prvně sklo nalepit a až pak přes něj nechat zaznamenat prst majitele, který je následně „zneužitelný“ kýmkoliv. Tak či onak, podobných případů je zatím málo.
Jakože by měli přejít ze smartphonu na kalkulačku?
:D:D:D
Ne, jde o to, že při registraci otisku registrujete ve skutečnosti to sklo. Když to zaregistrujete správně, výměna vám není k ničemu.
To je tak, když si někdo koupí telefon za 20+KKč a pak šetří stovku na fólii.
Jakub – áno uniká. Takto to nebude fungovať. Tento kuriózny problém spočíva v tom, že pri nahrávaní odtlačku si telefón nahral nie odtlačok palca, ale tej gelovej fólie. Nalepenie inej fólie alebo skla ten mobil neodomkne. Použitím nezmyselnej fólie, si tá ženská v podstate odstavila zabezpečenie mobilu.
„čtečka otisků prstu implementovaná do displeje, kterou tomuto telefonu závidí i mnozí jablíčkáři“
Par pouzivatelov nazyvat „mnozí“, staci si pozriet vysledok ankety na 9to5mac.
Z toho Samsungu bude do pul roku stejna srač!a jako Huawei.
Ano zcela jistě. Máte skvělé dedukce.
Chapu, ze se na techto strankach obcas neco objevi o konkurenci.
Co ale nechapu vubec, ze sem porad lozi androidaci a maji potrebu se tu hadat.
Ja na android foru ani strankach nebyl hooodne let (a dosud mi to nechybi, a uz vubec abych tam neco psal).
Truhlíci ….
Bud su to pubertaci, alebo psychicky naruseny jedinci, tak ci onak, neporovnaval by som sa s nimi.
Ty si pekne hlúpučké chlapča kamaráde. Ja mám iPhony od verzie 3G ale keď je niečo jasný shit na tom iPhone tak sa u mňa nejaví syndróm iOvečky, ale sám priznám a občas aj sem napíšem čo je na tom iPhone úplne zle. Tak prosím ťa nestrápňuj nás vlastníkov iPhonov. Potom sme za tupé ovečky spolu s tebou aj my normálny užívatelia iOS. A celkovo buď skromný s tvojimi názormi na verejnosti. Matka príroda sa s tebou nemazlila keď nadeľovala IQ a EQ.
Taky mi to hodněkrát napadlo, ale mam hodně kamarádů co mají android a jsou normální tak to nebude systémem ale duševní choroba 🧐
Nevidím, že by se tu někdo hádal. A proč se jdeme? Třeba proto, že někdo má potřebu dávat na místní články screenshoty (odkazy jsou asi mimo jejich schopnosti aspoň v tomto případě), takže se jdeme mrknout, co je nového.
Ke cti budiž řečeno, že tu je promůém popsán mnohem lépe než na Světu Androida.
Presne, lepsi je sverit svoje udaje Applu a jeste vysolit o 20 tisic vic
20 tisíc více? A není to málo Antone Pavloviči?
U Applu jsou v bezpeci a stoji tak mozna o 5.000 vic
Je mozne ze zena si display nevycistila pred nalepenim skla a teda na displayi zostal a nan nalepila sklo a po tom kazde snimanie naskenovalo najskor ten ktory zostal pod sklom.
Za prvé, informace v článku nemusí být 100% pravdivé.
Za druhé, používání ultrazvukové čtečky otisků je poměrně spolehlivé, nicméně, tato technologie pod displejem je zatím inovativní a je potřeba předpokládat, že se u ní mohou objevit některé problémy, tak jako u každé inovativní technologie. Jistě samsung vydá aktualizaci, která případný problém vyřeší.
Za třetí, samsung jasně upozorňuje na to, že tato technologie vyžaduje jisté ústupky v oblasti ochrany displeje. Je logické, že když se použije silnější sklo, nemusí čtečka fungovat správně, což vychází z podstaty této technologie (kdo ví, jak ultrazvuková čtečka pod displejem funguje, nemůže být překvapený).
Já to nechápu. To je článek. „Jedna paní povídala.“ To za chvilku bude článek: Muž prý spadl z kola protože měl v telefonu starou verzi iOS. Neověřené fámy jsou základ. Stejně jako, že se face ID dá snadno obejít maskou, nebo dobře vytištěnou fotkou.
Mám S10 od vydání (jako soukromý telefon) a nepovedl se mi ani odemknout telefon fotkou, či videem a rozhodně se mi nepodařilo oklamat ultrazvukovou čtečku (funguje i s mastnými, nebo mokrými prsty).
Zato TouchID na služebním SE je hrozný shit – trošku upocené prsty, které zanechají na senzoru otisk a podruhé už musím utírat, nebo odemykat kódem.
To si na omyle…. ja mam iphone 7 s nikdy som s otlackom nemal problem. A takisto ked som mal trochu vlhke ruky tak mi to ofomklo tiez…pridaj si do pamäti telefonu este raz ten isty otlacok prsta ktory pouzivas ak ho tam mas iba 1krat a uvidis ze to zabere
Zhrnul si to zle, lebo si nepochopil podstatu toho problému.
V tom případě je to celé ovšem o něčem jiném…
Ale i taková situace může nastat, pokud si člověk koupí třeba už použitý telefon z bazaru s neoriginální folíí a zaregistruje si nic netuše svůj otisk :)))