Soukromí je dle Applu jednou z nejdůležitějších věcí každého uživatele a jeho ochrana je proto více než potřebná. I proto jsou operační systémy Applu či jeho aplikace vytvářeny s maximálním zaměřením právě na soukromí, o které se tak uživatelé nemusí bát. Tedy alespoň to tak v minulosti bylo. Na světlo světa se totiž dnes dostaly informace, že jeden z nástrojů chránící uživatele před podvodnými stránkami odesílá některá data uživatelů k analýze nejen Google Safe Browsing, tedy nástroji starajícím se o ochranu před podvodnými stránkami již dlouhá léta, ale nově i čínské společnosti Tencent.
Některá uživatelská data získaná z procházení Safari jsou čínskému Tencentu odesílána zcela určitě od příchodu iOS 13, avšak objevují se hlasy tvrdící, že k odesílání začalo docházet už v iOS 12.2. Tak či onak, v tuto chvíli se nedá říci, co přesně se s odeslanými daty po odeslání Tencentu děje, jelikož licenční ujednání neobsahují o jejich zpracování žádné detailnější informace. Nicméně se zdá, že se odesílání dat do Číny týká celého světa, jelikož se zmínky o Tencentu objevují v podmínkách Safari a soukromí jablíčkářů z nejrůznějších zemí světa, mimo jiné i těch z České republiky, což ostatně potvrzuje i screenshot v galerii vedle tohoto odstavce. Spolupráce Applu s Tencentem sice běží už od roku 2017, avšak tehdy se vztahovala jen na uživatele v Číně. Proč se nyní využití Tencentu změnilo na celosvětové je záhadou.
Spojení Applu s Tencentem na něj s ohledem na události posledních dnů nevrhá rozhodně příliš dobré světlo. Není tomu totiž tak dávno, co byl kalifornský gigant tvrdě kritizován za mazání aplikací, které využívali protivládní protestující v Hong Kongu. Ke smazání se tehdy odhodlal jen a pouze na popud čínské vlády a to údajně pod jejím nátlakem a blíže nespecifikovanými výhrůžkami. Rozšíření spolupráce s Tencentem tak může čistě teoreticky také souviset s působením Applu v Číně a jeho provázaností s tamní vládou. Tak či onak, na oficiální vyjádření Applu si budeme muset ještě počkat. Pokud si do té doby chcete zajistit, že vaše data zcela určitě na servery Tencentu neodejdou, stačí navštívit Nastavení, dále pak sekci Safari a deaktivovat Upozornit na phishing.
Tak to bude mít řiťopich co vysvětlovat… 😕
Co kdyz je pasiv?
Vaše starosti bych chtěl mít… Něco k tématu by nebylo?
To dava urcite smysl :-D
Ano, smysl to dva, pokrytecka spolecnost svym zakaznikum tvrdi, ze jejich data jsou privatni a v bezpeci vymeni tato data s cinskou vladou jen proto, aby je nevyhodili z cinskeho trhu. Takze asi tak. Google to alespon otevrene priznava, Apple si hraje na svatouska a kde nic, tu nic.
Vy jste přesně ten typ, který se nechá lehce ovlivnit vším co se píše :) Nevtipnější je ta část, že to google přizná. Myslíte po těch všech aférách s jasnými důkazy? :D Já jsem asi slepý, ale ještě jsem neviděl jediný přímý důkaz o odeslání a sbírání nějakých dat.
@Petr: a věříte, že je mi úplně jedno, co si o tom myslíte Vy?
To, že Apple skáče tak, jak čínská vláda zapíská, je bohužel holý fakt. A že Vás Apple prodá komukoli, kdo mu pohrozí ekonomicky, je prostě také fakt.
To je svinstvo!! Tech keců, jak iOS 13 chrani v safari !!!
No zatím je to na bázi: Jedna paní povídala. Myslím, že APPLE není sebevražedná firma a i když leze Číňanům do prdele, tak tohle by si s daty Evropanů a Američanů asi nedovolil…
Tak toto snad nemůže nikoho překvapit, ne?
Pro Apple je trh v číně ten nejdůležitější. iPhony jsou designem cílené právě na číňany / asiaty obecně.
Vzhledem k tomu mě vůbec nepřekvapuje, že Čínská vláda si dala ultimátum, protože může. Apple prostě buď bude poskytovat data, nebo dostane ban. Což si ale nemůže dovolit.
Tipuju že věcí co nevidíme bude mnohem víc. :)
A to řikám jako uživatel celého ekosystému Applu.
To je furt plná huba řečí o toleranci, podpoře menšin a pak se dozvíme, že přihřátej šéfík nechavá mazat aplikace které pomahaji protestujicím nebo, že Vás prodá za pár dolarů Číně
… a nejhorší na tom, že Vás vlastně ani neprodá, jen Vás vymění za to, že jim čínská vláda chvilku něco dovolí.
Nikdy to ta k nebylo, neni a nebude. iOS je deravej jak cednik. Bezpecnost jsou jen marktingovy kecy pro mentaly co to nesledujou a ctou maximalne nadpis v reklame. To je realita.
tak ty si kvalitne mimo chlapce
Ať se šikmooký klidně podívají na co koukám 😁
Presne ako píšeš. Nič sa nezmení keď sa pozrú a nič sa nezmení keď sa nepozrú. Život pôjde ďalej aj bez tohoto fanatizmu hrania sa na nejaké súkromie. Nie tak dávno sme nemali žiadne súkromie a ľudia sa viac stretávali a boli súdržný. Teraz mame kopec súkromia ktoré si musíme strážiť , lebo príde niekto kto nám ho ukradne a predá niekomu inému :)))))
… no a možná se pak budeš divit, až pojedeš do Číny, že tě sbalí hned na letišti. :-)
⁉️ Vše je profláklý a většina zde se tomu diví jak dítě před hračkářstvím
Niekedy sa mi rozum pozastavuje čo sa tu píše. Kam táto spoločnosť vlastne ide ? Ešte nie tak dávno bolo každému úplne jedno aké informácie a kam idu. Teraz sa zneužitie osobných údajov trestajú spoločnosti a GDPR ani nikdy nebolo a ako sa dobre žilo. Teraz sused nepozná suseda, mame veľkého brata ktorý dozerá na všetko. K čomu je toto vlastne dobre ? Čo tak dôležité o sebe Radek a tebe podobný majú keď sa boja že informácie o vás získa sfanatizovana Čína ? Aj keby tie dáta získala , tebe to nejako v živote uškodí ? Je doba dátová je jasne že toto bude migrovať Či kvôli reklame alebo štatistike. Jediná bezpečnosť a ochrana na internete je používať zdravý rozum. Neexistuje spoločnosť ktorá by toto dokázala držať na 1000% a skôr či neskôr niekde niečo sa šuchne a prask. Nastáva domino
Ať „žije“ Timova mantra: Vaše soukromí, naše NEJVĚTŠÍ staarost :-P
1 C..k = jednotka ritoalpinismu!!! Ten by se za par dolaru postavil dobrovolně i před popravčí cetu!!!