Pokud vlastníte některý z novějších iPhonů se skleněnými zády a už se vám jej podařilo upustit na zem a záda tak rozbít, jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že se vám při pohledu na cenu opravy protočily panenky. Výměna skleněných zad je totiž jednou z nejdražších možných oprav vůbec a i v neautorizovaných servisech vás vyjde na vyšší jednotky tisíc korun. V případě servisů autorizovaných si pak vzhledem k použití originálních dílů musíte přichystat o další tisíce korun navíc. Nelze se tak divit, že se různí kutilové snaží přijít na způsob, jak telefon s podobným problémem opravit za zlomek ceny servisu. S jedním skutečně zajímavým, levným a na první pohled i vcelku jednoduchým způsobem opravy přišel nyní kutil a youtuber v jedné osobě JerryRigEverything.
Když k rozbití zad iPhonu dojde, jeho oprava probíhá buď výměnou celého šasi za nové nebo zasláním poškozeného telefonu Applem specializovaným partnerským firmám, které jej dokáži z telefonu pomocí svých metod odstranit, aniž by jej jakkoliv poškodily. V obou případech je tak víceméně jasné, že se jedná o proces náročný na čas, ale i finance – byť ve výsledku se vám vrátí telefon jako nový. Jerry však nyní přišel s vlastní velmi zajímavou metodou, která vyjde na zlomek ceny opravy, kterou si účtují servisy. Klíčem k úspěchu je u ní dostatečně výkonný laser a schéma telefonu, které slouží k nastavení laserovaných ploch. Celý proces opravy se dá velmi zjednodušeně vysvětlit tak, že laser zahřeje lepidlo spojující kovovou “výsuž” iPhonu se skleněnými zády a to až na tak vysokou teplotu, že jej spálí. Proto je nutné provádět opravu v místnosti s dobrým odvětráváním či v blízkosti zařízení, které odsaje kouř z lepidla, který by mohl být zdraví škodlivý. Jakmile se lepidlo spálí, stačí de facto už jen “odloupat” sklo od kovových zad, očistit je, nanést na něj klenotnické či jiné velmi kvalitní lepidlo a přilepit na ně sklo nové. To pak už stačí “jen” co nejvíce přitisknout k telefonu, k čemuž poslouží speciální svorky, a máte hotovo. Celý průběh opravy si můžete prohlédnout na videu níže.
Jak můžete sami vidět, podobná oprava iPhonu světelným laserem netrvá vůbec dlouho a je i poměrně jednoduchá. Je však potřeba brát v potaz to, že kvalitní nastavení laseru je skutečně velmi důležité a pokud neproběhne, může poškodit modul pro bezdrátové nabíjení nebo třeba fotoaparát. Ostatně, právě s fotoaparátem jsou největší problémy i při odlupování skla, jelikož lepidlo kolem něj se zcela dokonale kvůli riziku poničení neodpálí. Jerry tedy muset použít při odstraňování kousků kolem něj hrubou sílu, což se projevilo mimo jiné na škrábancích na kovu. To však ve výsledku ničemu příliš nevadí. Navíc se dá očekávat, že pokud podobnou techniku okoukají servisy, proces výměny ještě zdokonalí a podobné patálie kolem fotoaparátu nakonec nebude nutné řešit. Totéž platí i u voděodolnosti, kterou sice podobnou opravou Jerry ztratil, avšak i ta by se dala teoreticky vyřešit lepším postupem opravy. A i kdyby ne, s ohledem na ušetřené peníze zřejmě nebude absence voděodolnosti nikoho příliš bolet.
Bude velmi zajímavé sledovat, zda tento počin odstartuje malou opravárenskou revoluci iPhonů, ze které bychom mohli ve výsledku nejvíce těžit my jakožto zákazníci. Ceny oprav zad jablečných telefonů by se totiž mohly snížit na minimum a nás by tak přestaly hned tolik bolet. A kdo ví, třeba by bylo snížení cen i impulzem pro častější nošení iPhonů bez krytů, kterého se mnozí bojí jako čert kříže právě kvůli možnému poškození. Zda se něco takového stane ale ukáže až čas.
hustyý..
Není jednodušší a levnější si za 200 koupit od číňanů pouzdro a do něj strčit telefon i s rozbitými zády?
BTW skleněný záda považuju za nejhorší hovadinu u mobilních telefonů – klouže to, škrábe se to, zvětšuje to hmotnost a jde to snadno rozbít
Njn, IMAGE…
A proroze zadny telefon se sklem vzadu nemas, tak meles nesmysly. Nic neklouze a poskrabany ho taky nemam. Takze nejhorsi hovadina je tvuj komentar.
🤔 Já si na iPhone 8 kupoval obal právě proto, že klouzal. Stačí mít mokrou ruku a telefon je kluzký, jak had.
Vidíte, a třeba u iPhone 4 jsem právě kombinaci skla a kovu na tom telefonu miloval :)
Nesmysl, mistni tluchubove nam vysvetli, ze mit povinnost nechat to opravit v autorizaku je prece lepsi
Není to Vaše povinnost, ale chcete li záruku tak je to logické. Navíc kdo mě zaručil, že to udělá kvalitně a nic nezničí ?
A vrchni tluchuba promluvil, ze Lole? Posli odkaz na servis, kde mi takto opravi sklo.
Kolik servisu si asi tak koupi laser za 2000USD protoze se jednou za cas objevi zakaznik s timto problemem ?
Karle, u telefonu s tolika prodanými kusy se KAŽDÉ závady vyskytne tolik případů, že má smysl pořídit příslušenství nutné k její ekonomicky výhodné opravě. „jednou za cas objevi zakaznik s timto problemem“ je píšššovina
(Gugl: In the fourth quarter of 2018 alone, Apple sold 46.89 million iPhones worldwide)
“Levné” kromě počáteční investice cca 50 tis. korun :-)
to sice jo, ale když autorizák chce za opravu nějakých 10 tis. , tak stačí chtít třeba litr a těch 50 lidí s rozbitým sklem už se jistě najde, při těch masivních prodejích to nebude problém….
Jeery tento proces vypalování lepidla laserem určitě nevymyslel. Už dávno předtím jsem viděl instruktážní videa čínské společnosti Rewa která na toto právě dodává různé stroje. Skleněné záda se tímto způsobem sundávají ze všech telefonů už od dob výskytu prvního modelu se sklem vzadu co bylo lepený (nemyslím třeba iP4 kde se to odšroubuje protože sklo je v rámečku a je zacvakly k šasi a jištěný šroubkama).
Tak opravíš 20 telefonů a máš náklady zpět!
Nebo nekupovat telefon, kvuli ktereho nemuzete v klidu spat ze strachu, ze se rozbije. :D