V mnoha oblastech života i podnikání s přehledem kraluje nenasytnost. Řada lidí by vám jistě potvrdila, že nenasytnost (po životě, po lásce, po vědění) je v některých případech dobrá – nenasytnost podle nich zachycuje ducha evoluce a poznamenává vzestup lidstva. Tyto teorie o nenasytnosti ale nejsou ani tak životní filosofií, jako spíše teorií managementu. Přikazují podnikatelům a vedoucím společností, aby sledovali především své vlastní zájmy a jednali v zájmu vlastního obohacení bez ohledu na přínos lidstvu. Teorie o prospěšnosti nenasytnosti byla v dřívějších dobách nedílnou součástí raných konceptů dobrého managementu – Steve Jobs ale dokázal, že opak je pravdou.
Pro Jobse to nebyla nenasytnost, co podporovalo jedince – potažmo lidstvo jako celek – ve vývoji. Byla to všímavost, mindfulness. Jobsův životopisec Walter Isaacson uměl skvěle vysvětlit způsob, jakým spoluzakladatel Applu uvažoval: „Pokud jen sedíte a pozorujete, uvidíte, jak moc je vaše mysl neklidná. Pokud se ji pokusíte zklidnit, pouze to zhoršíte, ale po čase se zklidní. A když se zklidní, vytvoří se tím prostor pro vnímání jemnějších věcí. Právě v té chvíli se začíná rozvíjet vaše intuice a vy začínáte vidět věci jasněji, a být více přítomni. Vaše mysl se zkrátka zpomalí (…) a vy v tu chvíli vidíte mnohem dál, než jste mohli vidět doposud.“ Zatímco kolem Jobse zuřilo šílenství v podobě filosofie s názvem „Chamtivost je dobrá“, on sám si užíval všímavost, její přesný opak. Všímavost se soustředí na vnitřek a mystiku, zatímco chamtivost a nenasytnost dává přednost vnějšku a materiálnu.
Osm let po Jobsově smrti neurovědci potvrzují, že jeho intuice byla správná. Snímkování mozku nedávno prokázalo, že meditace typu Mindfulness z lidí dělá efektivnější a tvořivější manažery. Podle nedávného článku s názvem „The Neuroscience of Meditation“, publikovaného v British Journal of Neuroscience Nursing, existují důkazy o tom, že mindfulness dokáže zlepšit pozornost a umí vést také k lepšímu zvládání emocí, stejně jako ke snížení stresu. Díky Mindfulness meditacím se manažeři mohou lépe soustředit po delší dobu a zůstat v klidu i pod tlakem, a navíc si umí lépe poradit s pracovním stresem. Vědci z univerzity v Amsterodamu zase potvrdili, že Mindfulness dovede podpořit kreativitu. To, co Jobs intuitivně cítil již před lety, je tedy dnes vědecky potvrzeno a považováno za správné. Není to chamtivost, co motivuje skvělé leadery. Je to schopnost nalézt inspiraci uvnitř sebe samého a poté s ní pracovat s ostatními.
Nejlepší kombinace je všímavej chamtivec😂
Na jednoho uspesneho Jobse pripada deset tisic neuspesnych, kteri meli mozna hlubokomyslnejsi a prospesnejsi myslenky, ale nemeli stesti…
Přesně tak!
A proč se tím tedy sám neřídil? Proč to byla nevypočitatelnej arogantní sobec, se kterým se nedalo spolupracovat, který vyhazoval lidi z práce, jen proto, že se mu zrovna v tu chvíli znelíbili?
Právěže se tím sám řídil. Všiml si jejich neschopnosti, kterou vnímal jako škodlivou pro další rozvoj. Proto je vyhodil.
Všimol si maximálne to, čo chcel, aby ľudia urobili, ale nato nemali predpoklady a tak ich vyhodil. Neschopný človek, ktorý robí svoju prácu dobre, nie je neschopný. Jobs chcel viac ako oni mohli vôbec dokázať. :)
Jobs se jen pokoušel aplikovat – asi s různou úrovní úspěchu – to co je známo od starých asijských nauk
No je to pekna blbost, ze. Dolezita je motivacia, snaha nieco dosiahnut, cielavedomost. Clovek bez motivacie nic nedosiahne, hoc je aj sustredeny a vymeditovany ako Buddha. Motivacia je dana potrebami. Jednou zo zakladnych potrieb je materialne zabezpecenie. Ale kludne to mozte nazyvat aj chamtivost, ak chcete :) Toto je proste clanok urceny len na generovanie trafficu, nic viac.
Já jsem životopis Steva Jobse četl a nabyl jsem dojmu, že jeho úspěch tví v pracovitost, ohromném sebevědomí a hlavně, že byl v tom dobrém slova smyslu hodně rozmazlený. On si prostě dělal co chce a případnými neúspěchy se trápil jen chvilku a zase šel dál. To co se píše v článku je dle mne pravda a já tomu věřím.
Hmmm, a je úspěch i to ze si “zkrátil” život minimálně o 20 let ?
A jen tak mimochodem “nenasyta” nikdy nebude mít dost a nikdy nebude spokojený/šťastný …
Každý strůjce štěstí svého …