Čím dál tím častěji se buď na našem fóru, anebo kdekoliv na internetu objevují dotazy ohledně nákupu iPhonu v USA. Když si otevřete americkou verzi internetového Apple Storu, tak zjistíte, že jsou cenovky nových zařízení velice příznivé. Pokud se podíváme například na nejnovější iPhone 11 Pro v základní konfiguraci, tak jsme schopni se dostat na nějakých 999 dolarů, což je v přepočtu asi 23 500 korun. To je oproti české ceně, která je za základní model iPhonu 11 Pro 29 990 korun, o 6 500 korun méně. Tato ušetřená částka tedy v mnoha lidech vzbuzuje dojem, že by si mohli zakoupení iPhonu spojit s dovolenou v USA. Doopravdy je to ale tak jednoduché, jak to vypadá?
Sales Tax
Hned jako první pojem, který budete při kupování iPhonu v USA potřebovat, je Sales Tax. Ve Spojených státech jsou ceny u mnoha výrobků psané „bez DPH“, tedy bez Sales Tax. To znamená, že v případě kupování iPhonu v některém ze Spojených států si musíte zjistit, jakou „daň“ v podobě Salex Tax zde mají. K uvedené ceně iPhonu si ji tedy poté musíte předem připočítat a nesmíte se divit, když vám ji prodejce k automaticky ceně připočítá. Američané jsou na tohle prostě zvyklí. Pokud si tedy uděláte výlet například do New Yorku a budete si chtít zakoupit iPhone v legendárním Apple Storu na 5. Avenue, tak si k ceně 999 dolarů musíte připočítat ještě Sales Tax, která zde činí 8,5 %. To znamená, že namísto 999 dolarů zaplatíte zhruba 1.084 dolarů, což je v přepočtu asi 25.500 korun. Stále jsme tedy na vcelku nízké částce. Sales Tax jsou v různých státech USA jiné a pohybují se od 0 % do 10 %.
SIM-Free
Ve Spojených státech si můžete přímo v Apple Storu zakoupit iPhone, který je buď vázaný na operátora, a nebo je tzv. SIM-Free. iPhony vázané na operátora jsou samozřejmě většinou levnější, avšak je nutné se zavázat smlouvou k operátorovi, který iPhone nabízí. To znamená, že iPhone budete schopni využívat pouze se SIM kartou od operátora, který vám iPhone prodal. Pokud tedy zakoupíte iPhone vázaný na americký Verizon, tak jej budete muset využívat jen se SIM kartou od Verizonu. Jiná SIM karta nebude v iPhonu fungovat. Přesně proto je nutné, abyste si zakoupili iPhone označený jakožto SIM-Free. S tímto označením budete mít 100% jistotu, že bude iPhone fungovat kdekoliv ve světě a s jakoukoliv SIM kartou, kterou do něj vložíte. Existují sice možnosti, jak telefon vázaný na operátora odblokovat, avšak nejedná se o nic jednoduchého (a mnohdy ani bezplatného). Určitě tudíž doporučujeme vždy kupovat SIM-Free verze.
GSM vs. CDMA
Společně s údajem uvedeným výše souvisí i označení GSM a CDMA. Zkratka GSM označuje největší a nejrozšířenější síť, kterou momentálně mobilní telefony využívají. GSM zařízení tedy můžete využívat prakticky kdekoliv ve světě, jelikož disponuje veškerými pásmy, které ke správnému fungování potřebujete. Zařízení s označením CDMA už nejsou v dnešní době tak běžné, avšak i nadále se s nimi můžete setkat. Tyto zařízení zase fungují pouze v síti CDMA, která už není tolik rozšířená a funguje jen v rámci několika pásem. CDMA iPhone pracuje s jinými pásmy než GSM, a tak iPhone nemusí s některými operátory, respektive SIM kartami, fungovat. Všichni operátoři v Česku využívají technologie GSM, tudíž pokud budete kupovat iPhone, musí být GSM. Nalezení tohoto parametru naštěstí není nic složitého, jelikož jej Apple vždy uvádí přímo v technických specifikacích zařízení.
DPH a clo
Pokud si do České republiky dovezete cokoliv, co má hodnotu větší, než 22 euro, tak byste tuto skutečnost měli přiznat a zaplatit DPH. Pokud si navíc dovezete cokoliv, co má hodnotu větší, než 150 euro, tak si k DPH musíte připočítat ještě i clo. Pokud si však nehodláte do České republiky z USA dovézt několik iPhonů, a poté je zde prodávat, tak se žádných poplatků navíc bát nemusíte. Vzhledem k tomu, že iPhone budete mít jen pro svou vlastní potřebu, tak nikdo nebude zkoumat, zdali jej náhodou nechcete v Česku prodat. Doporučuje se jen to, abyste si svůj nový iPhone před odletem do Česka rozbalili a vzali jej do letadla. Zároveň se doporučuje, abyste si do zavazadla nepřibalovali krabičku od iPhonu – tu byste měli nechat někde v Americe. Zkrátka a jednoduše, dělejte vše pro to, aby to vypadalo tak, že je nový iPhone váš osobní telefon, a že jste s ním už do Ameriky přiletěli. V zavazadle si tedy postačí ponechat třeba sluchátka a klíček k vytažení SIM karty. Ty jsou totiž v každém balení naprosto stejné a nejde nijak rozlišit, zdali jsou z evropského iPhonu, anebo z iPhonu zakoupeného ve Spojených státech.
Záruka
Jeden z největších rozdílů mezi iPhonem zakoupeným v tuzemsku a v USA je délka záruční doby. Mezitím, co v Česku máte ze zákona záruku po dobu dvou let, v případě zakoupení iPhonu v USA je záruka pouze jeden rok. Po dobu tohoto jednoho roku však můžete váš poškozený iPhone bez problému donést do autorizovaného servisu v České republice, není tedy nutné iPhone posílat na reklamaci do USA.
Ještě jste zapomněli, ze záruka Na telefon Ze státu je jen jeden rok což taky snižuje cenu.
Děkuji za dobrou myšlenku, dodal jsem ji do článku.
Kupu iPhone z USA som niekolko krat uz absolvoval. Riesil som to cez sluzbu hopshopgo.com, co je sesterska firma spolocnosti Paypal, takze mi to neprislo ako risk. Kedze iPhone sa vzdy posiela zo statu do statu, kde vam zriadia virtualnu adresu, sales tax vas nemusi trapit. Zamysliet sa ale treba nad proviziou a nakladmi na dopravu do CZ/SK. Podla europskeho colneho sadzobnika je clo na mobilne telefony 0%, takze aj toto je pohoda. Jedine, co na colnici zaplatite je DPH, ovsem pozor, plati sa z celkovej ceny zariadenia a aj ceny dopravy. Tento postup sa oplati riesit, ak chcete mat iphone skor ako bude dostupny u vaseho lokalneho predajcu, co je v mojom pripade tento rok 512GB verzia 11PRO. Po zaratani vsetkych tychto poplatkov je cena cca rovnaka ako ked ho kupite v SK/CZ, nehovoriac o komplikacii v uctovnictve.
!!! POZOR urcite je vam jasne, ze iPhone z US ma americku nabijacku a NEOBSAHUJE kluc na vytiahnutie sim karty.
Pozor taky na to, že US adaptér v EU je vám k ničemu a musíte tak zainvestovat do adaptéru.
To musíš tak jako tak, pokud nechceš nabíjet 5 hodin výkonem 0,2W tu minibaterku :-D
U 11 Pro to vypadá zajímavě, jenom bych se rád zeptal, jak je to s LTE? Na webu Apple pro CZ se prodávají modely A2215 a A2218 a na US A2260 a A2261.
Viz zde článek https://9to5mac.com/2019/09/13/check-iphone-11-pro-lte-bands/ . Zde ale porovnávají pro US a Čína trh. Jaký je praktický rozdíl pro nás?
Vazne resite blbej adapter a jehlu ? Tvl to ma doma dnes kazdy v nekolika ks. Ubohej argument. Vezmu si ip kabel a vse ostatnim necham v us. Nebo je moznost kdyz mate pribuzne v us. Je pozadat o koupi a nasledne zaslani do cz. Jako darek. Tudiz clo a dph = 0.kc
11 PRO, koupený předevčírem v Philadelphii. 1241$ vč daně. K tomu 215$ vč daně za Apple Care. Ve finále tedy cena stejná jak u nás, ale bylo to skladem a mám Apple Care navíc.
Pritelkyne si koupila pres kamaradku Iphone X a usetrila diky tomu 5000 Kč, i po daních a všem, to bylo levnější. Žádné clo u jednoho mobilu neřešila.
Jen jste ještě zapomněli, že apple do US verzí často dává výkonnější hw.. nevím, jak teď, ale u Xka tam byla jiná verze procesoru s lepším výkonem a lepším připojením (snapdragon vs. qualcom)
Snapdragon je pouzivany len pre androidy… kto vie co naozaj zakupila :D . Ale poodla toho co pises, od applu vobec nic
Ok spravne je Intel vs Qualcomm, nevedel jsem, ktery to presne byly, ty inteligente.
https://www.techwalls.com/iphone-x-models-a1865-a1901-a1902-differences/
Tak se priste neztrapnuj, nez neco napises. Chapu, ze ty asi o Iphonu muzes jen cist na netu..
To akoze ak mam od niecoho krabicku tak uz to nieje pre osobne ucely?
taky se ted chystam do statu a pravdepodobne tam vezmu iPhone, uz mam vyhlidnuty stat, kde je 0% WTA. Jenom taky zvazuji tu krabicku… rad bych si ji nechal pro pripadny prodej az budu kupovat novy telefon, cim vic prislusenstvi, tim lepe se prodava, tak premyslim, jestli krabicku riskovat nebo ne… Podle me to je dost mozna jedno, pokud u me najdou nabijecku s US koncovkou, tak je jasne, ze z EU ho nemam, pokud bych si nevymyslel, ze jsem si ji nekde specialne pujcil trip do USA :) ale stejne se da podle me okecat i ta krabicka.
Jedem za dva týdny a kupuju jedna watche a jedny sluchadla, nebojím se, je to jen pro mě, ať mi políbí šoumeni
Tak na applewatch pozor. Ak kupujes verziu s LTE, tak tie americke pracuju v inych pasmach ako v Europe. Az to niekedy v nasich krajinach bude makat, tak sa s emerickymi LTE APPLEWATCH moc neuplatnis. Narozdiel od iphonu.
kupuje nekdo 12 pripadne uz z USA ma ? Diky :)