Apple Watch sice původně vznikly pouze jako chytré hodinky, které měly uživateli nabídnout plejádu různých funkcí a umožnit efektivní propojení s telefonem, ale brzy se vyvinuly spíše v zařízení, jenž mnoho uživatelům pomáhá sledovat jejich zdraví. Konec konců, co chvíli informujeme o nových případech, kdy se jen díky Apple Watch podařilo objevit skryté příznaky nemocí, jenž by mohly stát uživatele život. Potenciál hodinek si uvědomil i Apple, a tak začal pracovat na materiálu, který by tyto funkce ještě o poznání zefektivnil.
Apple podle nového patentu vytváří pružný řemínek ze speciálního materiálu, jenž by byl schopen efektivně a neinvazivně měřit a hodnotit zdraví uživatele v reálném čase. Princip fungování by spočíval v pružném materiálu obsahujícím elektronické obvody, který by si uživatel obepnul kolem dané části těla. Řemínek by následně zaznamenával srdeční aktivitu pomocí elektrokardiogramu, hlídal krevní tlak a frekvenci dýchání. V materiálu by se navíc nacházela cívka z vodivých vláken, díky níž by bylo možné zařízení bezdrátově nabíjet a na dálku se připojit například k telefonu nebo jinému jablečnému zařízení. Zatím je více než jasné, že by řemínek společnost využila právě pro Apple Watch, ale je možné, že by se mohly postupem času dočkat i jiné produkty. Ostatně, jako materiál by byl využit pravděpodobně nylon nebo spandex, což by mohlo být potenciálně širší využití. Jedinou otázkou tedy zůstává, jak moc odolný by takový materiál obsahující elektrody byl. I na tuto palčivou otázku ale společnost našla odpověď. Podle všeho by totiž zařízení zvládlo i vyšší teploty v pračce nebo sušičce, díky čemuž by bylo možné řemínek nosit jako standardní kus oblečení.
Uvidíme, zda se patent někdy dočká realizace. V každém případě se ale jedná o pozoruhodný nápad, který by své využití jistě našel. U hodinek by dával přitom smysl suverénně největší, jelikož právě ty vnímá i samotný Apple jakožto skvělou zdravotní pomůcku, která má obrovský potenciál a která jde hlavně dle jeho mnohých vyjádření stále výrazně vylepšit. Snad se toho tedy dočkáme skutečně brzy.
Autor je zřejmě amatér, který neví, že to, co popsal v textu například Garmin, Sigma, Polar vyrábí už tak 10 let. Takže jen pro Pavla: na zápěstí měřit dech opravdu nepujde. Jde o hrudní pás, který je běžný.
Chápu, že Apple může „staré“ hrudní pasy upravit k dokonalosti. Ale to jde docela těžko.
Apple může pro diagnostiku měřit z hodinek jen elektroaktivitu v těle na to bylo nejsnadnější EKG. Zde stačí jen „poslouchat“. Zdroj dat a signálu je tělo. Na všechny jiné diagnostiky v medicíně využíváme přístroje, které musejí sami vykonant práci, poslat do těla signal, což je energetický náročné a pak poslouchat.
Měření cukru atd. je závislé na idebírání vzorku. Kdo si dobrovolně nechá botat stále stejnou jehlou? Jaká je životnost této jehly a následná přesnost měření? Lidský pot a tekutiny jsou agresivní prostředí, které vám daný senzor do týdné zničí. Nikdo si nebude kupovat novou sadu (jehel) pro testování každý týden.
“Nikdo si nebude kupovat novou sadu (jehel) pro testování každý týden.”
– Mate pravdu, diabetici si nekupuji nove sady jehel / lancet…
“Apple může pro diagnostiku měřit z hodinek jen elektroaktivitu v těle na to bylo nejsnadnější EKG. Zde stačí jen „poslouchat“. Zdroj dat a signálu je tělo. Na všechny jiné diagnostiky v medicíně využíváme přístroje, které musejí sami vykonant práci, poslat do těla signal, což je energetický náročné a pak poslouchat.
– Apple ale v hodinkach nepouziva jenom elektrody, ale pro zpresneni tam ma i LED
– EEG je precejenom o malicko slozitejsi, nicmene i toto se casem vyresi.
– mereni krevniho tlaku je take jen “poslouchani”
– saturace krve kyslikem – oxymetry take jen “poslouchaji”
Navic Apple nepouziva jen elektrody pri mereni v hodinkach. Ma tam i diody, takze Vase staci jen “poslouchat” je docela mimo.
I blba elektroda musi byt pripojena ke stroji a ten musi byt napajeny a je jedno, jestli je to elektrickou energii nebo potravou. Jen “poslouchat” bez energie neexistuje.
“Kdo si dobrovolně nechá botat stále stejnou jehlou?”
– spousta diabetiku, kteri si nemohou dovolit dokoupit adekvatni mnozstvi jehel pro aplikaci inzulinu a 1 jehlu tak vyuzivaji opakovane dokud jim to je komfortni.
To znamena, ze saturaci krve kyslikem Apple muze merit a staci mu na to pridani LEDky (pokud tam uz neni). Odhaduji ze dalsiAW by to mohli umet a bude to “wow”. Nebude to o moc energeticky narocnejsi nez soucasny stav.
Vyhoda tohohle reseni je mozna detekce spankove apnoe a Apple tim tak pujde naproti svemu EKG.