Někteří to nazývají kopírování, někteří zase inspirace. Ať už podobnost Androidu s iOS, popřípadě iPhonů s Xiaomi berete jakkoliv, tak je samozřejmě naprosto zřejmé, že se největší společnosti světa navzájem od sebe minimálně inspirují. Perfektně to lze vidět i u nového operačního systému Android 10. V této nové verzi Androidu se nachází plno nových funkcí, kdy mnoho z nich Google jednoduše okoukal od Applu. To samozřejmě není nic špatného, avšak lze si povšimnout toho, že Apple u svého iOS nejspíše určuje trend, jelikož se moc často nestává, že by se právě iOS inspiroval u jiného systému. Pojďme se tedy společně v tomto článku podívat na 5 nových funkcí a vlastností, které Android přebral z iOS.
Navigování pomocí gest
Mezi jednu z největších změn lze považovat možnost ovládání zařízení v Androidu 10 pomocí gest. V minulých verzích Androidu jsme se setkávali s oblíbenou trojicí tlačítek, kdy jedno sloužilo k navrácení se zpět, druhé jako domovské tlačítko, a třetí jakožto tlačítko pro zobrazení možností, či zobrazení spuštěných aplikací. Google si nejspíše všimnul, že lze telefon ovládat jednoduše i bez tlačítek – viz iPhone X a novější. Ovládání gesty bylo po dlouhou dobu u některých uživatelů nenáviděné, avšak jak lze vidět, nenávist je u konce a z gest se stává trend.
Jednoduché sdílení Wi-Fi
V iOS 11 Apple přidal skvělou funkci, pomocí které můžete s uživateli vlastnícími iPhone jednoduše sdílet heslo od Wi-Fi. Tato funkce funguje na takové bázi, že uživatel, který je již k určité Wi-Fi připojený, může druhému uživateli sdílet heslo bez toho, aniž by se musel namáhat jeho psaním. Jednoduše stačí, aby se uživatel pokusil připojit k Wi-Fi a vám se poté objeví na obrazovce notifikace o tom, zdali chcete sdílení povolit. Podobně to má nově i Android 10 – nejedná se o úplně stejnou funkci, ale je založena právě na bázi iOS. Pokud chcete na Androidu 10 sdílet heslo k Wi-Fi, tak se vám jednoduše zobrazí QR kód, který ukážete druhému uživateli. Ten si jej pouze oskenuje a je hotovo.
Zesilovač zvuku a ekvalizér
Před rokem v rámci iOS 12 Apple představil novou funkci, která se nazývá Živý poslech. Jedná se o funkci zpřístupnění, avšak mnoho uživatelů ji využívá ke špehování. Jednoduše totiž stačí položit iPhone kdekoliv na stůl, připojit k němu bezdrátová sluchátka a můžete poslouchat vše, co iPhone přijme na svůj mikrofon. Dá se říct, že Google se u této funkce opět inspiroval u iOS, jelikož společně s novou aplikací Zesilovač zvuku nabízí prakticky tu samou funkci také. Rozdíl je, že funguje pouze u sluchátek 3,5mm do USB-C. Nově se v Androidu 10 také nachází nové možnosti, pomocí kterých si mohou uživatelé upravit zvuk.
Nastavení soukromí
Co se týče ochrany soukromí v mobilních zařízeních, tak je iOS oproti ostatním systémům napřed. Android se však rozhodl polepšit také a v nové verzi nově nabízí nové nástroje, pomocí kterých můžete spravovat vaše soukromí. Jde vidět, že Google konečně začal v tomto ohledu naslouchat uživatelům. Ku příkladu, nové funkce v Androidu 10 dokáží uživatelům zobrazit, jaké aplikace mají přístup k různým akcím – například k GPS, Wi-Fi, či Bluetooth. Tyto funkce jsou k dispozici v iOS již dlouhá léta, avšak rozhodně se od Googlu jedná o krok správným směrem.
Podpora eSIM
Apple se dá považovat ze průkopníka funkce eSIM. Prvně jsme ji nalezli v iPadech, později se však objevila i v iPhonech jakožto možnost „virtuálního dual-SIM zařízení“. eSIM se jednoduše stará o to, že nemusíte zacházet s fyzickými SIM kartami. Zařízení, které má tedy pouze jeden fyzický slot pro SIM kartu, může být s pomocí eSIM proměněno v zařízení podporující dual-SIM. Google Pixel 2 sice eSIM disponoval, avšak jeho využití bylo limitováno pouze na Google Project Fi. V Androidu 10 jsme se však dočkali uvolnění eSIM pro širokou veřejnost.
A není to jedno 😎
Sdileni udaji k WiFi pripojeni pomoci QR kodu je dost stara vec, jen to ted Google pridal do systemu. Vyhoda tohoto reseni je, ze se jedna o otevreny standard, ktery muze implementovat kdokoli.
Nechci nic říkat ale navigaci pomocí gest uměl už BlackBerry 10 někdy v roce 2013
Precti si poradne nadpis clanku rozumbrado 😉
Souhlasím .. a není to jedno? Prdneme si z toho doma ať už u Apple zařízení nebo android a jedeme dál.
Bude tu článek o tom, co naopak inspirovalo iOS u androidu? Asi ne-e BEEEE
😂
Prosím, řekněte mi, jestli jsem jediný, kdo má už nějakou dobu u androidu sdílení wifi, ochranu soukromí, navigování gesty, atd. 😀 Pisatel článku zřejmě android držel v ruce naposledy ve verzi 2.1 😀
Jsou to hrozny kecy.
Vsechny tyhle veci byly na Androidu davno, to jsem pouzival uz na Redmi Note 3 v ramci ruznych rozsireni, ted to jenom pribalili do defaultni instalace androidu.
Realita je totiz presne opacna, IOS pajcuje z Androidu, napr. stahovaci notifikacni lista je opajcovana komplet, nove na iPadOS pribyly androidi widgety.
Je to logicke, Android je otevreny system a kazdy programator muze svoje vylepseni pridat do Google Play, kdyz se to chytne, stane se to standard.
Ostatne podstatna cast vylepseni Androidu pochazi puvodne od Samsungu nebo Xiaomi.
Jaké Androidí widgety? Myslíš ty co už Apple používal v OSX? :)
@Sirka
Rec byla o mobilnich OS.
Jinak, mel jsi na mysli ty Widgety z linuxoveho projektu KDE, odkud ostatne i Apple prebral a dale rozvijel HTML renderovaci jadro KHTML (KDE HTML component), ktere nyni znas pod jmenem WebKit?
Veľmi stupidný článok.
:D presne
Poměrně hloupé lži o Androidu o tom co doteď neměl i iOS ano už dávno.